Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръмп иска приятелство с Полша. Срещу кого?

6 коментара
Доналд Тръмп и Ярослав Качински

Доналд Тръмп нарушава традициите от последните десетилетия. Той започна първата си обиколка из Европа от Белгия и я продължи в Италия, но за момента минава без лични визити в Германия, Франция и дори Великобритания. Сега - от втори опит поне, логично би било да посети най-големите си европейски съюзници. Тръмп обаче започва от Полша и чак после ще замине за Германия, и то не на гости на Ангела Меркел, а за среща на върха на двайсетте икономически развити държави. Франция и Великобритания отново са извън маршрута.

Каква е причината? Въпрос, дейно обсъждан и най-вече, естествено, в полския печат. "Той едва ли е наясно къде се намира Полша", разсъждава например пред "Газета виборча" Ан Епълбаум, професор в Лондонското училище по икономика и политически науки, съпруга на бившия полски външен министър Радослав Шикорски. Според нея "полският избор" на Доналд Тръмп психологически е обвързан с желание "да го посрещат като в Саудитска Арабия" и "да разправят колко е страхотен".

По думите на Апелбаум обаче вижда опасност за международната политика в съюза между сегашния американски лидер и полската управляваща партия "Право и справедливост", в която играе водеща роля Ярослав Качински - защото и двамата политици "действат в интерес на Русия", при все че полските власти "са убедени в антируската си насоченост, която заради глупостта им е проруска".

Апелбаум смята, че ще е по-разумно не да се противопоставя Полша на Западна Европа, а да се гради германско-френско-полски съюз.

Голям брой полски издания впрочем следват примера на официалните лица и наричат визитата на Тръмп "признание за водещата роля" на Варшава в Европа. Отношенията на Вашингтон с ключовите му континентални съюзници - основни икономически партньори на Полша, стремително охладняват, но мнозина поляци гледат да не обръщат внимание на това. За тях явно са по-важни гаранциите за сигурност, давани от САЩ, отколкото, да речем, стокообменът с Германия.

Полският министър на външните работи Витолд Вашчиковски например посочи сигурността в региона като главна тема на предстоящите разговори при посещението на Тръмп в Полша. От думите му следва, че американският лидер пристига, за да потвърди, че е в сила член 5 от Устава на НАТО, задължаващ съюзниците да се притекат на помощ на коя да е страна от блока, ако бъде нападната от трета държава.

"Сега разполагаме с него (с присъствието на войски от други страни в НАТО, по-специално САЩ - бел. на Росбалт) - това ни дава усещане за по-голяма сигурност, защото гаранциите са потвърдени не само с подписите под документа, към който се присъединихме, но и с присъствието на войски от НАТО", каза Вашчиковски. По думите му полските власти ще приканят Тръмп "да удължи присъствието на американски войски в Полша".

Тръмп ще свари да посети в Полша и лидерска среща на т. нар. Триморие - проект за интензификация на сътрудничеството между страните от Централна и Източна Европа в сфери като дигиталните технологии, енергетиката, транспорта и създаването на нови инфраструктурни проекти. Негов основен двигател днес изглежда е Полша, макар че в дейността на Триморието участват наред с нея Австрия, България, Унгария, Латвия, Литва, Румъния, Словакия, Словения, Хърватия, Чехия и Естония. Очаква се те да интегрират усилия въз основа на действащото вече обединение на постсоциалистически страни, известно като Вишеградската четворка (Унгария, Полша, Словакия и Чехия).

Мнозина московски поклонници на геополитиката виждат в тази идея нов опит Русия да бъде разделена от Европа със "санитарен кордон" от Балтийско до Черно и Адриатическо море, който в икономически план и дори по брой на жителите ще е кажи-речи съпоставим с Русия.
Сега обаче полската визита на Тръмп най-вероятно ще бъде подмината с мълчание от Кремъл. Нищо че посещението явно е насочено и срещу западноевропейските държави, и срещу Русия - Москва няма никакъв интерес публично да се сърди на Тръмп в навечерието на срещата му в Хамбург с Владимир Путин. Ако пък там двамата изобщо не стигнат до разбирателство, московските политкоментатори със сигурност тутакси ще си го върнат на Тръмп заради гостуването в Полша с обвинението, че се мъчи териториално да изолира Русия от ЕС.

Защото и Кремъл наред с Доналд Тръмп си търси днес съюзници доста ситуативно, според последните политическки събития. Дори ако вчера Германия например ни е била враг, утре - при влошаване на отношенията със САЩ, може като нищо да я провъзгласят за наш съюзник срещу Полша.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. АлександърНиколов
    #6

    Ан Епелбаум е типичен представител на международния талмудски елит, манипулатор и в мозъка на костите си. Тя никога няма да забрави че 1968 г. ги изпъдиха от Полша(по комунистическо време). Защо ли?

  2. Bлaдo
    #5
  3. brambar
    #4

    Мисля си от известно време, че заплахата от Русия се разглежда по-скоро от страни като Полша, Румъния и Прибалтийските републики в контекста на икономическата изостаналост и военната мощ на тази държава. Русия разполага с неизчерпаеми на практика енергийни и природни ресурси и огромна военна мощ, но няма икономически и финансов потенциал, което я правят особен партньор. Всяка по-малка страна би желала да има до себе си икономически стабилен съсед, който да допринася за икономическото й развитие и просперитет.

  4. Miau
    #3

    ДЕдото идва в Полша, в момент на руското разследване,което далеч не е приключило и не е ясно, какво ще разкрие.Добре е МИСЛЕЩИТЕ даимат предвид това.Той има много нисък рейтинг у дома и с това посещение ОТНОВО СЕ ОПИТВА ДА РАЗДЕРЯ ЕВРОПА и да разделя бившите комунистически държави -от Германия.Помислете си КОЙ ИМА ИНТЕРЕС ОТ РАЗДЕЛЕНИЕТО НА ЕВРОПА.Лично аз в неговата "еволюция" по отношение на НАТО не вярвам.Все едно комунист да ми каже че е станал за 3 месеца демократ.

  5. Bлaдo
    #2

    Полша има терминали за втечнен газ ;-) ... Но не ми харесва това, дето жълтата перука ги нарича "задния двор на рУсия"...

  6. Главно става въпрос за газ. Руски или Американски... Тръмп ще огласи помощ /каквото и значи това/ и така страните да са по-малко зависими и заплашвани от русия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.