Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цацаров възмутен, че по 80% от делата срещу магистрати извършителят е "неизвестен"

След писмо на главния прокурор до Калин Георгиев, МВР спира да коментира доказателства

43 коментара
Снимка: БГНЕС

Главният прокурор Сотир Цацаров изрази в петък пред журналисти недоумението си от факта, че по приблизително 80 на 100 от висящите разследвания срещу магистрати, извършителят формално се води "неизвестен".

 

По думите му в тези случаи наблюдаващите обвинители се придържали към странната практика да записват в постановленията си за образуване на досъдебно производство словосъчетанието – "...срещу неизвестен извършител – магистрат – административен ръководител на...", без обаче да посочват името на конкретния заподозрян, което така или иначе е ясно.

 

Това показват първоначалните данни от разпоредена от него проверка на всички неприключили досъдебни производства срещу съдии, прокурори и следователи.

 

"Този парадокс трябва да бъде ликвидиран", заключи главният прокурор по време на неформална среща със съдебни репортери, на която бе обсъдена медийната политика на държавното обвинение.

 

Цацаров уточни, че делата, по които магистрати са разследвани за различни престъпления, са общо 46, от които 33 все още не са стигнали до съда. В рамките на проверката ще бъде направена и справка на използваните специални разузнавателни средства (СРС) в тези случаи, за да стане ясно какви други действия са предприемали разследващите, ако изобщо е имало такива.

 

Според главния прокурор настоящата ситуация създава предпоставки за блокиране на кариерното израстване на някои магистрати, тъй като образуваните проверки в Инспектората към Върховната касационна прокуратура (ВКП) стоят "отворени" неопределено време, в което не е ясно дали те изобщо ще бъдат обвинени в нещо или не. Но при кандидатстване на конкурс пред Висшия съдебен съвет, така или иначе излиза справка, че са проверявани.

 

Освен делата срещу магистрати Цацаров е наредил пълна проверка и на всички производства за корупция. Първата ревизия трябва да приключи до края на март, а втората – до май. Като причина за решението си той посочи факта, че тези казуси се наблюдават със сериозен интерес от Европейската комисия, както и това, че са свързани с един от основните приоритети на разследващите – борбата с корупцията.

 

За подобна ревизия на всички дела, по които "протичат" данни за предполагаема престъпна дейност на магистрати настояха от Съюза на съдиите в България (ССБ) още през ноември м.г., след като президентът Росен Плевнелиев бойкотира клетвата на Венета Марковска, като конституционен съдия.

 

Тогава държавният глава аргументира безпрецедентното си решение си с информация от и.д. главен прокурор по това време Бойко Найденов, че имената на Марковска и приятеля ѝ Георги Георгиев фигурират в данни по висящо дело за търговия с влияние, което обаче се води срещу неизвестен извършител.

 

"Изнасянето на информацията за висящото наказателно производство в последния момент преди встъпването на г-жа Марковска; фактът, че делото е водено почти две години срещу "неизвестен" извършител, чиято самоличност иначе е индивидуализирана в неговия предмет, като производството не е приключено (внесено в съда с обвинение или прекратено поради липса на престъпление), са все обстоятелства, които подхранват публичните съмнения, че ресурсът на прокуратурата може да бъде използван за формиране на зависимост или за възползване от такава", пишеше в писмото на ССБ, изпратено до ВСС на 22 ноември м.г.

 

Съветът обаче така и не пожела да предприеме подобна проверка, както и да се занимае с начина, по който се разпределят различни дела във Върховния административен съд.

 

По време на неформалната среща на Сотир Цацаров със съдебни репортери стана ясно още, че той е изпратил официално писмо до главния секретар на МВР Калин Георгиев, в което го предупреждава, че всяко оповестяване и публично обсъждане на доказателства по висящи дела без санкцията на съответния наблюдаващ прокурор е престъпление според Наказателния кодекс.

 

Впоследствие Георгиев е издал заповед, с която забранява на подчинените си всякакви медийни изяви по подобни поводи. Според неофициална информация някои от високопоставените служители на МВР (включително и самият главен секретар – бел. ред.), са изтълкували писмото на Цацаров практически като тотална забрана на комуникацията с медиите.

 

Не е ясно дали въпросната заповед на Георгиев засяга и политическия ръководител на МВР – служебният министър Петя Първанова. Така или иначе обаче, за разлика от предшественика си Цветан Цветанов, засега тя предпочита да коментира единствено подготовката на предстоящите избори, както и намеренията си да не прави никакви кадрови промени във ведомственото ръководство.

