Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Това са моите принципи, aко не Ви харесват, имам и други"

22 коментара
Михаил Екимджиев Снимка: БГНЕС

Приписват този лаф, който избрах за заглавие, на великия комик Граучо Маркс. От вчера (понеделник) той става за девиз и на някои смешници от местния политически театър, подвизаващи се като "реформатори". Преди малко повече от година те бяха удостоени с честта да управляват заедно с Бойко Борисов. Направиха този ценностен компромис в името на възвишени цели и идеали – да европеизират политическия живот в България, да реформират съдебната система, да ни освободят от захапката на олигархията, да върнат държавата на хората …

Тринадесет месеца по – късно все по – малко се говори за идеи и идеали. Сякаш упоени в задушливата прегръдка на Б. Борисов, реформаторите притихнаха, снижиха се, размиха се в безличната маса на по – едрия коалиционен партньор. Успани от медийните сирени на Пеевски, повечето министри от Реформаторския блок зациклиха в зоната си на институционален комфорт, явно изпълнили личните си кариерни проекти. Хъс за промяна остана само в Христо Иванов и Петър Москов. Логично и двамата срещнаха жесток отпор от мафиотски лобита, овапцани с боите на целия политически спектър. Целите и залозите на двамата министри обаче бяха несравними. Докато Москов трябваше да се справи главно със схемите за източване на здравната каса, Христо Иванов целеше конституционни промени, отнемащи огромни властови и корупционни ресурси. Затова Москов тактически губеше само басовете с Борисов за резултатите от разни мачлета, а Христо Иванов беше превърнат в боксова круша на премиера и на целия му разноцветен отбор. За разнообразие, в боя се включиха и резервите от ДПС.

Тъй като реформите в съдебната система целяха повече независимост на съдиите и повече отчетност на главния прокурор, те a priori бяха неприемливи за босовете, които практически назначиха главния прокурор и неговите протежета във Висшия съдебен съвет (ВСС). Тяхната логика е желязна. Който има главния прокурор, получава три в едно. Той държи всички прокурори, а чрез Цацаровото мнозинство (16 от 25 члена във ВСС) командва парада в съдебния съвет и в цялата съдебна система. Емблематични примери за това са назначенията на Владимира Янева, Георги Колев и Румяна Ченалова на ключови места в най – важните съдилища. Поради това провалът на съдебната реформа бе предопределен и предизвестен лично от премиера в интервюто му пред "Панорама" от 4 декември. Пет дни по-късно Борисов предпочете да рита топка, докато се решаваше съдбата на Конституцията. Затова и парламентарният аборт на промените в Конституцията не е изненада. Не е изненадваща и оставката на Христо Иванов и оттеглянето на подкрепата към управляващите от Радан Кънев.

Изненадата дойде от Москов, Лукарски и Кунева. Те спонтанно решиха, че стабилността на управлението е върховна ценност, а "реформата", каквото и да значи това след бламирането на конституционните промени, може да бъде постигната само ако останат във властта. Те вече не говорят за принципи, а за "неизбежните" компромиси на коалиционното сътрудничество. Нищо, че от договорената реформа останаха само компромиси. Нищо, че поредното безволево приклякане пред силовашките методи на Борисов прилича повече на ритуално самоубийство, отколкото на разумен компромис.

Традиционно в българската политика принципите не са на почит. Вероятно принципи няма, защото в новата ни история няма и потомствени принцове. Убили сме последния български принц "в името на народа", чрез "народен съд". Традицията ни не познава нито рицарските турнири, нито дуелите. У нас конфликтите се решават със засади и с предателства. Затова еволюционно сме развили рутинна способност, без угризения и свян, да обясняваме и да оправдаваме удобните лъжи и предателства. За съжаление, подобно на Конституцията, и тази тъжна политическа традиция не беше реформирана.

Има популярен психологически тест. Дават на дете бонбон и му казват, че ако устои на изкушението да го изяде през следващите 10 минути, ще му дадат още един. Така се пробва зрелостта и способността да се преценяват ползите и загубите във времева перспектива. Москов, както и хората на Кунева и Лукарски, спонтанно, по детски избраха сигурността и сладостта на първия бонбон. Да им е сладко! Нищо, че това доуби илюзията за възраждането и консолидирането на българското "дясно". Нищо, че само обединени десните формации могат да бъдат реална алтернатива на ГЕРБ и коректив на поддържания от Борисов, АБВ и ДПС олигархичен ред. Парадоксално е, че към зрелост и далновидност призова точно Петър Москов, който първи грабна първото бонбонче.

Така, демонстрирайки пълната клинична картина на "стокхолмски синдром", "реформаторите" "со кротце со благо" станаха заложници в кабинета Борисов и васали на Пеевски и ДПС. Като в немислима сюрреалистична бурлеска, видяхме и чухме в един хор Москов и Близнашки, Кунева и Цветанов, Лукарски и Цацаров. Следвайки личните си амбиции, интерпретирани като грижа за стабилността на управлението, те предадоха Републиката, заради която съществува цялата държавна машинария.

