Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Топлофикации: Държавната политика ощетява и нас, и потребителите

Нормативни недомислици, изкривено ценообразуване и надежди в санитрането и плана "Юнкер"

4 коментара
Топлофикации: Държавната политика ощетява и нас, и потребителите

Девет от 12 топлофикации в страната работят на загуба, през последните осем години секторът е натрупал отрицателен резултат за около 300 млн. лв., 64 млн. лв. от които само през миналата година. Това съобщиха от Асоциацията на топлофикационните дружества в четвъртък и предупредиха, че нещата се влошават от държавната политика, която отказва клиенти, недоволстващи от сметки, получавани заради нормативни недомислици. Ако нещата продължават в същия тренд, топлофикации скоро няма да има, или ще оцелеят само тези, които имат конюнктурна възможност, заяви председателят на асоциацията Илия Николаев пред журналисти след среща със зам.-министъра на енергетиката Николай Николов, председателя на парламентарната комисия за наблюдение на енергийния регулатор Искрен Веселинов и енергийни експерти.

Браншът е поискал да се разработи стратегия за развитието на централното топлоснадяване и охлаждане, каквито възможности има с прилагането на програмата за саниране на панелките. Освен това настояват за редица законови и нормативни промени, които според тях ще подобрят качеството на услугите за потребителите и на дейността на топлофикациите. Топлофикациите искат енергийното министерство да се активизира в търсене на еврофинансиране за сектора и съзират такава възможност в плана "Юнкер" на Европейската комисия, след като България не е успяла да защити включване на дружествата в оперативните програми.

Изкривено ценообразуване

"В последните години е силно изкривен начинът на ценообразуването в сектора. Искаме цени, които да са разбираеми, предвидими и приемливи за клиентите", заяви Тодор Николов, директор на варненската топлофикация "Далкия". "Основният проблем идва от регулаторната база, която не е добре ориентирана към проблемите на топлофикациите и дава възможност за субективни решения", поясни той. Според него Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) трябва да удължи срока за регулиране на цените на топлофикациите, за да получат те макрорамка за работата и инвестициите в мрежата си.

"Енергийната ефективност не е в по-малкото потребление, а в намаляване на загубите при производството, преноса и отдаването на енергия", допълни Симо Симов, член на управата на пловдивската "ЕВН България Топлофикация".

"В момента регулаторният период (за определяне на цените на парно и топла вода веднъж годишно – б.а.) е много кратък и има възможност за допълнителното му съкращаване от КЕВР, независимо какъв е поводът, като топлофикациите нямат възможност в тези кратки срокове да приложат адекватни мерки", каза Тодор Николаев. Според него периодът трявба да бъде удължен на пет години, за да получат дружествата достатъчно възможности да планират дейността си нормално, а не да не смогват да догонват или да да изчакват промените в цените на природния газ, които се отразяват пряко на техните тарифи.

Исканото по-скъпо парно при поевтиняващ газ било заради загубите

Поради тези причини топлофикациите масово са поискали поскъпване на топлоенергията от 1 юли, въпреки че цената на природния газ се очертава да бъде намалена с над 6 процента в следващото тримесечие. Това увеличение ни е нужно да компенсираме предишните си загуби и да може да инвестираме в мрежата, каза Николаев.

Той и колегите му сочат като проблем и променената през миналата година наредба за топлоснабдяването, която трябваше да облекчи абонатите с прогнозно отчитане на топломерите, като направи сметките им през зимата по-ниски, а през есенните и пролетните месеци малко по-високи, за да не натоварва бюджета им. Непредвидени от управляващите детайли обаче ще доведат до високи изравнителни сметки за тези потребители, тъй като във формулата за фактуриране се получава изкривяване заради по-студената зима в сравнение с предишните две години, взети за сравнителна база.

Нефактурирана топлоенергия ще натовари изравнителните сметки

Това със сигурност ще доведе до напрежение сред потребителите на парно, прогнозираха от ЕВН преди две седмици.

Сега представителят на пловдивската топлофикация отново посочи, че заради нормативните неуредици има голямо количество топлоенергия, която и потребена от клиентите, но не им е фактурирана. Заради методиката за изчисляване на сметките, приета от държавата, сега тя ще бъде начислена и ще се натрупат големи изравнителни сметки, каза Симо Симов.

