Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Топлоенергията поевтинява от юли, цените остават същите през зимата

1 коментар
Топлоенергията поевтинява от юли, цените остават същите през зимата

От 1 юли всички топлофикации ще продават енергията си на по-ниски цени на битовите си клиенти и на "Националната електрическа компания", реши Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) във вторник. Предишното поевтиняване на топлоенергията беше през април и сега абонатите в София ще плащат с около 6 на сто по-малко, в Бургас - 13.5 на сто, във Велико Търново - 12 на сто. За всички останали цените на топлофикационната услуга се понижава с между 7 и 9 на сто, каза пред журналисти председателят на регулатора Иван Иванов.

По думите му вероятно влизащите в сила сега нови цени ще останат същите и през зимата.

"Често пъти се правят язвителни забележки, че цената, определена в летните месеци, се вдига в зимните месеци, т.е. че тя ще бъде коригирана от 1 октомври. Аз следя ежедневно цената на суровия петрол на световните борси, защото алтернативните горива – мазут и газьол – участват пряко в определяне цената на природния газ, който пък е основа за определяне на цената на топлинната енергия, и мога да ви уверя, че няма никаква тенденция за повишаване на цената на суровия петрол. Нещо повече, тя допълнително намаля, свързано с гръцката криза", коментира Иван Иванов.

Определените от комисията цени са за 35 топлофикации и заводски централи и освен цената на топлоенергията им, ще поевтинее и продаваната от тях електроенергия, произведена по високоефективен начин, която НЕК е длъжна да купува на преференциални цени.

"Националната електрическа компания" ще изкупи в следващата година 3.2 тераватчаса такава енергия, което е с 9% повече спрямо изтичащия регулаторен период. В същото време обаче НЕК няма да изкупи 916 хил. мегаватчаса неефективно произведено електричество и така ще спести 130 млн. лева, уточни Иванов.

Той е убеден, че макар и пределните цени да намаляват, топлофикациите ще бъдат в добро финансово състояние, защото КЕВР увеличава нормата им на възвръщаемост - от 4% на 5%. Иванов посочи, че са се съобразили с исканията на дружествата, защото нормата на възвръщаемост на ЕРП-тата е 8 на сто и така ще е по-справедливо.

Иванов допълни, че топлофикационните дружества в Русе, Сливен и Перник (контролбирани от бизнесмена Христо Ковачки- б.ред.) са предприели активна политика за привличане на клиенти.Те са показали в своите заявления сериозни повишения на топлинния товар, но са успели да го докажат и регулаторът е уважил техните искания, посочи още той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. перо
    #1

    Назима хубаво,ама надава?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.