В култовия си филм "Туин Пийкс", Дейвид Линч миксира реалността и паралелните светове със страхотни визуални метафори. Уродливо джудже прескача с танцови стъпки от белите на черните квадрати на шахматния под, минава зад кулиси и пред огледала, парцелиращи и същевременно размиващи границите между паралелните реалности. Слоган на тази всепоглъщаща двойнственост във филма беше "Совите не са това, което са". Оставащите във властта "реформатори" също вече не са това, което бяха, или поне това, за което се представяха. Те стабилно застанаха на черните квадрати, над които вездесъщите кукловоди приплъзват кулисите на българските политически реалности.

Тези дни харесах статия на Калин Донков за индианските мъдрости. Според една от тях "Дори мъртвата риба може да плува по течението". Явно Борисов, като тесен познавач на "Винету" и на индианския фолклор, предвиди действията на "реформаторите", които избраха да реформират своята реформа вместо неговото управление. Сред мъдростите има и нещо окуражително за хората с илюзии и за изоставените от своите съратници Радан Кънев и Христо Иванов- "Ако забележиш, че яздиш умрял кон, слез!"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. B. Arnaudov
    #22

    "Цацаровото мнозинство 16 от 25 члена във ВСС" тоест 16 на 9. Промяната която доведе до оставките е, че един глас от избор на парламента мина към избор на прокуратурата. При промяна на избора на еди член резултата може да се промени от 15 на 10 към 16 на 9. Каква е разликата. Цифрата 16 не знам как се получава, но не може да се получи без 11 члена избирани от НС. Ако НС избира 12, какво ще се промени и как?

  2. Димитър Колев
    #21

    Статията на Адв. Михаил Екимджиев е впечатляваща със своето иронично и не по-малко точно описание на родния политически фарс. Има обаче един епизод, който поради силните политически емоции остава в сянка, това е криминалният проект наречен "Банка КТБ". До сега, все още, липсва отговор на въпроса: "Къде изчезнаха милиардите?". Не е нужно човек да бъде експерт за да се досети, че тези които назначават главен прокурор и негови протежета във ВСС ("Цацаровото мнозинство 16 от 25 члена във ВСС") едва ли ще бъдат щастливи обществото да узнае истината? Ако това не е аргумент за реформи в Прокуратурата, не виждам какво друго?

  3. Kiril Kovatchev
    #20

    Както двеста глупака не правят един умник, така и управляващите бива се вслушват в по-умните от тях. Това сигурно щеше да бъде факт ако управляващите в България бяха поне малко умни. Но след като управляващите в България са доста неумни, те не слушат никого освен своя вътрешен алчен гласец който им подсказва че след като могат толкова много да крадат напълно безнаказано значи че са най-умните. Тъжното е, че ако им позволим, генералите от ДС които притежават България, утре мооже да дадат изxабените политици на кучетата и да си хванат други от улицата. Пак да почертая, ако им позволим!

  4. Ivo09
    #19

    Браво! Страхотна статия!

  5. Bлaдo
    #18

    Само Радан се усети и успя да изскочи от герб-пеевската тенджера*... ========= * ако си припомним онзи експеримент, дето ако пуснеш жива жаба във вряща вода в теннджерата - попарената животинка поне се опитва да изскочи. НО! ако я пуснеш в нормална вода и бавно подгравяш тенджерата - кротува, свиква и ... се сварява, без да се усети...

  6. Sada Marksys
    #17

    Авторитарните управления винаги идват на власт с обещания за СТАБИЛНОСТ. След това, в името на същата стабилност, изчезнат върховенството на законна, партиният плуралисм, свободата на медия. Институциите придобиват формален характер, докато решения са взети от един тесен кръг властимащи. Какво стана тези дни в България е едно допълнително доказателство че страната е бюрократично-авторитарна и се намира в едно спираловидно движение към тоталитарисма.

  7. KalinVD
    #16

    Чудна статия обясняваща случващото се. Жалко, че тези за които се отнася няма да я прочетат.

  8. Радо Казаков
    #15

    Е, в съвременната политика в свободния и демократичен свят, никога не се стига до 100% приемане на позициите на едната страна. Явно партиите, които представляват статуквото решиха да покажат, че са все още непреодолим фактор в обществения живот и не трябва да храним илюзии, че някой може да отива против волята им. Доброто в случая е, че сме предупредени явно и достатъчно ясно, така че хората на промяната да имат представа какви са препятствията, които трябва да преодоляват.

  9. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #14
  10. ирис
    #13

    Чудесен анализ,лошото е че тези които остават в кабинета са си продажни душици от край време и се промъкнаха във властта покрай ДСБ

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.