Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Трикове на НЕК за помпане на приходите удрят потребителите

Компанията се разплаща с предимство само на фирми, свързани с партии

6 коментара
Трикове на НЕК за помпане на приходите удрят потребителите

Държавната "Национална електрическа компания" (НЕК) се разплаща редовно в почти пълен обем с компаниите, свързани с някои партии, а останалите получават под 50% от дължимите им суми, обяви във вторник вицепремиерът Екатерина Захариева пред БНТ.

Тя допълни, че към първите фирми вървят месечните плащания, които надвишават 90% от дължимото. В същото време към тези, които нямат връзки, плащанията често не надвишават 50 процента.

Предстои да се изработи механизъм за равномерно разплащане с всички участници по веригата на производство и доставка на електроенергия съобразно постъпленията в НЕК. Захариева не изнесе конкретни данни за тези плащания, но обеща да направи това съвсем скоро.

Вицепремиерът допълни, че НЕК губи по 50 млн. лв. месечно заради ценовите решения на енергийния регулатор (ДКЕВР).

Тя определи извършените от началото на годината до края на юли плащания като "странни" и отбеляза, че е поискала проверка и на плащанията за минали периоди.

НЕК манипулира регулирания пазар на ток, за да си докарва повече приходи

В същото време ръководители на "ЕВН България" обясниха как чрез манипулиране на един от сегментите на регулирания пазар на електроенергия НЕК помпа финансово изтънелите си мускули за сметка на слънчевите и вятърните централи.

Това ще удари и крайните потребители на ток, а болници и ВиК-дружества още от септември ще трябва да плащат по-високи цени на електроенергията. В същото време Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) вече два месеца си затваря очите за триковете на НЕК въпреки жалбите на производителите на енергия от възобновяеми източници (ВЕИ) и доставчиците на ток. Това стана ясно от обясненията на регионалния мениджър на "ЕВН България" Йорг Золфелнер и на Гочо Чемширов, член на управата на дружеството, доставящо ток в Югоизточна България, пред журналисти във вторник.

Рязък среднощен недостиг на ток, покрит от централа срещу 1800 лв./МВтч

НЕК променя, без да има такова нормативно право, графиците на ВЕИ-централите за производство на ток, които се подават ден напред и ако те пуснат на пазара повече от заявените количества, токът се купува от НЕК на многократно по-ниска от пазарната цена. Това показват данни за дейността на започналия да работи от 1 юни 2014 г. балансиращ пазар на електроенергия, представени от ръководителите на ЕВН.

Имало е дори периоди, в които слънчевите и вятърните централи е трябвало да си плащат за това, че държавната компания взема тока им. В същото време през юни има фрапантни случаи на такъв недостиг на електроенергията и то между 3 и 4 часа през нощта, че на НЕК ѝ се е наложило да купува ток на цена от 1800 лв./МВтч, даде пример Золфелнер.

По думите му е съмнително, че все в малките часове на нощта се получава рязък недостиг на планираното производство на електроенергия и се налага екстремно купуване на толкова високи цени. Нелогично е също така, че в един и същи ден – 14 юни, държавният "Електроенергиен системен оператор" (ЕСО), който е координатор на целия балансиращ пазар у нас, отчита едновременно най-висока цена на недостиг и най-ниска цена на излишък, смята Золфелнер.

Коя е електроцентралата, уредила се с цена от 1800 лв./МВтч, не се знае, тъй като ЕСО не публикува данни за договорите си с компаниите, поддържащи резервни мощности, посочва регионалният мениджър на ЕВН. Той даде за пример как австрийският системен оператор публично обявява търгове за спешно задействани при недостиг мощности и публикува договорите с постигнатите най-ниски цени и количествата с всяка една от тези централи.

Как се плащат гаранции в затворената КТБ?

У нас обаче не е ясно как ЕСО избира от кои централи да купува при моментен недостиг на ток на пазара, а парадоксалното е, че операторът продължава да прави подбор на подобни централи като събира банкова гаранция в затворената от 20 юни Корпоративна търговска банка (КТБ).

"На 23 юни според сайта на ЕСО квалифицирани за производство при недостиг бяха само ТЕЦ-Варна, която не работи, и държавната ТЕЦ "Марица Изток" 2. След оплаквания, няколко дни по-късно всички централи се оказаха квалифицирани. Как платиха гаранцията си в затворената КТБ?", чуди се Золфелнер.

Той и Чемширов предполагат, че централата, уредила се с космическата цена на тока, е ПАВЕЦ "Чаира", която е собственост на НЕК. Логиката на този тип помпено-автоматични водни централи е да ползват евтин ток при излишно производство и то най-вече от ВЕИ, за да изпомпят водата от долния изравнител към горния, за да се пуска за производство на ток отново при недостиг. У нас обаче ПАВЕЦ "Чаира" е едва ли не фантом, тъй като една част от нейните разходи се поемат от бита и фирмите на регулирания пазар, друга част е в балансиращия, а трета е оставена за включване някъде в следващ

ценови период, според последното решение на ДКЕВР за ценообразуването на тока.

