Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Тристранката одобри новата формула на такса смет

2 коментара
Тристранката одобри новата формула на такса смет

Работодатели и синдикати одобриха на заседание на Националният съвет за тристранно сътрудничество в четвъртък новата формула за такса смет, според която плащането ще зависи от количеството изхвърлен отпадък.

Това е поредният законопроект, който се опитва да въведе принципа „замърсителят плаща“, след като предишните две правителства на Бойко Борисов не успяха да прокарат промените.

На заседанието не стана ясно дали проектът копира солидните отлагателни периоди, които бяха предложени от служебния министър на финансите Кирил Ананиев.

Според предишния вариант на законопроекта от края на март тази година въвеждането на формулата за определяне на таксата смет според изхвърляните количества отпадъци се отлага с няколко години. Текстовете предвиждаха до края на 2020 г. общините да могат да анализират кой от предложените им от финансовото министерство варианти за изчисление на размера на този вид местен данък да прилагат. Предлагаше се и петгодишен гратисен период, в който местните власти няма да могат да вдигат такса смет с повече от 20 процента годишно.

По време на обсъждането стана ясно само, че се предвижда промените в Закона за местните данъци и такси да влязат в сила от 1 януари 2019 г.

В проекта се запазва постигнатият до момента консенсус около възможните бази за определяне на таксата, измежду които ще могат да избират общините. Те са три - индивидуално измерено количество отпадък за имота (включително чрез покупката на торби), количество битов отпадък за имота (определено според броя и вместимостта на съдовете за събиране на боклука и честотата на тяхното транспортиране) или броя ползватели на услугата в имота.

Очаква се промяната да завиши таксите на част от населението.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #2

    В някои страни. напр. Швейцария боклуйа се събира в специялни пластмасови торби с определена вместимост и цена която включва събирането и третирането на отпадъците. Тези торби са достъпни в всички магзини за дребни стоки и хранене и решават въпроса за отпадъците т.е. плаща този, който ги прави!

  2. Jimi
    #1

    Практиката (откак се помня) е всяка промяна да води до увеличаване било на определена такса за част от населението, било даден данък за част от населението, било на определена цена за част от населението. Също така от практиката (не знам защо) аз все попадам точно в частта с увеличението. Тя (частта с увеличението) обикновено е по-голяма и то значително от частта население с намалението. К'во да прайш - съдба :-(
    Пример от последно време - новите договори на телекомите с роуминг - хем хубаво, хем

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам