Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Три сценария пред Гърция под управлението на СИРИЗА и Ципрас

8 коментара

След парламентарните избори в неделя в Гърция стана това, от което силно се притесняваха много политици и икономисти – на власт в Атина дойдоха хора, които искат прекратяване на курса на строги икономии, отписване на част от гръцкия дълг и въвеждане на многобройни и скъпоструващи облекчения за средната класа. И всичко това при празна хазна. При това положение възможните сценарии за развитие на ситуацията в Гърция са три, пише във вторник германското списание "Шпигел".

Първият сценарий: Планът на Ципрас се реализира

Като първи сценарий авторът на анализа Флориан Дикман разглежда вероятността планът на лидера на СИРИЗА и нов премиер Алексис Ципрас да бъде реализиран.

През миналата година от Гърция започнаха да идват добри новини: за първи път от повече от 6 години гръцката икономика започна да расте. Прогнозите за 2015-та обещават ускоряване на растежа. Според този оптимистичен сценарий, на новото правителство ще му се удаде да опрости държавното управление и да промени данъчната система така, че богатите гърци да бъдат по-силно въвлечени във финансирането на държавата и постъпленията в бюджета да започнат съществено да се увеличават. Всичко това би дало възможност на Ципрас да изпълни поне най-важните си социални обещания.

"Но щом в портфейлите на най-бедните гърци се появят пари, те веднага ще започнат да ги харчат", прогнозира Дикман. Което ще стимулира икономическата активност в страната и ще доведе до по-нататъшен ръст.

Този оптимистичен сценарий обаче според автора е най-малко вероятен. Главният икономист на Berenberg Bank Холгер Шмидинг обяснява това с два негативни фактора в гръцката икономика: първо, от ноември насам постъпленията в бюджета започнаха да намаляват, което, както твърдят местните медии, е станало причина за появата на дупка в бюджета на Гърция за тази година в размер на 2,3 милиарда евро; и второ, вложителите масово изтеглят спестяванията си – само за първия, при това непълен, месец на 2015-та от банките са изтеглени повече от 5 милиарда евро. В резултат на това вместо инвестиционен бум Гърция преживява бягство на капитали, което прави всички прогнози на пух и прах.

Втори сценарий: Най-лошият от всички

Вторият сценарий, анализиран в публикацията на "Шпигел" е най-лошият от всички. Въпреки липсата на пари в хазната и бягството на капитали новото гръцко правителство започва да прилага програмата си: в страната нараства броят на чиновниците, приемат се данъчни облекчения, нарастват социалните разходи. При това положение кредиторите ще бъдат непреклонни и няма да приемат отписване на гръцки дълг.

Много скоро, прогнозира авторът, Гърция ще се окаже неплатежоспособна и няма да може да извършва плащанията по дълговете си. В отговор Европейската централна банка (ЕЦБ) ще прекрати финансирането на гръцки банки и на Гърция ще ѝ се наложи да се откаже от еврото и да се върне към драхмата. Така ще настъпи Grexit (съчетание от Greеce- Гърция и exit – изход, използване като наименовение на евентуалното гръцко напускане на еврозоната – бел. ред.).

Последиците за Гърция ще са катастрофални: в страната стремително ще нарасне нищетата, на по-голямата част от гърците ще им се наложи буквално да се борят за съществуването си. Ще бъдат разтърсени и останалите страни от еврозоната, особено кризисните държави като Италия или Испания, които заради сътресенията в банковия си сектор вероятно ще трябва да се простят с надеждата за икономически растеж.

Анализаторът Холгер Шмидинг оценява вероятността от настъпване на подобен сценарий на 30 процента. Много по-вероятен (50%) според него е третият сценарий.

Трети сценарий - най-вероятният

Според този сценарий няма да има нито официално отписване на дългове и край на курса на икономии, нито изход от еврозоната. Решаваща роля при този сценарий може да изиграе желанието и на Ципрас, и на неговите партньори в Европа да предотвратят Grexit и неговите катастрофални последици. Двете страни ще се постараят да намерят компромис, който да позволи на всяка от тях да твърди, че не е отстъпила: кредиторите, например, биха могли да се съгласят на допълнителни облекчения по отношение на гръцкия дълг (отсрочени плащания, увеличаване срока на целия дълг, понижени лихви) и едновременно с това да твърдят на всеослушание, че това не е никакво отписване на дълг.

На свой ред гръцкото правителство би могло да прави обратното - да "продаде" на своите граждани тези облекчения като отписване на дълг.

За подобно решение са необходими продължителни и тежки преговори и министрите на финансите на страните от ЕС могат да предоставят това време, като удължат до средата на годината днешната спасителна програма на Гърция, която иначе изтича в края на февруари, пише "Шпигел".

В този най-вероятен сценарий обаче има един проблем, добавя изданието. Премиерът Ципрас ще може да твърди, че не е отстъпил, но каквото и да е подобрение в благосъстоянието на гърците няма да настъпи. Социалните сътресения от миналите години ще продължат, безработицата ще остане висока, още повече жители на страната ще изпаднат в бедност. В резултат - много от днешните избиратели на Ципрас няма да му простят това и много скоро той ще се окаже в положението, в което в неделя се оказа загубилият изборите негов предшественик Андонис Самарас, завършва анализът на Флорин Дикман в германското списание "Шпигел".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. rihanna
    #8

    Хер Дикман не споменава какво ще се случи в крайна сметка след неминуемия провал на колоритните идеи на Ципрас, и изпадането на гърците в крайна нищета. Дикман знае много добре, и това е дълга и унищожителна гражданска война между привържениците на Сириза (36%), и всички останали. Това е най-вероятният сценарий. Тогава вече от Гърция няма да остане абсолютно нищо.

  2. boby1945
    #7
  3. boby1945
    #6
  4. Kiril Manolov
    #5

    Боби,винаги ми са били непонятни знанията,върху които градиш коментарите си!Нали знаеш,че и червяка в кормилната кутия е детайл,но повредата му може да причини голяма катастрофа! Впрочем,има три вида логика:нормална,формална и женска /неразгадаема /! Можеби нея използваш!

  5. анита хегерланд
    #4

    Проблемът, който не признават публично гърците, е, че дългът им ще продължи да се увеличава. Те нямат идея как да го обслужват.

  6. boby1945
    #3

    Не ги мислете гърците, те магарето си в калта няма да оставят... това е повече от сигурно.....ЕС е в яка криза от 6 години, така че ако не иска икономически и политически проблеми в Испания, Италия и по други места, ще трябва да намери разумно решение.....Щото това което ставаше в Гърция досега определено не е точното решение...А дали ще отписват или ще приписват дълг, това са детайли...

  7. Стоян Петров
    #2

    Гръцка политическа пушилка ,за извличане на максимум полза.И най вече "властта".

  8. Kurt_deactivated_1433320998
    #1

    немците трябва да питат нас бълагарите за византийците. Гърция нито е бедна, нито има бедни, нито е в лошо финансово състояние, нито са жертва. Това те го приказват. Най-вероятния сценарий е Гърция и Ципрас да се покажат като ЧУДО в политиката(като един Чавес или ранния Кастро). Изведнъж гърците ще станат доволни от управлението, от "успехите" срещу олигархията и тн. Тяхната цел е "износ на революция". Искат да размътят умовете и сърцата на интелигентните и прогресивни хора в Европа. Не знам защо

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.