Тихомир Иванов се класира на финал във високия скок в Лондон

Четвърта световна титла на Бритни Рийз на дълъг скок и втора за Дафне Схипърс на 200 м

Снимка: "Спортал"

Българският скачач Тихомир Иванов достигна финала в скока на височина на Световното първенство по лека атлетика в Лондон.

Той постигна личен рекорд от 2.31 метра от втория опит, след като преди това бе преодолял съответно 2.17 м, 2.22 м, 2.26 м и 2.29 м.

Пред Иванов се класираха Мутаз Еса Баршим (Катар), Бохдан Бондаренко (Украйна), Данил Лисенко, (руснак, който се състезава под неутрален флаг), както и Матеуш Пржибилко (Германия). Всички те покриха норматива, като това стори и британецът Робърт Грабарз.

Останалите финалисти са Брайън МакБрайд (САЩ), Иля Иванюк (руснак, състезаващ се под неутрален флаг), Мажд Гхазал (Сирия), Ейке Онен (Германия), Едгар Ривера (Мексико) и Ю Уанг (Китай).

"От 12 дни съм в Лондон и днес беше най-хубавото време, което съм виждал до сега. Може би това беше една от причините, поради която всички скачачи се справиха толкова добре", коментира Тихомир Иванов след квалификацията.

Той каза, че е добре подготвен и преди финала ще разпусне с хубава музика в стаята си. За разлика от други спортисти аз не ходя по молове, каза Иванов. Той смята, че решаващата височина за разпределянето на медалите в неделя ще бъде около 2.35 – 2.38 м. "Смятам, че Баршим (водачът в световната ранглиста – бел. ред.) може да отиде дори и на 2.40 м", коментира още Иванов.

Четвърта световна титла на Бритни Рийз на дълъг скок

Четвърта световна титла спечели Бритни Рийз на дълъг скок. 30-годишната американка направи само два успешни опита – 6.75 м в първия и 7.02 м в третия, който беше достатъчен за златното отличие.

Втора остана рускинята Даря Клишина, която в Лондон се състезаваше под неутрален флаг заради допинг наказанието на руската федерация. Клишина направи много силна серия, подобри на два пъти в хода на състезанието личното си постижение за сезона и записа 7 м в третия си опит.

"Много съм щастлива. Това е първият ми медал от световно първенство. Шест години чаках да скоча 7 метра. Исках да го постигна на олимпийските игри в Рио, но нямах никакъв шанс в създалата се ситуация около мен. Сега беше правилното време и се случи. За първи път в живота ми не бях нервна", коментира Клишина след като спечели среброто.

Трета остана световната шампионка от Пекин и олимпийска от Рио Тиана Бартолета. 31-годишната американка измъкна бронзовия медал от Ивана Шпанович в последния си шести опит приземявайки се само на сантиметър повече от сръбкинята – 6.97 м.

За 27-годишната Шпанович състезанието се разви по възможно най-кошмарния начин. Двукратната европейска шампионка и бронзова медалистка от олимпиадата в Рио поведе с 6.96 м във втория опит и не успя да направи по-добър от него. В шестия, последен опит, видимо "сръбската лепотица", както я наричат в Лондон, се приземи над 7 м, но съдиите измериха 6.91 м. Сърбия подаде протест, но той беше отхвърлен.

Изненадата на вечерта – американския триумф на 3000 м

Изненадата на осмия ден на световното първенство по лека атлетика поднесоха две американки, които триумфираха на 3000 м стипълчейз. Чаровните Ема Кобърн и Корни Фрерич спечелиха златото и среброто побеждавайки африканските бегачки.

Състезанието започна лошо за атлетките от Кения. Още в първата обиколка водачката на групата Беатриче Чепкоеч се обърка, пропусна водното препятствие и се върна за да го преодолее. Това и костваше няколко секунди, докато настигне основната група. На втората обиколка пък се получи масово падане на едно от препятствията.

