Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цацаров: Брюксел постави оценка най-много 4.50 на съдебната система

До седмица прокуратурата ще представи идеите си за реформа

8 коментара
Главният прокурор Сотир Цацаров, сн. БГНЕС

Главния прокурор Сотир Цацаров вижда в доклада на Европейската комисия “оценка най-много 4.50” за работата на българската съдебна система през миналата година.

Той анонсира първите действия, които ще бъдат приети в прокуратурата във връзка с препоръките, записани в документа.

През следващата седмица държавното обвинение ще представи предложение за създаване на структура, която да се занимава с корупционните дела. Ще бъдат обявени и промени в Наказателно-процесуалния кодекс за превенция на "масовото осуетяване на изпълнението на влезли в сила присъди".

Главният прокурор даде да се разбере, че засега няма да влиза в подробности по предложенията.

Цацаров коментира, че констатациите в доклада са обективни, а той е удовлетворен от написаното в него.

Според него докладът на ЕК не показва отчайващо изоставане на България от Румъния. Той допълни, че докладът не посочва отличници, въпреки позитивните оценки за държавното обвинение.

Същевременно до медиите в четвъртък бе разпространена писмена позиция на ръководството на прокуратурата за доклада на ЕК. В нея той е оценен като максимално реалистичен и обективен.

Докладът представя точна картина на действителното положение в областта на правосъдието и вътрешните работи, с изводи и оценки, които напълно се споделят, се казва в документа и се добавя, че отправените препоръки по отношение на съдебната власт, противодействието на корупцията и организираната престъпност следва да бъдат основни ориентири и цели за изпълнение през 2015 г. за всички органи на държавна власт.

В позицията се посочва още, че е обективна и оценката за постигнатото от българската прокуратура. Отчетен е значителен напредък в изпълнението на Плана за действие, приет през 2013 г., съобразно препоръките тогава по Механизма за сътрудничество и проверка. Положително е отношението към предложенията на главния прокурор за децентрализация на прокурорската система и предоставянето на допълнителни гаранции за ненамеса в работата на прокурорите.

Неоспорим е обаче общият извод за бавен напредък и недостатъчна решителност за реформи, се посочва в позицията на прокуратурата. Противодействието на корупцията като държавна политика, а и като работа на прокурорските органи, търпи основателни критики, а организираната престъпност действително "продължава да бъде проблем" у нас.

Комисията препоръчва "изпълнение на новата съдебна стратегия ... както и на разработените идеи, представени от прокуратурата", се припомня в позицията. Препоръчва също "укрепване на капацитета на прокуратурата за преследване на случаите на корупция на високо равнище". В максимално кратък срок ръководството на Прокуратурата ще представи публично на вниманието на парламентарно представените политически сили и на министър-председателя експертен проект за най-належащи минимални изменения в НПК.

Основен акцент в проекта са предложения относно мерките за процесуална принуда, насочени към решение на проблема "с осъдените престъпници, които успяха да се измъкнат от правосъдието и да се укрият". Предлагат се и изменения, засягащи специализираните органи на съдебната власт, както и изменения в други закони. В същия срок ще е налице проект за създаване на специализирана структура за противодействие на корупцията, действаща на територията на страната, на основата на специализираните звена, оценени положително в доклада на ЕК. Още през декември 2014 г., в хода на дискусията по актуализираната стратегия за съдебна реформа, е представен и проект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, в частта му относно прокуратурата, се припомня в позицията.

Ръководството на прокуратурата е на категоричното становище за продължаващата необходимост и позитивен ефект от действието на Механизма за сътрудничество и проверка, имащ характера на катализатор и стимул за реформи и решителни действия. Главният прокурор счита, че сега са необходими обединени усилия на всички власти за изпълнение на препоръките на Комисията. Прехвърлянето на отговорност или омаловажаването на проблемите е толкова вредно, колкото и самоцелните критики, както и опитите полезните решения да бъдат блокирани с конюнктурна политическа риторика, се посочва в позицията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivoto
    #8

    Безочието и наглостта нямали граници!

  2. Alex
    #7

    ДругарЮ Цацаров, подложете се на анти нахална диета! Нахалството ви е напълняло недопудтимо...

  3. Milev
    #6

    Този пък дебил защо се обажда. Да си гледа обмяната, защото скучае като няма Костинброд.

  4. Dr. Mancho
    #5
  5. Dr. Mancho
    #4

    Хахахаха, 4.50, т.е. мн. добър. Господин Малкорибков, ЕК ви остави на поправителна сесия!!!

  6. Майтапчия
    #3
  7. boby1945
    #2

    Аде да не говорим от името на Българският народ....

  8. И какво от това
    #1

    Българският народ ви е поставил оценка не слаб 2 , а лош 1, на цялата съдебна система! А на прокуратурата-много лош 0

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.