Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тръмп заложи всичко на здравеопазването, а Обамакеър продължава да съществува

0 коментара
Тръмп заложи всичко на здравеопазването, а Обамакеър продължава да съществува

Президентът на САЩ Доналд Тръмп и други избрани през ноември републиканци дойдоха във Вашингтон с обещанието да премахнат знаковото за президентството на Барак Обама законодателство за здравеопазването. В петък този план пропадна по зрелищен начин.

При най-рискованата си политическа игра, откакто встъпи в длъжност през януари, президентът на САЩ Доналд Тръмп сложи всичките си жетони на масата, действайки като бизнесмен, какъвто е по душа.

Тръмп пренебрегна предупредителните знаци, че подготвеният от контролираната от републиканците Камара на представителите законопроект за реформа в здравеопазването, за който се говори от седмици, е обречен на неуспех.

Верен на прословутия си прибързан начин на действие, нюйоркчанинът Тръмп каза на своите съпартийци републиканци, които имат значително мнозинство в Камарата на представителите, да подложат законопроекта на гласуване, защото в противен случай ще бъде свършено с обещанието за отмяна (на здравната реформа на Обама), благодарение на което те бяха избрани.

До края на деня в петък това се случи, оставяйки горчив привкус у републиканските законодатели, които разчитаха на умението на Тръмп да води преговори, с което той често се хвалеше.

Никой не попита открито дали именно така би трябвало да действа "Изкуството на сделката" (заглавието на бестселъра на Тръмп от 1987 г.), но може да допуснем, че някои са си го мислели.

След като Тръмп "положи максимални усилия на терена", както се изрази неговият говорител, републиканците го изобличиха, че блъфира, а президентът бе принуден да скръсти ръце и да наблюдава провала на първото голямо законодателно изпитание в началото на президентския му мандат.

Обамакеър, както е наричан приетият от предшественика на Тръмп закон, за чиято промяна сегашният президент агитираше усилено и продължително, ще "остане законът на страната в обозримо бъдеще", каза с огорчение председателят на камарата Пол Райън, след като изтегли законопроекта, вместо да го подложи на гласуване, при което противниците щяха да спечелят.

Той се провали поради същия проблем, който от години измъчва долната камара: разцепленията в Републиканската партия. Група от трийсетина консерватори и либертарианци, участващи във фракция, наречена "Група на свободата", критикува законодателството, което официално се нарича "Американски закон за здравеопазването".

За повечето членове на "Групата на свободата" това беше твърде грандиозен план. Един го нарече "най-голямата републиканска социална програма в историята". Но имаше и умерени, които се възпротивиха на ръководството, разтревожени, че това може да остави милиони хора без медицински осигуровки.

Въпреки че за приемането на законопроекта не достигаха само няколко гласа, както усилено изтъкваха и Тръмп, и Райън, това все пак беше голямо поражение за Тръмп. То означаваше, че той не е изпълнил едно от ключовите обещания, които направи пред избирателите: че ще отмени и замени знаковата здравна реформа на бившия президент Барак Обама, станала закон преди седем години.

"Всички научихме много", каза Тръмп пред репортери в Белия дом. "Научихме много за процеса на осигуряване на гласове", каза бизнесменът, който при кампанията миналата година се гордееше, че не е политик.

Той посочи някои "много тайни правила" в Конгреса, но не пое лична отговорност за загубата. Вместо това предложи извъртя нещата, като каза, че опозиционните демократи са губещите, "защото сега Обамакеър е техен".

А когато той експлодира, прогнозира Тръмп, демократите ще му паднат в ръцете и той ще е готов да действа.

Президентът също така каза, че ще е отворен за сътрудничество между двете партии при писането на следващата здравна реформа. Когато демократите "станат учтиви" и работят с републиканците, това може да доведе до още по-добър план за здравеопазването, настоя Тръмп.

Неговите заявления бяха в контраст с тези на по-скромния Райън, който каза пред репортери, че няма да "захаросва" случилото се.

"Това е разочароващ ден за нас", каза Райън, чието име е тясно свързано с републиканските усилия за здравна реформа.

Той обясни, че партията изпитва все повече трудности по пътя си от опозиция към управление, но каза също, че на него и на съпартийците му ще им трябва време, за да осмислят как са стигнали до този момент.

Мнозина със сигурност не горяха от нетърпение да се изправят пред избирателите, които гласуваха за тях, вярвайки, че скоро ще усетят облекчение от по-големите разходи за здравно осигуряване, придружаващи Обамакеър.

Републиканците ще трябва да обяснят, че сагата със здравеопазването в Америка продължава, а дебатите, които започнаха преди десетилетия в страната, където близо 40 милиона човека са неосигурени, все още не са довели до решение, което да задоволи мнозинството.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.