Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръгна строежът на газовата връзка с Румъния , за да няма "студени ситуации"

Борисов не завиждал на съседите ни за залежите, защото в нашето Черно море имало не по-малко газ

13 коментара
Десислава Атанасова, Делян Добрев и Бойко Борисов, Сн: БГНЕС

Първа копка на връзката между газовите системи на България и Румъния бе направена в четвъртък в Русе от премиера Бойко Борисов и министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, за да няма повече "студени ситуации".

Интерконекторът, който се финансира от Европейския съюз, е с дължина 25 км, от които на българска територия ще се изградят 15.4 км, под водата на река Дунав, без да пречат на корабоплаването ще минават 2.1 км тръби, а на румънска територия – 7.5 км.

Много години у нас се говореше за диверсификацията на снабдяване с газ, но всичко оставаше на книга. От днес обаче реално започва строителството на газовата връзка с Румъния , която ще дава възможност за доставка на газ от Източна и Централна Европа, заяви Борисов на първата копка, на която присъстваха и шефовете на "Българския енергиен холдинг" Михаил Андонов и на "Булгартрансгаз" Кирил Темелков и неясно защо и здравният министър Десислава Атанасова.

Добрев заяви, че връзката ще даде сигурност на доставките на синьо гориво у нас. Целта на този газов тръбопровод е България да не попада повече в студени ситуации без газоснабдяване, обясни от своя страна премиерът, имайки предвид януари 2009 г. Тогава спор между Украйна и Русия остави повечето страни от Европейския съюз без газ и на студено. България пострада най-тежко, тъй като няма алтернативни на руските газови доставки. След тази енергийна криза ЕК задели бюджет за проекти, които диверсифицират доставките на ток и природен газ.

Борисов благодари на председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу за това, че е обърнал специално внимание на държавите от този район, които нямат достатъчно газова диверсификация и са отделени европейски пари за разнообразяване на доставките. ЕК даде за газовата връзка между България и Румъния 8.929 млн. евро. Общата стойност на съоръжението е 23.8 млн. евро. Разликата се покрива от двете компании, които ще оперират газопровода – "Булгартрансгаз" и румънската "Трансгаз".

Съоръжението ще позволи да използваме както румънски природен газ, така и гориво от други държави в Централна Европа, посочи Добрев. Той припомни, че в румънската част на дълбоко Черно море вече са открити между 40 и 80 млрд. куб. м. природен газ, което е значително повече от консумацията в северната ни съседка. Министър Добрев акцентира и върху факта, че максималният капацитет на интерконектора е 1,5 млрд. куб. м., което е около половината от годишната консумация у нас.

Борисов обясни, че не завижда на румънците за откритието, защото е убеден, че в района на "Блок Хан Аспарух” (в близост до румънския терен с открито газово находище – бел. ред.) също ще бъдат намерени значителни количества газ, а и нефт. Така че за следващите поколения тази газова връзка дава възможност на двете държави да си обменят, транспортират и продават газ, посочи министър-председателят.

Планът е българо-румънската газова връзка да бъде завършена на 31 май 2013 г., но министър Добрев обясни, че има възможност това да стане месец-месец и половина по-рано.

До края на 2012 г. или началото на 2013 се планира да започне изграждането и на междусистемна газова връзка на България с Гърция, която да продължи реалните стъпки на страната ни към диверсификация и сигурност на доставките на природен газ, каза още Добрев. Тази връзка също се финансира от Европейската комисия. Трасето от гръцкия град Комотини през Хасково до Стара Загора ще е с дължина 180 км., от които 150 км. - на българска територия. Годишният ѝ капацитет се планира да е 5 млрд кубически метра, което значително надхвърля сегашното потребление на природен газ в страната от около 3 -3.2 млрд. куб. м годишно.

През следващата година се очаква да стартира и строежът на междусистемната газова връзка със Сърбия, чиято дължина трябва да е 150 км, а капацитетът 1.88 млрд. куб. м годишно. По интерконектора с Турция обаче предстои да се уточни схемата на неговото изграждане.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #13

    Студените ситуации са в портфейлите на българите.Доходите са на точката на замръзването.Голям студ пак ще ни тресе.Скъп ток и скъпи горива,скъпи храни.Как се издържа Бат Бойко не пита.

  2. Анонимен
    #12

    10, Германия не граничи с Румъния - всички червени сте недообразовани!

  3. Анонимен
    #11

    Доста нови неща под небето: - СССР в кофата за боклук! - ПРО системи в България! - добив на румънски газ от Черно Море - по-късно и български! - топъл край на студената война. Арабската пролет ще доведе до Московска есен и тогава ще е налице дългоочакваният край на студената война - главата на империята на злото, Русия, ще го закъса много. Те и сега са в кошчето за боклук, но все още са активно зло. Още малко и ще могат да изливат злобата си само в Правда. "Под небето нищо ново" е марка руска ръжда, долнокачествена, като всичко руско! Не пречи на прогреса на развитите страни!

  4. Анонимен
    #10

    Дистрибуторът на руски газ за цла Европа е Гермния,която ппез Румъния ще го препраща в България.Под небето нищо ново.

  5. Анонимен
    #9

    "Тръгна строежът на газовата връзка с Румъния , за да няма "студени ситуации", както и руско енергийно иго!

  6. Анонимен
    #8

    Защо да не присъства Атанасова? Тя е най-положителната личност в цялото Министерство и е най-отдадена на народа, така че е редно да присъства на такива важни за България събития.

  7. Анонимен
    #7

    Румънската част от трасето вече е готова май? С европейски пари. Който знае да пише. Любопитен

  8. Анонимен
    #6

    номер 3, част от твърдият електорат на бат' си Бойко, тъгуващ по тоталитариз(ъ)ма

  9. Анонимен
    #5

    По тези тръби може не само да се внася газ ами и да се изнася. Рано или късно България ще започне да добива газ чрез фракинг. Това щре стане когато страстите се поуспокоят и метода стане по-надежден. Явно българите не може да бъдем откриватели, но няма да е зле поне да следваме верните водачи.

  10. Анонимен
    #4

    няма повече студени ситуации. Но има студени зими

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.