 

Навикът на Цветанов през последните 3 години и половина свободно да огласява доказателства по различни разследвания, независимо от началната им фаза и следствената тайна, доведе до абсолютно безконтролно "изливане" на информация от МВР в медиите, без прокуратурата изобщо да дава разрешения, както е предвидено по закон.

 

Още в началото на мандата си като главен прокурор Цацаров направи няколко критични изявления по този въпрос, като основен повод за тях стана нападението над почетния лидер на ДПС Ахмед Доган на 19 януари т. г. Часове след безпрецедентния инцидент шефовете на СДВР и Института по психология към МВР вече подробно разказваха пред телевизионните камери какви доказателства са събрани, какъв е психологическият профил на нападателя Октай Енимехмедов, както и дори – какви обвинения ще му повдигне прокуратурата.

 

"Мисля, че това говорене в много случаи категорично не е полезно за нормалното разследване. Това говорене може да създава внушения, може дори да внушава определена посока за разследването. Това говорене не е най-верният подход и именно това говорене бе една от основните причини, поради която бе разпоредено следствието да се води на територията на Националната следствена служба (НСлС) и от следователи от тази служба", възмути се седмица по-късно главният прокурор пред БНР.

 

Въпреки критичната си позиция, Цацаров до момента не си е позволил публично да упрекне поведението на бившия вътрешен министър Цветан Цветанов, който така и не се отказа от навика си да упражнява вербален натиск върху съдебната система до последния момент. По време на прощалния си отчет в Министерския съвет той за пореден път нападна съда, след което в интервю пред в. "24 часа" го определи, като виновник дори и за разрастващата се битова престъпност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

43 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #43
  2. Анонимен
    #42

    Предлагам СРОЧНО да бъдат образувани следните досъдебни производтва: 1. по чл.282, НК, срещу НЕИЗВЕСТЕН ИЗВЪРШТЕЛ - БИВШ ПРЕДСЕДАТЕЛ НА МС; 2. по чл.255, вр.чл.321 НК, срещу НЕИЗВЕСТЕН ИЗВЪРШТЕЛ - БИВШ ЗАМ.ПРЕДСЕДАТЕЛ НА МС И МИНИСТЪР НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ.....

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #41
  4. Анонимен
    #40

    Коляма компетенция си № 36 след като си разбрал тактиката на г-н Цацаров и раздаваш правосъдие в негова подкрепа. Относно твърденията за поръчковите дела информацията е от пресата нищо компетентно, а доколкото си спомням и факти имаше достатъчно пак в пресата за Цацаров и фамилията му.

  5. Анонимен
    #39

    тъй тъй...

    Гласувайте за Просперитет Анти евро антлантически

    За Овчаров Димитров Кунева Легнишеф Станишев Атакишеф Доганишев...

    За ссср, Чернобил и Аэц Беля 3

    Вэрвайте на киряк стефчoфци...

    37

    Киряк Стефчо Чолаков

    ...

    В оставащите дни до парламентарните избори на 12 май тази година само от тези извори на истината ще успеете да научите реалните измерения на антибългарската кампания, осъществявана от ГЕРБ. В нея са привлечени професионални провокатори и манипулатори както от външните централи

  6. Анонимен
    #38

    Е орел на орел око не вади Г-н Цацаров и сие го знаете това до болка познато деиствие.Вие като комсомолски председател като ученик трябва да си спомняте как правехте интриги и топехте съучениците за глупости.

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #37
  8. Анонимен
    #36

    Голям тъпанар си 32. Откъде разбра тактиката на Цацаров. Кой си ти та като последна инстанция да раздаваш правосъдие. Сигурно и Цацаров има несъвършенства във своята работа, но тъй като ние от всичко разбираме сме на този хал. Не че съдебната система е неоязвима, напротив тя е най-корумпираната и заради нея ни сочат с пръст от ЕС. Но когато човек се мъчи нещо да направи, ние веднага го плюем. Както и служгебното правителство.

  9. Анонимен
    #35

    Присъдите за корумпираните магистрати трябва да бъдат най -тежки, повечето май имат чувство за безнаказаност.

  10. Анонимен
    #34

    Корупция в България Основателно Главният прокурор е възмутен. Как обяснява проблема бившият Главен прокурор? Впрочем, част от криминалните далавери се прикриват от Частни съдебни изпълнители, рекламиращи се за "Съдии изпълнители" и действащи незаконно сякаш са правомощни магистрати Съдии. Те ти НЕзаконно Придобиване на Имущество - чрез Частни съдебни изпълнители - симулиращи съдебни дела, съдии и съдебни институции, Антиконституционно Антидържавно Антиобществено... "Цацаров възмутен, че по 80% от делата срещу магистрати извършителят е "неизвестен""

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.