Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръмп поиска от Ердоган да ограничи военните действия на Турция в Сирия

1 коментар
Тръмп поиска от Ердоган да ограничи военните действия на Турция в Сирия

Президентът на САЩ Доналд Тръмп поиска от турския си колега Реджеп Тайип Ердоган да ограничи военните действия в Сирия, където турската армия предприе голямо настъпление срещу кюрдските въоръжени отряди, съюзени със САЩ, предаде Франс прес.

В телефонен разговор снощи президентът прикани Турция да ограничи военните операции и да избягва всякакви действия, които може да предизвикат сблъсък между американските и турските войски, съобщи Белият дом.

"Президентът Тръмп изрази безпокойство, че има опасност растящото насилие в Африн да нанесе удар на общите ни цели в Сирия", гласи декларация на Белия дом. "Той настоя Турция да намали и ограничи военните си действия и да избягва цивилни жертви".

Освен това Тръмп е изразил притеснения за нарастване на насилието и е заявил пред Ердоган, че това поставя под опасност общите цели на САЩ и Турция в Сирия, съобщава Белият дом, цитиран от Асошиейтед прес. Американският президент е изразил и притеснения за "вредна и фалшива реторика, използвана от Турция".

Турският президент Ердоган каза на Доналд Тръмп, че Съединените щати трябва да спрат да доставят оръжия на кюрдските отряди "Сили за защита на народа", съобщи кабинетът на Ердоган, цитиран от Ройтерс.

 

Операцията, предприета в края на миналата седмица, има за цел "да прочисти от терористични елементи" Африн, в името на националната сигурност на Турция, и се извършва съобразно с международното право, се казва в декларацията на кабинета на турския президент.

Ердоган е заявил, че ще разшири турската операция към контролирания от кюрдите град Манбидж. Ако това се случи, турските войски и техните сирийски съюзници ще се приближат до силите на САЩ, подкрепящи кюрдите срещу Ислямска държава, отбелязва АП.

 

По време на разговора турският президент е казал на Тръмп, че американските войници трябва да се изтеглят от района на Манбидж. Това съобщи турският външен министър Мевлют Чавушоглу, цитиран от Ройтерс.

Говорейки на пресконференция с австрийския си колега, Чавушоглу също така заяви, че Турция няма да атакува силите на сирийското правителство, освен ако те не предприемат действия срещу Турция.

Шерван Даруиш, ръководител на контролираният от кюрдите Военен съвет на град Манбидж, заяви, че неговите сили са готови за евентуално турско настъпление. Той добави, че САЩ са помогнали на кюрдските бойци да освободят града и са обещали да продължат да го защитават.

 

"Тяхното присъствие имаше за цел да гарантира стабилността в Манбидж", подчерта Даруиш за американските сили, отбелязвайки, че те извършват сухопътни и въздушни патрули и са на фронтовите линии с кюрдските бойци.

Напредващите турски сили се сблъскват с упорита съпротива в Африн, отбелязва АП.

 

Изявлението на Белия дом не отразявало точно съдържанието на разговора

Изявлението, направено от Белия дом по повод на телефонния разговор на турския президент Реджеп Тайип Ердоган с президента на САЩ Доналд Тръмп, не отразява точно съдържанието на разговора, заяви днес турски източник, цитиран от Ройтерс.

"Президентът Тръмп не е споделял никакви "притеснения за нарастване на насилието" във връзка с продължаващата операция в Африн", заяви източникът.

По думите му "дискусията на двамата лидери за операция "Маслинова клонка" се е ограничила до размяна на мнения".

 

"Гардиън": Различни интереси се преследват в Сирия, продължават да плащат цивилните

Турската офанзива срещу кюрдския анклав Африн, при която умират цивилни, а хиляди хора са принудени да бягат заради боевете, са нова и ненавременна, но до голяма степен прогнозирана фаза в седемгодишната война в Сирия. Единствената изненада е фрапиращо неуместното ѝ название: Операция "Маслинова клонка", пише в редакционна статия британският в. "Гардиън". Антипатията на Анкара към перспективата за автономна или независима кюрдска държава е дългогодишна, но конфликтът е претоварен с амбиции и интриги на различни сили в кризата.