Олимпийската шампионка и световна рекордьорка Рут Джебет от Бахрейн се опита да наложи високо темпо и да се откъсне от останалите – 3:02.74 на 1000 м и 6:03.60 на 2000 м. Очевидно обаче не беше разчела правилно силите си и кенийката, състезаваща се за Бахрейн, не можа да удържи на атаката на американките Ема Кобърн и Корни Фрерич, кенийките Хивин Джепкемой и Чепкоеч.

Около 300 метра преди финала четирите атлетки се откъснаха от Джебет. На последното водно препятствие американките и Джепкемой оформиха тройката. С невероятен финален спринт Ема Кобърн спечели златото с нов рекорд на световните първенства и на Северна Америка – 9:02.58 минути.

Втора остана Корни Фрерич, която успя да смъкне над 15 секунди от най-доброто си лично постижение, финиширайки за 9:03.77 минути.

Така световната шампионка от Пекин 2015 Джепкемой трябваше да се задоволи с третото място – 9:04.03 минути. "Беше много трудно бягане. Американките бяха много бързи, спечелиха с нов рекорд на световните първенства. Направих всичко по силите си да спечеля, но те бяха по-силни, така че съм много щастлива от бронзовия медал", каза Джепкемой след финала, която видимо не изглеждаше доволна.

"Това е невероятно. Огромно благодаря на всички, които ме подкрепиха и направиха възможно да стана световна шампионка. Това е по-добро, отколкото можех да си представя", заяви златната медалистка Ема Кобърн.

"Никога не съм вярвала, че това може да се случи, може би пето или шесто място, но сребро. Шокирана съм", каза щастливата Къртни Фрерич. "Ема направи невероятно състезание за да спечели шампионата и аз просто ще се насладя на момента заедно с нея", допълни тя.

Трето злато за поляка Файдек на хвърляне чук

Полякът Павел Файдек стана за трети път световен шампион в хвърлянето на чук. Той единствен направи три опита над 79 м и със 79.81 м спечели златото.

Това е най-слабия резултат за световна титла на Файдек. Той спечели златото в Москва 2013 с 81.97 м, а в Пекин с 80.88 м.

Втори в Лондон остана руснакът Валери Пронкин, който се състезава като независим атлет. Той взе сребърното отличие със 78.16 м, постигнати в последния шести опит. По този начин изпревари другия поляк Войчех Новицки, останал трети със 78.03 м.

Втора световна титла за Дафне Схипърс на 200 м

Холандката Дафне Схипърс защити световната си титла от Пекин и отново е първа на 200 м в Лондон с 22.05 секунди. Това е втори медал за 25-годишната атлетка от това първенство след бронза на 100 м. Много, много съм щастлива, каза след победата Дафне Схипърс.

Втора, на три стотни след нея, остана Мари-Жозе Та Лу от Кот д"Ивоар. Това е втори сребърен медал от шампионата за 28-годишната атлетка след този на 100 м.

Трета остана Шона Милър-Уибо от Бахмите с 22.15 секунди. Бронзовият медал беше утеха за олимпийската шампионка от Рио на 400 м, която в Лондон не успя да вземе медал в коронната си дисциплина.

"Беше много важно да спечеля. Работих усилено през последните години, миналата година не беше лесната за мен. Промених всичко имам нов треньор, така че съм много щастлива от първото място", каза Дафне Схипърс след финала. Тя допълни, че тайната ѝ за успеха се крие в това, че се наслаждава на спорта и състезанията.

Доволна от втория сребърен медал беше и Мари-Жозе Та Лу. "Направих всичко, което можех за да спечеля среброто и дори повече, благодарна съм на всички и на бог, за това което постигнах на този шампионат", каза Та Лу. "Много се гордея и с двата медала. Надявам се, че съм вдъхновила много момичета в Кот д'Ивоар", допълни двойната сребърна медалистка от Лондон.