Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ЦИК мълчи за Изборния кодекс и казуса с гласуването в чужбина

Комисията все още не е дала становище за местните избори и референдума от миналата есен

3 коментара
ЦИК мълчи за Изборния кодекс и казуса с гласуването в чужбина

Седем месеца след проведените миналия октомври местни избори и национален референдум Централната избирателна комисия (ЦИК) все още не е направила анализ на изборния закон за отминалия вот и не го е внесла в парламента, каквито са разпоредбите в Изборния кодекс, показва проверка на Mediapool.

 

До този момент подобен документ не е разглеждан на заседание на комисията и вероятно това няма да се случи до президентските избори тази есен, заявиха неофициално нейни членове. Причината е, че институцията, занимаваща се с изборите, от която се очаква да даде най-точна експертиза как на практика сработват изборните правила, не искала да се замесва в политическите скандали около новоприетите поправки.

 

"В крайна сметка ние сме политически назначения и всеки малко или много се съобразява с позициите на политическата сила, която го е издигнала", коментира неофициално член на ЦИК пред Mediapool. И допълва, че ако ЦИК сега излезе с някакви препоръки, които се разминават с вижданията на мнозинството, може да го "разсърди". Затова и до президентските избори подобно нещо едва ли ще се случи.

 

По въпросния документ "има известно движение", обясняват от комисията, но само на ниво работни групи. На общо заседание вероятно ще бъде разгледан късната есен, когато промените в Изборния кодекс няма да са злободневна тема и препоръките ще останат "безобидни".

 

Приетите по искане на Патриотичния фронт (ПФ) ограничения за гласуването в чужбина предизвикаха шумен скандал, след като бяха оспорени от българи, живеещи зад граница, станаха повод за протести, наложено и отхвърлено президентско вето и обещание на управляващите за коригиране на най-конфликтните текстове.

 

Анализът, който се очаква от ЦИК, е във връзка с проведените миналата есен местни избори и национален референдум. Съвсем резонно обаче беше комисията да даде свое становище и по актуалните законодателни промени и да внесе експертиза в разговорите, които се водят без аргументи, твърдят нейни членове. "Ние трябва да изработим и становище за националния референдум, проведен с местния вот. За допитването се разкриваха секции в чужбина. Ако имахме доброто желание, можехме да ползваме тази база и да дадем становище. Но тази тема като цяло се избягва в комисията", твърдят нейни представители.

 

ЦИК не смята за необходимо да анализира начина на провеждане на референдума и да изпраща изводите си в парламента, въпреки че тази есен отново се очертава едновременно с изборите за президент да се проведе и поне един референдум, а не е изключено и да са два. Твърде многото слабости около инициативните комитети, които застъпват тезите "за" и "против"; източването на държавни пари чрез кухи сдружения, твърдящи, че ползват средствата за агитация, също не мотивират достатъчно ЦИК да даде препоръките си на парламента в момента, когато депутатите така или иначе работят по Изборния кодекс.

 

От комисията обясняват също, че биха имали поредица затруднения, ако освен президентските избори и референдума на "Шоуто на Слави", бъде допуснат и референдумът на Марешки.

 

"Тези въпроси можеха да залегнат в становището ни. Това обаче не се случва, тъй като, за да вземем решение, ни е необходимо мнозинство от 2/3, а по актуални въпроси, още повече политически – ЦИК няма как да постигне подобно "съвършенство"", твърдят оттам.

 

В крайна сметка при разглеждането на текстовете от Изборния кодекс, институцията, която има какво да каже и има какво да пита, ще предпочете да си мълчи и да не изпълни онова, което ѝ е вменено по закон.

 

"Нямаме краен срок, възползваме се от това, иначе все някога ще внесем анализ в парламента", обясняват от комисията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #3

    Борис Станимиров - консерватизмите на templar преди 9 часа · С Радан Кънев и Атанас Атанасов внесохме предложение за промени в Избирателния кодекс, които създават 32-ри МИР "чужбина" и намаляват праговете за откриване на секции извън страната. Предложили сме и разумен математически модел за определяне на броя мандати в избирателните райони. Битката за правото на глас и участие в демократичния процес на всеки българин по света е принципна. Тя е битка за единството на нацията и връзката с България на всеки българин във всяка точка на земното кълбо, а това я прави единствената възможна патриотична позици, така, както аз разбирам патриотизма.

  2. filt
    #2

    И какъв точно е казусът с гласуването в чужбина? Крякането на няколко долетели гъски и местните им медийни приятелки?

  3. ЦИК отдавна е овладяна комисия затова години наред все едни и същи се редуват да ни държат на дъното в Европа твърдейки че ни помагат. Докато овцете вярват на социологически проучвани със скромен брой анкетирани няма да мръднем от дъното. Дясната ръка на ДПС. Спасителят на потъващия кораб герп

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.