Триумф за Исландия и срамен Брекзит за Англия

Рой Ходжсън подаде оставка след позорна загуба с 1:2 от исландците

4 коментара

Отборът на 330-хилядна Исландия, която има всичко на всичко 100-ина професионални футболисти, поднесе най-голямата изненада в историята на всички досегашни европейски първенства по футбол, като отстрани Англия на осминафинала в Ница с 2:1.

Всъщност, исландските футболисти можеха да победят и с повече, но и така загубата и играта на английския отбор са срамни. Скъпоплатените английски футболисти на успяха да създадат нито едно стопроцентово голово положение.

Началото на мача не предвещаваше такава развръзка. Напротив, то бе идеално за Англия. Още в 4-тата минута Даниел Стъридж бе съборен ненужно до аутлинията от вратаря Ханес Халдурсон и Уейн Рууни вкара отсъдената дузпа.

С това и всичко за Англия в този мач приключи. Още в ответната си атака Исландия изравни, след като капитанът Арон Гунарсон хвърли дълъг тъч в наказателното поле, топката бе продължена от негов съотборник с глава и вкарана в мрежата от връхлитащия Рагнар Сигурдсон.

В 18-та минута няколкоходова бърза комбинация бе завършена от Колбейн Ситгурсон с удар от линията на наказателното поле в долния десен ъгъл, който Джо Харт не успя да отрази – 2:1.

Оттук нататък последваха около 70 мъчителни минути за английските футболисти, в които те владееха продължително топката, но нямаха ясна идея как да я вкарат във вратата на Исландия. Срещу тях имаше отбор с перфектна тактика, който се защитаваше хладнокръвно и контраатакуваше светкавично. Джо Харт и късметът спасиха англичаните от по-голяма загуба още 2-3 пъти.

Заради безсилието си в последните десетина минути на мача те бяха освирквани от своите привърженици по трибуните. На четвъртфинала Исландия ще се изправи срещу домакините от Франция.

Веднага след края на мача треньорът на "Трите лъва" Рой Ходжсън обяви, че подава оставка. "Договорът ми и без това щеше да изтече след турнира. Бих искал да остана още 2 години, но сега е време някой друг да поеме тази група играчи", заяви той на пресконференцията след резила.