Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръмп нападна Китай, опитвайки да излезе от кашата с Тайван

Недипломатичните му действия вече заплашват двустранните отношения с Пекин

8 коментара
Тръмп нападна Китай, опитвайки да излезе от кашата с Тайван

Два дни след като разговаря с тайванската президентка и забърка дипломатически скандал, в опит да излезе от него новоизбраният американски президент Доналд Тръм нападна Китай.

Пекин протестира остро след съботния разговор на Тръмп с президентката на Тайван Цай Ингвен, като това бе първият подобен контакт между Вашингтон и Тайпе от 1979 година.

Въпреки че избраният за негов вицепрезидент – Майк Пенс, се опита да омаловажи случая, определяйки разговора като обикновена проява на любезност, а не действие, целящо да покаже промяна в политиката на САЩ към Китай, Тръмп продължи темата като нападна остро икономическата и вътрешната политика на Пекин.

"Китай питал ли ни е дали е добре да обезценява своята валута (което прави трудно за нашите компании да се конкурират), да облага с високи налози нашите стоки, влизащи в него, или да строи голям военен комплекс насред Южнокитайско море? Не мисля", заяви Тръмп в Туитър.

Освен това той заплаши с големи налози американските компании, които са преместили дейността си в чужбина, но продават продуктите си в Северна и Южна Америка. В няколко съобщения в Туитър Тръмп обеща данък от 35 процента върху стоките, продавани в САЩ от компании, които са уволнили американски работници и строят заводи в друга държава.

В предизборната си кампания Тръмп обеща да помогне на американските работници, но също и да намали данъците за компаниите, припомня АП.

Пекин не признава Тайван, а още през 1979 година президентът Джими Картър също възприе политиката на един Китай. Разговорът между Тръмп и Цай Ингвен предизвика международната общност да се пита дали Тръмп е нарушил случайно дипломатическия протокол или сигнализира, че статутът на Тайван ще е централната част от стратегията на новата администрация към Китай, отбелязва "Файненшъл таймс".

Разговорът с тайландската президентка и туитовете за Китай следват серия предишни разговори със световни лидери, в които изглеждаше, че Тръмп импровизира външнополитически позиции. Някои от поддръжниците му приветстваха неговия стил като освежаваща почивка от разписаните тънкости, но критици се опасяват, че комбинацията от липса на подготовка и нежеланието му да приема съвети може да предизвика криза.

В разговора с премиера на Пакистан Наваз Шариф той заяви, че е готов да приеме да играе всяка роля, която искат от него, което бе разтълкувано от някои, като желание да посредничи между Пакистан и Индия.

Държавният секретар на САЩ Джон Кери вече призова Тръмп да се съветва с Държавния департамент преди да разговаря с чуждестранни лидери.

"С нас не са се свързвали (от екипа на Тръмп) преди който и да било от тези разговори, не са ни искали да предложим теми за обсъждане. Според мен би било ценно, очевидно, да се разполага поне с препоръки, а дали ще ги следвате или не - това вече е друг въпрос", каза ръководителят на американската дипломация, цитиран от Ройтерс.

Джон Болтън, бивш посланик на САЩ в ООН, който посети Тръмп в петък, каза обаче, че "САЩ трябва да разклатят отношенията с Китай“. По думите му никой в Пекин не трябва да си позволява да диктува на щатите с кого да говорят.

И докато дипломати от региона изнервени звъняха, за да разберат дали не предстои промяна на американската политика, администрацията на Обама трябваше да даде официалния отговор по въпроса.

"Нашият фундаментален интерес е за мирни и стабилни отношения", каза говорителят Нед Прайс.

Бивш високопоставен служител в администрацията на Обама коментира, че Белият дом и Държавният департамент са ужасени от това, което може да свърши Тръмп през следващите шест седмици. Именно заради това Обама е предложил толкова значителна помощ за прехода на Тръмп.

Дори и ако Тръмп реши да не прави Тайван централен въпрос, недоверието от разговора може да изиграе негативна роля, ако новата администрация предприеме някои от трудните търговски мерки спрямо Китай, които бяха обещани по време на предизборната кампания.

Китайското външно министерство остро протестира заради обаждането. Въпреки това според експерти реакцията на Пекин е сравнително сдържана, което отразява желанието да "образова" Тръмп, вместо да го унижи. Според тях обаче разговорът с тайванската президентка ще увеличи тревогата в Пекин от новата американска администрация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ана
    #8
  2. АлександърНиколов
    #7

    Не мога да разбера каква каша му се привижда на този автор. Може би иска дипломатични действия от рода на тези на Чърчил и РОзевелт в Ялта.

  3. lindentown
    #6
  4. lindentown
    #5
  5. Борис Б
    #4

    Китай е държавата, която може да "дръпне черджето" на САЩ..., въпросът е кога ще го пожелаят. За сега имат само интерес да търгуват, но ще дойде време, когато... не ми се мисли.

  6. Kiril Kovatchev
    #3

    Тръмп е като малко дете с нова играчка - натиска бутоните без да има и най-малка представа какво прави. Мъка ми е като си помисля каква беля може да направи когато му дадат ядреното куфарче в края на януари.

  7. Jack Daniels
    #2

    Медиапул, Това в C(linton) N(ews) N(etwork) ли го прочетохте?

  8. анита хегерланд
    #1

    Проблемът е по-сложен: "Китай е най-голямата производствена база на Тайван, а САЩ - най-големият пазар на тайвански продукти, влошаването на отношенията между Китай и САЩ би навредило сериозно на Тайван." Освен тези две страни, Тръмп е заявил, че Мексико, Малайзия и Южна Корея "са се ползвали от работни места, осигурени от САЩ". Тръмп се опитва да раздаде наново картите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.