Некомпетентност или умисъл?

Золфелнер и Чемширов не се ангажираха с директно обвинение, че всички тези трикове се правят с благословията на регулатори за извличане на финансова полза от НЕК, но отбелязаха, че заради тези практики за близо три месеца НЕК неправомерно е прибрала около 1 млн. лв. от слънчеви и вятърни централи на територията на ЕВН.

"Очевидна е липсата на експертиза в ДКЕВР относно балансиращия пазар, липсва и покриване на физическите потоци енергия на пазара по дни и счетоводните потоци, обявявани от ЕСО", посочи Золфелнер.

Чемширов пък коментира, че ако се погледнат изключително равномерните цени на излишъците, те по никакъв начин не отразяват това, че единият ден например е бил дъждовен, което по принцип влияе върху прогнозите на ВИЕ за производството им. Той допълни, че жалба за неправомерното орязване на графиците на производство от страна на НЕК е подадена още в края на юни, на все още няма отговор от страна на ДКЕВР. В същото време регулаторът е реагирал за броени дни по жалбата на НЕК срещу електроснабдителните дружества за задържане на техни плащания заради дългове на НЕК към тях. По тази жалба регулаторът задейства процедури по отнемане на лицензите на тримата доставчика, но все още не е излязла с окончателно решение.

Обратният ефект от изкривения модел

Според ЕВН тези порочни практики са довели до повишаване на цената на балансиращата енергия, вместо да я намалят, каквито бяха очакванията и каквато е практиката в Западна Европа.

Ако ЕСО беше спазвал подадените от координаторите на групите графици за производство и потребление, а не коригираните от НЕК, средните разходи за балансиране щяха да са двойно по-ниски от платените, смята Золфелнер. Сега производителите от групата, координирана от ЕВН, са платили на НЕК компенсации заради неспазване на плановете с 2.293 млн. лв., а на ЕСО за балансиране – 255 хил. лв. Ако бяха спазени графиците на ЕВН, разходите щяха да са по-малко. НЕК щеше да получи компенсации от 1.156 млн. лв., а ЕСО – 492 хил. лв. От цялата схема ощетен е и държавният системен оператор, посочват от австрийската компания.

Според нейните представители тези изкуствено увеличени от НЕК разходи за балансирането на пазара ще се отразят и в бъдещите цени на тока. Особено потърпевши са големите предприятия, присъединени към мрежата високо напрежение, на които наистина им се налага да изпълняват извънредни поръчки и да плащат за недостиг на енергия, тъй като постфактум разбират космическите цени.

Отнасят го уязвими клиенти

Освен това НЕК постепенно вдига тарифите и за онези потребители, които са свързани на средно напрежение и според изискванията трябва да си купуват енергия от свободния пазар, но не са си избрали търговец. Те купуват от т. нар. доставчик последна инстанция, каквито са ЕСО и електроразпределителните дружества. Цените на тази енергия се определят еднолично от НЕК и статистиката сочи, че от август 2013 г. тази тарифа се покачва.

За септември 2014 г. например цената за такива потребители, сред които са и закъсалите финансово болници и водоснабдителните дружества, ще е 167.68 лв./МВтч, докато в момента е 145 лв. През юли тарифата е била 120.39 лв., а през юни – 112.79 лв.

Може и това да е начинът тези клиенти да се принудят да си търсят търговец и да излязат на свободния пазар, но надали той е работещ, коментира Гочо Чемширов.

Според Золфелнер този модел на функциониране на енергийния пазар у нас ще колабира и заради все по-свиващия се регулиран пазар.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kompetenten
    #6

    Това си е обществена тайна, така е бизнеса в Батунстан. Всички са равни, само че на някои държавата им плаща, на други не, на някои им плаща на двойни и петорни цени, и т.н.

  2. ivoto
    #5

    След като казва А, да каже Б. По друг начин попитано, кои партии бе, джанам?

  3. Pavlova
    #4

    Т.е. нафирмите свързани с нашата партия не ще да плаща ,така ли? Е, до преди година и половина беше обратното. Нищо ново под слънцето. От какво се жалва госпожата, не знам. И до кога партиите ще са на хранилка от тази и онази фирма, пак не знам. Само знам защо не искат да приемат закона за лобизма.

  4. boby1945
    #3

    Толкова може госпожата, толкова прави, разнася клюки в пресата само че на високо ниво!!!

  5. Boriana Boneva
    #2

    кои партии?

  6. Антон
    #1

    Чудесна информация от министъра на най-открития и безкомпромисен спрямо истината Президент. "...свързани с някои партии","...тези които нямат връзки","губи...заради ценовите решения на ДКЕВР"... Ако целта, беше "тази" истина - струваше ли си протеста?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.