Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тестово борсата за ток постигна по-високи цени от Скандинавия

Надеждите са за по-голям интерес при реалния старт, борсата ще е ликвидна при търговия на над 5% от дневното потребление

1 коментар
Подалите оферти играха с малки количества и предпазливо

В демонстрационната продажба на електроенергия на стартиралата в България тестово в петък борса за ток бяха продадени 1074.5 мегаватчаса енергия на средна цена от 74.56 лв./МВтч, които ако търговията беше реална, трябваше да се доставят в събота на игралите в сесията шестима купувачи.

Постигнатите резултати не изненадват като тарифи, тъй като в първия ден от пробната работа на борсата единственият производител, предложил енергия, беше държавната ТЕЦ "Марица Изток 2". Така реално постигнатата борсова цена е близка до средната, на която дружеството продава в собствените си търгове за свободния пазар през последните месеци. Останалите предложени за продажба количества бяха от търговците на ЧЕЗ и ЕВН и фирмата "Фючър Енерджи", които също така напазаруваха ток. Чистите купувачи бяха търговецът на "Енерго-Про" и фирмите "Енерго Инвестмънт", "Груп Транс Енерджи" и "Загора Енерджи". Количествата, пуснати от държавната ТЕЦ, бяха минимални и така, както Mediapool писа, борсата стартира по-скоро като вторичен пазар на електроенергия

Тестът показа резонно поведение на играчите, които продаваха нощната енергия и особено тази в ранните сутрешни часове на по-ниски цени между 15 и 45 лв./МВтч, докато в пиковите часове оферираните тарифи бяха между 83 и 170 лв. за мегаватчас. Накрая алгоритъмът "Еуфения", който изчислява кривите на търсенето, предлагането и оферираните цени "продава" и "купува", даде средна стойност от 74.56 лв./МВтч. (Посочваните цени са само за чистата енергия, крайните потребители плащат и редица такси към тях и тарифите стават по-високи – б.а.)

Любопитна подробност, показана от платформата, чийто оператор е скандинавската "Норд пул спот", разкри, че в Норвегия, Дания и други от скандинавските и балтийските държави, цената на тока е доста по-ниска отколкото у нас. Средната постигната цена на останалите истински клиенти на "Норд пул" за съботния ден бе 39.10 лв./МВтч., но е важно да се уточни, че тя е плод на сериозни количества изтъргувана енергия и множество играчи от различни държави. Участници в тестовата сесия побързаха да обяснят, че цената на унгарската борса за ток за съботния ден била като нашата.

Борсата за ток всъщност стартира плахо, което вероятно е заради това, че става въпрос за сухи тренировки. Въпреки това представителите на Министерството на енергетиката, на Комисията за енергийно и водно регулиране, на "Българския енергиен холдинг" (БЕХ), който притежава дружеството "Българска независима енергийна борса" (БНЕБ) са оптимисти. Според тях, започването на реалните сделки ще привлече повече играчи и най-вече производители на електроенергия.

Директорът на НЕК Петър Илиев обясни пред журналисти, че неговата компания за тази година не разполага с енергия за свободния пазар (тя бе продадена авансово в края на 2014 г. от предишното ръководство на компанията на избрани непрозрачно фирми, за което и в момента прокуратурата води разследване – б.а.). Доставчикът в момента продава само на регулирания пазар за бита и малките фирми на цена от 115 лв. Илиев не се ангажира кога НЕК ще се включи в борсовата търговия като даде да се разбере, че ще се чакат моменти на по-голямо търсене, за да може да постигне по-високи цени. Не се знае и АЕЦ "Козлодуй" кога ще пусне свои количества, независимо че ядрената централа, както и НЕК, и ТЕЦ "Марица Изток 2" трябва да продават конкретни квоти по поет ангажимент към Европейската комисия, за да спре Брюксел наказателната процедура срещу България за непрозрачния енергиен пазар.

Директорите на БЕХ Жаклен Коен и на БНЕБ Константин Константинов призоваха всички производители да се включат на борсата, за да се осигури нейната ликвидност. Борсата дори обеща отстъпки в таксите за включване при подаване на заявки до края на годината.

Шефът на борсата предупреди, че не бива да се правят генерални изводи от постигнатите при демонстрационния старт на борсата и че при реална търговия нещата ще са други. Той каза, че ликвидност може да се постигне при търговия на над 5 процента от дневното потребление през борсата. То зависи от сезона, но средно е около 4000 мегаватчаса, което означава, че за да има ефект от борсата на нея трябва да се търгува около четири пъти повече електроенергия в сравнение с петъчните сделки.

Константинов съобщи, че към момента са сертифицирани 13 участника на пазара от общо 17 подали заявления. Обучените експерти получават специално устройство, които им дава достъп до онлайн платформата за търговия и реално така те от всеки компютър могат да играят, обясни Милена Стоянова от БНЕБ. Оферти може да се подават до две седмици по-рано от деня на търговията, а в самия ден до 13 часа българско врече може да се коригират заявените количества по часове и цените им. В 13 часа търговията се затваря и "Еуфения" започва да смята цената и сделките според референтните рамки, зададени в търговите предложения.

Дори и след като стартира реално борсата за ток, което по думите на Константинов ще стане "до няколко седмици", на нея ще може да се продава енергия само по определени часове. На по-късен етап ще започнат да се търгуват и блокови и гъвкави продукти, последните от които ще са активни само при определени условия, поставени от предлагащите ги, обясни Тодор Маринов от БНЕБ. Кога обаче ще се пуснат допълнителните услуги не стана ясно.

Енергийният министър Теменужка Петкова, която присъства на сесията, коментира, че ще се следи всеки етап от развитието на борсата като част от пълната либерализация на електроенергийния пазар.

Клаус-Дитер Борхард, директор "Вътрешен енергиен пазар" на ЕК, посочи, че възприема старта на борсата за ток като важна стъпка за присъединяването на България към регионалния, а на по-късен етап и към европейския пазар. "Това е първият видим знак, че България прави енергийната си система пазарна", каза Борхард. Той коментира, че страховете от пазарното развитие на енергетиката са свързани с ръста на цените и не отрече, че това се случва на първо време, но допълни, че след присъединяването на нови играчи и развитието на борсата тарифите ще паднат.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kompetenten
    #1

    Много е хубаво да има борса, но ако държавните централи продължават по стар навик да продават евтин ток на определени фирми по абсолютно непрозрачен начин, какво правим?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.