Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръмп прави външнополитически ходове, а Тилърсън избягва светлината на прожекторите

1 коментар
Доналд Тръмп и Рекс Тилърсън

Президентът Доналд Тръмп побърза да покаже решимостта на САЩ, когато Северна Корея изстреля балистична ракета във водите между Южна Корея и Япония. Няколко часа след събитието той се появи заедно с пристигналия на посещение японски министър-председател Шиндзо Абе и каза, че САЩ "100 процента стоят зад своя велик съюзник Япония".

Така се случи, че Тръмп приемаше Абе същия ден във Флорида. Това, че той не спомена американския договорен съюзник Южна Корея, обаче не остана незабелязано от новия държавен секретар Рекс Тилърсън. Затова, докато беше на първото си официално пътуване, Тилърсън уреди тристранна среща в Германия с външните министри на Япония и Южна Корея, за да покаже, че САЩ не си избират любимци, каза висш служител на Държавния департамент.

Кулминацията на разговорите беше обща декларация, в която САЩ обещаха да защитават две азиатски държави, които невинаги се разбират. Нямаше пищна церемония пред видеокамерите, нямаше речи, а писменото им изявление беше разпространено, без да се привлича вниманието.

Това беше стилът на Тилърсън. Предпазлив, сдържан и решен да избягва светлината на прожекторите, бившият изпълнителен директор на "Ексън мобил" се оказва всичко, което неговият склонен към външни изяви началник в Овалния кабинет не е.

През първите си седмици като ръководител на американската дипломация Тилърсън доста се старае да не привлича вниманието, макар във Вашингтон да се засилва усещането, че Държавният департамент е изместван встрани от Белия дом, който съсредоточава властта в себе си.

Белият дом казва на някои служители от Държавния департамент да очакват драстично намаляване на бюджета, а голяма част от съкращенията може да засегнат парите на САЩ за чуждестранна помощ. Тръмп и екипът му също така казват на хората, които се явяват на интервюта за висши длъжности в Държавния департамент, че ще настъпят значителни съкращения на персонала. Някои изглежда вече започват.

Докато Тилърсън беше в Германия, бяха закрити няколко управленски и съветнически длъжности. Заемалите ги служители бяха назначени на други постове. Някои други висши длъжности са свободни, а няма признаци да бъдат бързо заети.

Докато през първите си седмици Тилърсън се среща или разговаря с десетки свои чуждестранни колеги, Белият дом води фасадната дипломация. Липсата на участие на Държавния департамент смущава мнозина дългогодишни дипломати.

Когато миналата седмица Тръмп се срещна с израелския министър-председател Бенямин Нетаняху, и.д. заместник-държавен секретар Том Шанън беше определен да представлява ведомството на срещата, защото Тилърсън летеше за Германия. В последния момент участието на Шанън в срещата беше отменено и срещата протече без представител на Държавния департамент.

Тя беше "нагласена да позволява по-лично обсъждане", каза американски служител, който не беше упълномощен да обсъжда открито въпроса и пожела да остане анонимен. Предната вечер Тилърсън присъства на прием с Нетаняху и зетя на Тръмп и съветник на Белия дом Джаред Къшнър, който се очертава като главен пратеник на Тръмп в Израел, Мексико и други страни. Тази роля по традиция се пада на държавния секретар.

Тилърсън почти не е говорил публично, с изключение на поздравлението, което отправи към американските дипломати в първия си ден на поста, и кратките коментари след опознавателна среща с руския външен министър.

Това е рязък контраст с последния държавен секретар в правителството на Обама - Джон Кери, който редовно си пробиваше път до центъра на световните кризи, като въодушевено изпълняваше свързаната с "публичната дипломация" част от работата. Кери изтощаваше персонала с импровизирани, вихрени пътувания в чужбина и постоянни медийни изяви, а Тилърсън казва на своя персонал, че иска да бъде по-незабележим.

В личното общуване тексаският петролен бизнесмен с дълбокия баритонов глас е обмислен, независим и спокоен, казват американски и чуждестранни дипломати, взаимодействали с него и пожелали да останат анонимни, за да избегнат евентуални дипломатически последици от обсъждането на частни разговори. Широко разпространена тенденция в срещите на Тилърсън с дипломатите е наблягането на безопасността на американския персонал, казаха служители на Държавния департамент.

Това е продължение на тема, която Тилърсън засегна, когато говореше пред персонала в първия си ден, и която планира да повтори тази седмица при пътуване в Мексико с министъра на вътрешната сигурност Джон Кели. Тилърсън ще посети посолството на САЩ, за да се срещне с американски дипломати, казаха служителите.

Дипломати от няколко чужди страни, казаха, че засега Тилърсън играе на сигурно в срещите на високо ниво, като избягва импровизирани коментари. Той се показва наглед добре подготвен и уверен по същността на въпросите, като рядко се консултира със своите сътрудници или писмените бележки, съобщиха те.

В Германия миналата седмица Тилърсън призова Китай да помогне за справяне със севернокорейската ядрена заплаха. Той прикани Русия да уважава мирния план за Украйна от 2015 г.

Тези признаци за приемственост в политиката на САЩ може да са успокоили притесненията на някои чуждестранни лидери към Тръмп, но мълчаливостта на Тилърсън разтревожи други.

След като се срещна с Тилърсън, френският външен министър Жан-Марк Еро се оплака от "неясната" позиция на САЩ по въпроси като израелско-палестинския конфликт. Тилърсън каза на някои от своите международни партньори, че САЩ все още са на "режим слушане", оставяйки някои с впечатлението, че Тръмп може да разработи в движение външната политика на САЩ.

В едно от редките си срещи с репортери Тилърсън каза, преди да отпътува от Германия, че носи у дома "много" послания за Тръмп. Когато беше попитан да сподели някои, той не прие. "Не и преди да ги споделя с него", каза той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    "Преди глобализацията" САЩ бяха лидерът във военно-политическо отношение и от това печелеше доларът и американската икономика. Сега, след десетилетие на Китайска хегемония, САЩ губят не само позицията си, но и преимуществата, които тя им дава.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.