Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Три неудобни истини за конфликта в Близкия изток

1 коментар
Три неудобни истини за конфликта в Близкия изток

Второ. Друго искане на палестинците е израелците да се откажат от всичките си селища на Западния бряг и да се оттеглят зад линиите на примирието от 1948 г. Такова пълно изтегляне няма да се случи никога. Защо? Не защото повечето израелски селища (ако отклоним поглед от картата и видим как изглеждат нещата на място) са по-скоро истински градове в околността на Ерусалим.

Израел имаше Ямит - селище на Синайския полуостров, което трябваше да се превърне в голям пристанищен град - и беше заравнено с булдозери, когато Синай беше предаден обратно на Египет.

Не е непреодолима пречка това, че междувременно на Западния бряг живеят 350 000 заселници и още 300 000 в Източен Ерусалим. Повечето от тях не са фанатици с шапчици "кипа" и автоматичен пистолет, а съвсем нормални израелски семейства. Те могат да бъдат убедени с пари и добри думи да се преселят в Негев, вместо да водят трудното съществуване на диаспора в пустинята на Юдея и в библейската Самария.

За това, че пълното премахване на израелските селища днес е невъзможно, има друга причина: 2005 г. Паметта на човечеството е изненадващо къса, затова трябва да се напомня, че през месец август преди девет години Ариел Шарон върна ивицата Газа на палестинците. За Израел това беше травмиращо изживяване: по телевизията имаше кадри на това как собствените му войници къде с повече, къде с по-малко насилие извеждаха еврейски семейства от домовете им. Травмата можеше и да е заздравяла, ако в замяна Израел беше получил поне малко спокойствие - ако палестинците бяха изградили функциониращо съвместно съществуване с тях след края на окупацията.

Никой не би трябвало да очаква, че ивицата Газа за една нощ ще се превърне в нещо бляскаво като Хонконг. Но в една друга реалност бихме могли да си представим там хотелски вериги; туризъм (ивицата Газа има прекрасен пясъчен бряг); пристанище, в което се товарят и разтоварват стоки за целия Близък изток.

Вместо това израелското изтегляне от Газа доведе до катастрофа. Израел не пожъна мир, а ракети. Защо израелците биха искали да получат втори подобен резултат, ако се изтеглят напълно от селищата си на Западния бряг?

Трето. При последната си офанзива израелците установиха, че под ивицата Газа има втори град. При тунелите, за които слушаме в новините, става дума не за дупки в земята, а за професионално строителство от цимент с електрическо осветление. Там долу има цели складове за провизии и оръжие. Такива тунели израелците откриха още през 2006 г. в Ливан в областите под контрола на Хизбула.

Как палестинците са успели да построят това? С помощта на Иран. Това е третата неудобна истина: израелско-палестинският конфликт отдавна е вторично военно огнище. Хамас не е нищо повече от удължената ръка на Ислямска република Иран (това, че в случая с Хамас става дума за сунитска арабска групировка съюз почти не играе роля. Антисемитизмът е по-силен от подобни дреболии.)

Омразата към Израел в Иран - както стоят нещата днес - е част от държавната доктрина. Тази омраза обединява умерени и радикали, молли и аятоласи. Който вярва, че Ислямската република би могла да мине без тази омраза, би могъл със същото основание да разчита, че някой ден севернокорейският режим ще открие привързаността си към Кока Кола, рокендрола и американския империализъм.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #1

    Второ, Трето... можем да претакаме без край... Мир в Палестина няма да има, докато евреите не върнат част от заграбените от арабите земи.... Първата война с заграбилите арабските земи в Палестина кръстоносци, по времето на Саладин, е траяла таман 200 години 1099-1290, така че има още време...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.