"Врагът на моя враг е мой приятел" е максима с краткосрочна изгода, а не дългосрочен ангажимент. САЩ се нуждаеха от кюрдско-арабската коалиция Сирийски демократични сили, за да надделеят над групировката "Ислямска държава", особено предвид доскорошната незаинтересованост на Турция да съдейства. Анкара неохотно толерираше ситуацията и са опита да я удържи, но с рухването на т.нар. халифат на ИД калейдоскопът се промени и фактът, че "съюзникът на моя съюзник е мой враг" отново е във фокуса, отбелязва вестникът.

Кюрдите се надяваха да установят коридор по северозападната граница с Турция и смятаха, че съдействието им в борбата срещу ИД е помогнало на каузата за самоуправляващ се район в една федерализирана Сирия. Враждебността на Турция към тези териториални амбиции беше разпалена от американската подкрепа, не на последно място понеже Анкара се страхува, че предоставените от САЩ на кюрдите оръжия може да се обърнат срещу собствените ѝ граждани, тъй като смята кюрдската милиция и подкрепящата я партия за сирийското крило на терористична организация, която дълго се бунтуваше в Турция, припомня "Гардиън".

Турският президент Ердоган определи като терористична армия "пограничните сили", съставени от 30 000 бойци от Сирийските демократични сили, които САЩ съобщиха, че планират. Последната капка беше изказване на американския държавен секретар, че американските войски ще останат в Сирия за неопределено време, на практика предлагайки военна гаранция на кюрдите.

Целта на Америка е да предотврати нова поява на клетки на ИД в освободените зони и да запази влиянието си в района, противопоставяйки се на опитите на Москва да скърпи решение за Сирия. Вашингтон засили натиска, държейки Русия отговорна за атаките с газ срещу цивилни. Въпреки многобройните си противоречия с Анкара обаче той има нужда да запази съюзника си в НАТО на своя страна, посочва всекидневникът.

Миналия месец Ердоган осъди сирийския президент Башар Асад като масов убиец терорист, който няма място в бъдещето на Сирия - втвърдяване на позицията, което по-късно се смекчи.

 

Турция и Иран подкрепят организирания от Владимир Путин сирийски диалог този месец, който буди у западните страни опасения, че може да послужи за заобикаляне на процеса с посредничеството на ООН и договаряне на сделка Асад да остане на мястото си. След срива от 2016 г., когато Турция свали руски военен самолет, отношенията между Ердоган и Путин са по-добри от всякога. Москва изтегли персонала си от Африн и позволи турски въздушни удари в контролираното от нея въздушно пространство. Освен че гони собствени интереси, Кремъл вижда възможност да влияе върху кюрдите, ориентирали се към САЩ, и да задълбочи разногласията в НАТО.

Смесените и противоречиви сигнали на американското правителство влошават нещата, но основният проблем е, че твърде много страни следват сложни и несъвместими амбиции.

 

САЩ и Турция може и да постигнат сделка в името на собствените си интереси, но изгледите за решение са най-малкото съпроводени от риска от по-нататъшна дестабилизация на един изтерзан район. Всички очакваха това да се случи, но никой не знае как ще свърши то, заключава "Гардиън".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. edin.drug
    #1

    Ами да. Путлер, понеже е в изолация, няма как да се възпротиви на Ердоган и на Асад и да защити всегдашните си съюзници - кюрдите. Те пък му бяха съюзници по същата логика, по която всички свързани с червените движения (като Венецуела, например) са с него. Може не всички кюрди да са от ПКК, но това беше терористичния авангард на Коминтерна в този регион и си остава верен на метрополията на висчки леви терористи - Москва. Горките кюрди, жертва на несправедливо разпределение на територии, сега са предадени от всички.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.