Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Централизирана процедура и национални цени и при медицинските изделия

Предстои създаване на електронна платформа и регулиране на цените

1 коментар
Централизирана процедура и национални цени и при медицинските изделия

Медицинските изделия също като лекарствата ще се закупуват чрез централизирани процедури, а цените им ще се договарят на национално ниво. Това обясни в понеделник заместник-министърът на здравеопазването Лидия Нейчева.

 

По време на форум на тема "Корупционни рискове при доставката и употребата на медицински изделия" тя каза, че за целта предстои създаването на електронна платформа и регулиране на цените на медицинските изделия, както се направи за лекарствата.

 

В публикуваната в началото на август управленска програма на правителството бе загатнато намерение да се сложи ред в пазара на медицински изделия, за които пациентите са принудени да доплащат хиляди левове и то в условия на абсолютно непрозрачно ценообразуване.

 

Пазарът на подобни изделия у нас е за близо половин милиард лева годишно, значителна част от които се плащат директно от пациентите. Здравната каса, както и министерствата на здравеопазването и социалната политика също плащат за някои изделия, но сумата, която те покриват много често е доста по-ниска от пазарната стойност на изделията.


Предстои да се направи и регистър на медицинските изделия. Трябва да се промени законовата рамка, регулацията, вноса на медицинските изделия, каза днес заместник-министър Нейчева.

 

Цените на медицинските изделия са оповестени във всяка болница, според Нейчева, и се знаят. Тя подчерта, че няма регулация и рефериране на цените на медицинските изделия, както е в цяла Европа. Цените им се регулират пазарно, обясни Нейчева, но добави, че в другите европейски държави цените се договарят на централно ниво.

Електронната платформа за медицински изделия ще бъде задължителна за болниците, на които Министерството на здравеопазването е принципал, както е и процедурата с лекарствата, търгувани чрез електронна платформа.

 

Нейчева поясни, че платформата за лекарства ще бъде задължителна за държавните болници и за всички, които искат да работят в областта на онкологията. Платформата за лекарствата се очаква да започне да работи скоро, допълни Нейчева.

Най-големите допълнителни здравни разходи, които пациентите се налага да правят, са доплащане или пълно плащане на медицински изделия и лекарства, каза по време на форума Биляна Иванова от Център за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност.

 

Тя цитира данни на Евростат от 2014 год., според които България е на водеща позиция в ЕС по средства за здравеопазване, заделени за плащане на търговци и доставчици на медицински стоки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. stefanmg
    #1

    Крайно време е да спрат да рекетират пациентите. Фирмите купуват разни боклуци от Китай по 50-60$ и после пациента ги плаща в болницата на 600-700 лв. 200 за доктора и 200 за фирмата. и 200 за държавата...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.