Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Царският юрист Герджиков демонстрира "";стил"" в Агробизнесбанк

0 коментара

 

Ръководителят на юридическия екип на НДСВ проф. Огнян Герджиков е бил синдик на "Агробизнесбанк" от 10 юли 1998 г. В началото на 1999 г. Държавен финансов контрол извършва ревизия и открива множество нарушения в неговата дейност.

Тяхното изброяване би накарало всеки да се надява, че правените в обявената в несъстоятелност банка нарушения няма да се повторят от същия човек след изборите на едно по-високо ниво.

Въпреки забраната, която налага търговския закон, Герджиков е упълномощавал други лица да упражняват неговите права като синдик. Така в нарушение на закона двама души са извършили плащания за 226 126 лв., твърдят ревизорите от Държавен финансов контрол.

Професор Огнян Герджиков е сключил за първите три месеца на 1999 г. 12 граждански договора със служители на банката, които в същото време са имали редовни трудови договори. Според Държавен финансов контрол тези служители са получили възнаграждения общо 3520 лв., за да извършат работа, която е тяхно задължение и по трудовите им договори.

До 10 юли 1998 г., когато синдици в "Агробизнесбанк са били "БДО Биндер" и "Явор Зартов"," по граждански договори са изплатени 59 008 лв., въпреки че за повечето услуги е имало служители на щат, които са били квалифицирани да ги извършат.

Едно от сериозните нарушения, описани в ревизията на ДФК е, че синдиците от двете фирми и Огнян Герджиков са си определили допълнително възнаграждение преди приключването на производството по несъстоятелност, както изисква търговския закон.

Така "БДО Биндер" е прибрала допълнително 1 130 333 лв., "Явор Зартов" - 480 607 лв., а Огнян Герджиков се е наградил с 57 992 лв. Явно е преценил, че законно полагащите му се 14 хил. лв. не отговарят на положените от него усилия. За това нарушение е сезирана Окръжна прокуратура на град Пловдив.

Друго обвинение към Герджиков е свързано с продажбата на банков клон в Пещера по занижени цени. При начална цена от 355 862 лв., сградата е била продадена за 29 869 лв. Във възражението си до ДФК Герджиков твърди, че е потърсил съвета на експерт - оценител, но ревизорите не са приели обясненията му.

Според ревизията на ДФК Огнян Герджиков е продължил стила на работа на предишните синдици и това личало от предоставянето на активи на банката за временно ползване. Става въпрос за активи на стойност от 24 015 лв., които не са върнати на банката.

"Явор Зартов" и Огнян Герджиков възразяват на тази констатация, като твърдят, че възможността активите да бъдат върнати на банката не е изгубена, но възражението им не се приема от ДФК. Ревизорите отбелязват, че част от активите са предоставени за ползване без подписването на каквито и да е документи.

Едно от последните грешки на Герджиков е, че допуска да бъдат начислени лихви по просрочие за 18 471 лв. заради това, че забавя плащане на вноски по ДОД за 156 775 лв. В ревизията се казва, че по този начин са увеличени задълженията на банката.

Както в повечето случаи, и това дело все още не е излязло от прокуратурата и не е стигнало до съда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.