Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Целта им: хаос

8 коментара
Целта им: хаос

Война срещу системата - под това заглавие трима автори на "Ди Цайт" публикуват дълъг анализ, посветен на едно явление, което често пъти бива наричано "популизъм". Керстен Коленберг, Геро фон Рандо и Хайнрих Вефинг пишат и за тенденции, които са добре познати и в България. Предлагаме Ви няколко цитата от обширната им статия:

"В Европа има немалко хора, които искат да срутят системата и да изхвърлят ЕС на боклука. Хора, които охулват Ангела Меркел като диктаторка и задръстват социалните мрежи с лъжи, цинизми и призиви към насилие. (…)

Но не бива да слагаме всичко в един кюп. Тръмп, Льо Пен или пък германското екстремистко движение "Граждани на Райха" не са едно и също, макар че имат допирна точка: те атакуват директно самите демократични институции. А стабилността на институциите е от жизнена важност както за всеки правен ред, така и за обществения мир. Институциите гарантират закрила, стабилност и благонадеждност. Няма ли институции, възниква безредие, а в безредието важи правото на по-силния - както вътре в отделната страна, така и на международната сцена.

Бастион срещу произвола

Институциите са бастион срещу произвола. Те са особено важни за плуралистичното общество, в което противоречивите интереси се сближават в публична дискусия. А това е възможно единствено при няколко условия: зачитане на правилата, принципна готовност за компромиси, признаване на истините и готовност да приемеш, че инакомислещият не ти е враг. В изключително разединените Съединени американски щати всички тези условия вече отдавна са поставени под въпрос - и то още преди Тръмп.

Преди 50 години срещу истаблишмънта в Западна Европа се надигна една лява извънпарламентарна опозиция, която поставяше под въпрос де що има някаква институция: парламентите, "класовото правосъдие", пресата, буржоазното семейство накуп с неговия остарял сексуален морал. Като реакция навсякъде настъпи либерализиране и модернизация, за които допринесе и обявеният от студентския лидер Руди Дучке "поход за превземане на иституциите". Отвореното общество намери сили да преработи критиката. По-късно мнозина участници в онова движение признаха, че е било грешка да отхвърлят правовата държава.

Днес обаче положението е различно. То се предопределя от постепенно настъпилата несигурност в резултат от глобализацията. Сегашните атаки срещу истаблишмънта и срещу институциите не целят тяхното реформиране и разкрепостяване. Не, целта е друга: онези институции, които гарантират обществения дебат, търсенето на истината, компромиса и толерантността, трябва да бъдат подменени от едно почти еротично отношение между народ и вожд.

Първите дни от президентството на Тръмп показаха колко бързо могат да изгърмят бушоните на правовата държава. Прочутите "контроли и баланси" не са някаква механика, която функционира благонадеждно и от само себе си - те са всъщност само метафора. С други думи: в крайна сметка институциите са точно толкова силни или слаби, колкото са самите граждани, които ги крепят, а при нужда - и защитават. (…) Защото когато хората са обезкуражени и уплашени, когато се боят за работните си места, когато се натъкват на всеобщо недоверие или когато се продават за дребни пари - тогава и институциите са обезкървени.

Методите на съвременните диктатори

Не е нужно непременно да взривяваш институциите - можеш просто да ги изкорубиш отвътре, казват си съвременните диктатори, които само в редки случаи постъпват като класически диктатори. Те действат много по-изкусно и кадифено, не толкова брутално, но затова пък по-ефикасно. Купуват си медии, облагодетелстват материално своите поддръжници, дискредитират и деморализират съдилищата и с помощта на хиляди дребни трикове парализират опозицията. Някогашният италиански премиер Силвио Берлускони виртуозно владееше преплитането на богатство, медийно могъщество и политически пост. Виктор Орбан управлява в Унгария по същия начин. Прави го и Ярослав Качински в Полша.

Срещу това вече не помагат никакви "контроли и баланси". За да бъдат защитени институциите на западните демокрации, в конфликта трябва да се включат реални личности, хора от плът и кръв, които застават с телата си на барикадата: на летището, на демонстрацията, пред камерите и микрофоните. Вече го виждаме в САЩ, откакто Тръмп пое властта. И това е окуражително."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #8
  2. анита хегерланд
    #7

    Институциите ограничават свободата на избор по законен начин. Те са бюрокрацията, която изяжда огромен финансов ресурс. Институциите не се занимават с ценности, те не са хуманен феномен. Те са инструмент, а зад тях стои Меркел, на която предстоят важни избори, които ще циментират нейната партия начело на Германия, а оттам бизнеса, който я подкрепя, ще диктува условията и в ЕС.

  3. Коментатор
    #6

    Не обръщайте внимание на глупави коментари. Статията е много информативна. Прочетете я отново и се опитайте да я разберете.

  4. milan
    #5

    "Закон-специалис",може да покани "борещите се срещу системата",да я детерминират и кажат,точно срещу какво се борят.След това,системата да намери алтернатива и да обезсмисли тази "идеология".

  5. Boriana Boneva
    #4
  6. Boriana Boneva
    #3

    Уж сме десни, уж за ред, уж сме за справедливост, но харесваме Клинтън, Обама, т. е. задкулисието, нечестните сделки, слабият президент, харесваме даже договорките на тъмно. Странно. А мен Тръмп ми харесва, какво демагогско, какво популистко има в това "първо Америка", или в това да спре навляците от юг и Изток или да иска тарикатите от Европа да си плащат на НАТО. Вярно руши създадени с течение десетилетия корпоративни връзки с ясната цел да облагодетелстват участниците за сметка на обществото, групи на интереси, но на мен не ми допадат.

  7. Лизи Гугуткова
    #2

    "Западните демокрации не работят за гражданите..." - само едно сравнение: Минималната заплата в ЕС расте, борейки се със социалното неравенство Най-ниско е минималното заплащане в България – 235 евро, а най-високо в Люксембург – почти 2000 евро Справката показва, че минималната работна заплата е около 1 500 евро във Франция и Белгия, а в Германия и Великобритания се изчислява на час – по малко под 9 евро. http://www.investor.bg В русия 110 евро...

  8. strobo
    #1

    Западните "демокрации" в този вид отдавна не работят за гражданите си, а само за тесни елити втренчени единствено в печалбата! Затова и проблемите днес. 16 години войни без край, бежанците стигнаха до къщата на Дядо Коледа в Лапландия... Тръмпи е първата лястовица която твърдо се е заела да изчисти проблемите поне пред САЩ!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.