Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Три години уседналост до желаното училище за прием в I клас

МОН предлага единен критерий за влизане на първолаците, за да се гарантира равнопоставеност

6 коментара
Три години уседналост до желаното училище за прием в I клас

Деца от семейства, живели повече от три години на даден адрес, ще са с най-големи шансове за прием в I клас в близкото училище. Това предвиждат новите правила за прием на първокласници, публикувани от Министерството на образованието за обществено обсъждане. Промяната в реда за прием се налага след като съдът отмени частично наредбата за прием на първокласници в София и след множеството сигнали за фалшиви адресни регистрации с цел записване в най-желаното училище.

Проектонаредбата на МОН предвижда общините да разработват система за прием с водещ критерий близост на училището до постоянния/настоящия адрес на родителя/настойника.

Местната власт ще определя и прилежащи райони на училищата за обхват на учениците, както беше тази година в отменената наредба на Столична община.

Децата, които отговарят на водещия критерий – близост до училището, ще се разпределят в четири групи:

Първа група - деца, чийто родител/настойник е с постоянен/настоящ адрес в прилежащия район на училището и постоянният/настоящият му адрес не е променян в последните над 3 години преди подаване на заявлението;

Втора група - деца, чийто родител/настойник е с постоянен/настоящ адрес в прилежащия район на училището повече от 1 година, но постоянният/настоящият му адрес е променен в периода през последните от 1 до 3 години преди подаване на заявлението;

Трета група - деца, чиито родител/настойник е с постоянен/настоящ адрес в прилежащия района на училището, но постоянният/настоящият му адрес е бил променен през последната една година преди подаване на заявлението;

Четвърта група - деца, чиито родител/настойник е с постоянен/настоящ адрес извън прилежащия район на училището към деня на подаване на заявлението.

За разпределянето в групите ще се взема по-благоприятния за ученика адрес (постоянен или настоящ).

Когато броят на децата в определена група надхвърля броя на местата, децата в тази група ще се подреждат по следните допълнителни критерии:

  1. дете с трайни увреждания над 50%;

  2. дете с двама починали родители;

  3. други деца от семейството, обучаващи се в училището;

  4. деца, завършили подготвителна група в избраното училище.

В мотивите си министърът на образованието Красимир Вълчев посочва, че въвеждането на единен критерий за прием в първи клас е необходимо "за гарантиране равен достъп до качествено образование и приобщаване на всеки ученик".

Собствена система за прием на база тези критерии ще е нужна само на общините с повече от едно училище.

В територията на прилежащия район на средищните училища се включват и населените места без училища, от които са насочени учениците.

Тази година Столичната община осъществяваше приема по сходни правила, но част от наредбата беше отменена от съда заради въвеждането на собствени критерии от отделните училища, които на практика нарушава равнопоставеността.

Тъй като системата за прием в София тази година стана източник на голямо недоволство от страна на родители, заради многото фалшиви удостоверения за адресна регистрация близо до най-желаните училища, за следващата година МОН и Столична община обещаха да подготвят промяна на правилата за прием.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лентяй Голтак
    #6

    А ако на родителите им се налага да се преместят в друг квартал? Купили са си апартамент в Младост, а досега са живели в Люлин.

  2. trezwomislesht
    #5
  3. Сун Дзъ
    #4

    Не. Това изискване за уседналост е една мярка за борба със селския тарикатлък. Въпреки, че е недостатъчна според мен - периодът трябваше да е по-голям. В "нормалните държави" едва ли хората стигат до подобни низости, като тук - да декларират фалшив постоянен адрес, да приписват на детето си измислени хронични болести, някой се и развеждат, за да взимат помощи за самотни родители...последният хит е да се ражда в друга държава за заветното чуждо гражданство. Проблемът е И в системата И в манталитета. И не трябва да става мой проблем, че пришълци от 300км. няма къде да запишат децата си. Демографската криза води до демографски проблеми. Да ги решава държавата и общината.

  4. Kiril Kovatchev
    #3

    В нормалните държави когато човек се премести премества и детето в училището на новия си адрес. Това изискавне за три години уседналост e връщане в комунистическото минало. Тогава подобни крепостически практики бяха наложени по подобие на савецката (руската) империя.

  5. Така е и на Запад! Хората се местят, за да имат шанс за определено училище! #№1-Как КОЙ? Вие, които прегръщате всичко от Запад! Аз в случая нЕмам нищо против

  6. Какви са тези кордели, какво е това чудо?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.