Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Троен ръст на продадените на събирачи лоши вземания

Проблемните кредити на банките са се свили със 750 млн. лв. за година

3 коментара
Троен ръст на продадените на събирачи лоши вземания

Тройно са нараснали лошите вземания, които банки, телекоми, застрахователи са продали на колекторските агенции през 2015 г. В числа увеличението на изкупените от фирмите вземания на физически лица е от 160 млн. лв. през 2014 г. на 456 млн. лв. през 2015 г., сочат данните на Асоциацията на колекторските агенции в България (АКАБ), в която членуват 16 фирми с дял от над 75% от пазара на необслужвани задължения.

Ръстът се дължи основно на ударното изчистване от лоши кредити на балансите на банките в края на 2015 г. и началото на 2016 г. като подготовка за стрес тестовете. През януари тази година например официално бе обявена най-голямата подобна сделка, при която Пощенска банка продаде просрочени задължения за рекордните 144 млн. евро на "ЕОС Матрикс". Обикновено при подобни трансакции продавачът получава между 5% и 15% от продадената сума, твърдят запознати.

Средният дълг на едно физическо лице, който обработват колекторските фирми, се е качил от 485 лв. през 2014 г. на 747 лв., сочат още данните на АКАБ. 63% от събираните дългове са към банки, 16% - към телекоми и 14% - към ютилити компании. Фирмите за събиране на дългове обработват най-много потребителски кредити и кредитни карти и най-малко жилищни заеми. На фирмите в асоциацията са възложени за събиране дългове в размер на общо 1.96 млрд. лв. при 1.43 млрд. лв. през предходната 2014 г.

"Задлъжнелите българи все още могат да се разделят условно в две категории. Едната е на млад човек, изтеглил необмислен кредит, най-често потребителски. Този тип потребители често използват и лизингови продукти. Другата категория все още са хората над 40 години, чиито бизнес планове са претърпели неуспех по време на кризата и те продължават да изпитват затруднения в погасяването на различни по естество заеми и днес”, обяснява Зорница Димитрова, член на асоциацията на колекторските компании.

С цели 89% са се увеличили възложените на колекторските агенции междуфирмени вземания през 2015 г. - от 46 млн. лв. на 88 млн. лв., отчитат още от асоциацията. Това обаче не се е отразило на бързината на събирането на дълговете. Процесът дори значително се е скъсил – от 106 дни през 2014 г. на 80 дни през миналата година.

Строителните компании погасяват междуфирмените си задължения за средно 120-210 дни, фирмите в земеделието – за 90-180 дни, а тези в металургията – за 60-120 дни, сочат още данните на асоциацията на колекторските агенции.

В резултат на изчистването на активите на банките лошите и преструктурирани заради финансови затруднения на клиента заеми за една година са се свили с около 750 млн. лв., сочи пък паричната статистика на БНБ към края на февруари, обявена в сряда. При фирмените заеми намалението е с около 340 млн. лв. до 5.7 млрд. лв. Само през февруари тази година проблемните корпоративни кредити са се свили с около 100 млн. лв. При потребителските заеми спадът за година е с 220 млн. лв. до малко под 1 млрд. лв., а проблемните жилищни кредити са спаднали с около 150 млн. лв. до 1.7 млрд. лв. през февруари 2016 г. в сравнение със същия месец на миналата година.

БНБ не е регистрирала никакво раздвижване на кредитирането на домакинствата през февруари, а при фирмените заеми има дори спад от 133 млн. лв.

Депозитите обаче продължават да растат. Спестяванията на гражданите са се увеличили с близо 100 млн. лв. през февруари, а на фирмите – с 88 млн. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Не корупцията, а междуфирмените взимания са основният проблем на бизнеса. Корупцията е вторична по отношение на недобросъвестните плащания. Представете си, че сте бизнесмен в България, продавате вашия продукт авансово и чакате 3-4-5-6 месеца, за да си получите пълната сума. Междувременно теглите кредит от банка, за да продължите да работите, като се надявате да го погасите след разплащането. Този омагьосан кръг предизвиква изкривяване на бизнес средата. За да излезете от него, трябва да си платите, което е и корупцията, за която говорим.

  2. tim
    #2

    Какво се оказа, че щом се зададе проверка, лошите кредити са много повече от обявяваните досега. Колко ли още врътки правят банките, за да не ги закрият.

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    Хората са "финансово стабилни" с "големи" доходи!Крадците и рекетьорите също. Има "правосъдие"! Остатъчните реформатори, начело с Кунка и Лукчо още не са подписали НИЩО С БОКО.Ще станат 120 дни от началото на драмата им. Сега му викат "меморандум", който януари му викаха "анекс", а декември го наричаха "ултиматум". Трябваше да бъде "с ясни задачи, срокове и отговорници"!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.