Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тезата за Велико народно събрание цели отлагане на съдебната реформа

2 коментара
Калин Калпакчиев

Висшият съдебен съвет цели отлагане на съдебната реформа с позицията си, че само Велико Народно събрание може да приеме настоящия проект за изменение на конституцията. Това коментира във вторник членът на ВСС Калин Калпакчиев пред бТВ.

"Изявленията, че конституцията ще бъде нарушена, ако бъде приета съдебната реформа без Велико народно събрание, не са верни. Не е работа на ВСС или който и да е друг да казва дали тези промени могат да бъдат извършени от обикновено или Велико народно събрание", допълни той.

Позицията за Великото Народно събрание се защитава от всички, които имат какво да губят от разрушаването на статуквото в съдебната система. Първи тази позиция без всякакви мотиви зае мнозинството във Висшия съдебен съвет (ВСС). По тази изключително важна тема дори не се проведе дебат в т.нар. съдебно правителство и с 10 на 8 гласа ВСС се обяви против реформата.

Асоциацията на прокурорите, която исторически почти винаги е заставала на страната на интересите на главния прокурор, също обяви, че сегашният парламент не може да прокара реформата.

Накрая Върховният административен съд (ВАС) пусна позиция срещу промените. Mediapool научи, че това не е позиция на ВАС, а само се представя като такава. "Становището" на съда е изработено от шестима съдии, посочени лично от председателя на ВАС Георги Колев, който на свой ред е част от мнозинството във ВСС. Очаква се днес тази "позиция на ВАС" да бъде представена и пред конституционната комисия в парламента.

Проектът за промени в конституцията цели преструктурирането на ВСС на съдийска и прокуроро-следователска камара, което би прекратило влиянието на прокуратурата върху делата на съда, но от друга страна - да се засили присъствието на представителите на парламента в прокурорската камара. В момента българската прокуратура е смятана за твърде безконтролна. Към конституционния пакет върви и много по-мащабна промяна в Закона за съдебната власт, която ще се дискутира в магистратската гилдия до есента.

Според Калин Калпакчиев в момента във ВСС един срещу друг се противопоставят здравият разум и нежеланието за промяна.

"Аргументът за Велико народно събрание има за цел да забави съдебната реформа. Това може да каже само Конституционният съд, ако бъде сезиран някога. Когато се казва: "Какво ли би казал Конституционният съд, ако променим конституцията?" в един или друг вид, това е грешен подход. Така вменяват на Конституционния съд законодателни правомощия... Промените трябва да бъдат приети от Народното събрание и едва тогава Конституционният съд може да бъде сезиран", каза Калпакчиев, който е член и на Съюза на съдиите в България. Преди да стане част от този ВСС той бе наказателен съдия в Софийския апелативен съд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естесвено ще работят натам. Нали няма еквивалент на тъпотата и нищонеправенето.

  2. milan
    #1

    Все пак,конституцията трябва да се промени,а това става най-лесно с ВНС.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.