Той обясни, че асоциацията е предложила на Министерството на енергетиката промени в наредбата за топлоснабдяването, която да даде повече свобода на дружествата и на клиентите да избират как да им се разпределя топлоенергията и да се изчисляват сметките им. В момента предвидените възможности са три – прогнозни сметки според потреблението на клиента в предходната година, месечно засичане на топломерите и плащане на реалната консумация и равни месечни вноски, които обаче отново са на базата на прогнозна консумация.

Клиентите да избират как да си плащат

Според Тодор Николов световната практика познава поне още десет начина за разпределяне на енергията и ако с нашата нормативна уредба се регламентират дори само пет от тях, хората ще могат да избират, а не методът да е спуснат отгоре. Шефът на "Далкия" коментира, че ако се върне възможността за плащане на сметките по кубатура или квадратура на жилището, така ще се решат множество от проблемите с кражбите на топлоенергия от съседи, влизаща в сметките на останалите, както и с комфорта в жилищата. По думите му голяма част от проблемите на хората с високи сметки за парно идват не толкова от цените, колкото от това, че не си осигуряват комфорт на отоплението, а поддържането на неравномерни температури в жилището и общите части води до по-големи загуби на топлина, които обаче влизат в сметката.

От асоциация смятат, че има голям потенциал за връщане на доверието на хората в централното топлоснабдяване при изпълнението на програмата за саниране на панелките. Това ще стане със смяната на вертикалните щрангове с хоризонтални, при които вече няма да се налага на клиентите, които не ползват радиаторите си, но не може да ги свалят, да плащат за отопляването на общите части с минаващите през дома им вертикални тръби.

Възможностите на санирането

Освен това програмата за саниране е възможност и за внедряването на централното охлаждане на жилищни сгради, което е приоритет на европейската енергийна политика, смятат от организацията. В момента централно охлаждане у нас се предлага само в Пловдив от ЕВН, но единствено за нови сгради, тъй като системата за охлаждане се проектира конкретно за сградата.

Според асоциацията, правителството трябва да е по-активно и да подпомага топлофикациите за кандидатстването им с проекти за модернизиране на мрежите пред предвидените от Европейската комисия 2 млрд. евро специално за стимулиране на сектора за централно топлоснабдяване и охлаждане.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #4
  2. П. Стоянов
    #3

    А си имат "СЧЕТОВОДСТВО". Двете предни зими се оаакаха и свалиха правителството. А тази зима ЗА ДА СА МАЛКИ СМЕТКИТЕ не са начислявали ЦЯЛАТА ПОЛЗВАНА енергия. Има ОГРОМЕН ЧАДЪР над интелектуалистите от Топлофикация в България.

  3. П. Стоянов
    #2

    "Интектуалистите" от Топлофикация не можаха да агитират хората да плащат "на равни вноски" с цел да няма големи сметки през зимата и смениха алгоритъма. Можеха служебно да въведат за всички плащане "на равни вноски" БЕЗ ДА ПРОМЕНЯТ НАЧИСЛЯВАНЕТО НА МЕСЕЧНИТЕ СМЕТКИ. Но "умниците" СМЕНИЛИ АЛГОРИТЪМА: намерат съотнощение между ползваната енергия на абонатите от предходната година до ден и го умножават по работните дни БЕЗ ПОЛУЧЕНАТА ЕНЕРГИЯ ДА ПОКРИВА ИЗРАЗХОДВАНАТА. Получава се РАЗЛИКА между използваната и платената енергия през сезона. И сега ЩЕ СЕ ПЛАЩА. ОЛИгГОФРЕНИ. Малко е УВОЛНЕНИЕ.

  4. strobo
    #1

    Тези от топлофикациите са много нахални, не се траят, хем са неефективни с големи загуби, хем ползват скъп природен газ (повечето), хем им дават преференции за произведената ел.енергия на база топлопроизводство, хем най вече, клиентите им са закрепостени със закон за "услугата", хев имат стотици милиони дългове.... И пак някой друг е виновен....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.