Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цветан Василев няма да може да оздрави КТБ със свои пари

Градският съд уважи изцяло искане на прокуратурата и комисията за конфискация

19 коментара
Снимка: Интерпол

Софийският градски съд (СГС) сложи край на заявеното желание на мажоритарния собственик на Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев да участва в оздравяването на банката, след като наложи запор на почти цялото му имущество, включително и на дяловете му в търговски дружества.

Това стана ясно във вторник от съобщения на прокуратурата и Комисията за отнемане на незаконно имущество, в които се уточнява, че съдът е уважил изцяло искането на разследващите.

Ден по-рано в личния си блок банкерът обяви, че работи активно с представители на Оманския фонд, който е миноритарен собственик в банката, и с "други инвеститори" по преструктурирането ѝ. Запорът обаче изключва всякакво пряко финансово участие на банкера и затруднява достъпа му до кредити от други институции.

Извън наложения от съда запор остават единствено двата частни самолета на Василев, тъй като те са собственост на дружество, в което освен него собственик е и съпругата му.

С определението на СГС, станало факт в петък, се блокира разпореждането с имуществото и на други седем от обвиняемите за източването на 206 млн. лева от Корпоративна търговска банка – изпълнителните директори Орлин Русев и Александър Панталеев, шефът на управление "Кредитиране" Георги Зяпков, главният касиер Маргарита Петрова, главният счетоводител Мария Димова и заместничката ѝ Борислава Тренева-Кючукова, както и подуправителят на БНБ Цветан Гунев.

"СГС е забранил разпореждането с цялото имущество на председателя на надзорния съвет на КТБ АД Цветан Василев, което представлява общо 37 позиции - дялове в търговски дружества, недвижими имоти и автомобили", съобщават от комисията за конфискация без да влизат в подробности.

От съобщението обаче става ясно, че Василев вече със сигурност няма контрол над фирмата си "Бромак", чрез която държи мажоритарния дял от КТБ и на чието име като заем са били записани въпросните 206 млн. лева. Запорирано му е разпореждането с общо 12 дружества, уточниха от комисията.

Лично на свое име Василев има само едно "Рено Меган", а всичко останало е записано като собственост на негови и на жена му фирми - общо 10 коли, десетки имоти в София, Пловдив, Варна, Банско, Созопол, Царево, както и наследствена къща в Габрово. Банкови сметки на семейството не са запорирани, тъй като не е свалена банковата тайна.

Инспекторите от комисията са установили, че Цветан Гунев, Александър Панталеев, Георги Зяпков, Мария Димова и Борислава Тренева нямат участие в търговски дружества.

Само ден по-рано наблюдаващият прокурор по делото за източването на КТБ Иван Гешев обяви пред в. "Труд", че Василев доказано е изкупувал "предприятия и цели икономически отрасли" с пари на вложителите в банката си.

"Аз имам опит като оперативен работник, следовател и прокурор, виждал съм много, но съм ужасен от мащабите на това, което се е случвало в банката. Реалната власт в нея е осъществявал Цветан Василев, въпреки че е председател на надзорния съвет и не би трябвало да има функции по управлението. Имаме доказателства, че той е ръководил цялата банка - от управителния съвет до последния служител. Използвал е банката както гражданинът - портфейла си. Трябват му пари за нещо - взема си", сподели уверено разследващият.

Банкерът, който стана обвиняем за източването на 206 млн. лева на 28 юли, продължава да е неоткриваем за българските власти, макар че вече му е издадена европейска заповед за арест и в издирването му се включи Интерпол. От държавното обвинение уточниха във вторник, че МВР е обявило Василев за издирване и в Шенгенската информационна система. В тази връзка родните власти са получили уверение от австрийските си колеги, че той "не е известен" на местните органи. В същото време Василев продължава да изпраща послания до медиите, като за последно преди ден той обяви, че работи усилено с Оманския фонд "и други инвеститори" по проект за преструктурирането на КТБ.

Заедно с него по делото за източването на банката, която е под специалния надзор на БНБ от 20 юни, обвиняеми са още изпълнителните директори Илиан Зафиров, Георги Христов, Орлин Русев и Александър Панталеев, шефът на управление "Кредитиране" Георги Зяпков, подуправителят на БНБ Цветан Гунев, главният касиер Маргарита Петрова, главният счетоводител Мария Димова и заместничката ѝ Борислава Тренева-Кючукова.

Прокуратурата смята, че обвиняемите са съучастници за умишлената безстопанственост в КТБ, която е довела до щети в особено големи размери. Подуправителят на БНБ Цветан Гунев пък е разследван за неупражнен контрол върху 19 лоши кредита, отпуснати от КТБ на все още необявени хора.

Разследването започна по сигнал на "Протестна мрежа" от февруари, в което банкерът Василев, депутатът от ДПС Делян Пеевски и лидерът на "България без цензура" Николай Бареков са определени като "организирана престъпна група" заради множеството съмнителни финансови машинации и обвързаности помежду им. Въпреки че основното направление в сигнала е срещу Пеевски, засега разследването се движи на безопасно разстояние от него, но междувременно успя да извади от играта Цветан Василев, чийто бизнес развод с депутата от ДПС предшества активизирането на прокуратурата по казуса "КТБ".

Евродепутатът Николай Бареков, чиято партия ББЦ тръгна като политически проект на Василев, но неофициално се твърди, че вече е под контрола на Пеевски и ДПС, засега също не е засегнат от действията на държавното обвинение и необезпокоявано готви кампанията си за предсрочните парламентарни избори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #19
  2. boby1945
    #18
  3. boby1945
    #17

    Цветан Василев не може да "оздрави" КТБ с никакви пари, щото няма кредит и хората не му вярват.... Може би с пари банкноти от 5000 лева емисия 1928 на БНБ, ама и те не стават щото са паретата по Христо Ботевата афера.... И тогава е имало Цветанчовци...

  4. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #16
  5. "Аз имам опит като оперативен работник, следовател и прокурор, виждал съм много, но съм ужасен от мащабите на това, което се е случвало в банката" Наблюдаващият прокурор по делото за източването на КТБ Иван Гешев обяви, че Василев доказано е изкупувал "предприятия и цели икономически отрасли" с пари на вложителите в банката си. Ако на опитния (като оперативен работник!) прокурор не му е ясно, че работата на всяка банка е да инвестира парите на вложителите в пречеливши сделки за да ги множи, да пита някой който може да му го обясни!!!

  6. Gai-Jin
    #14

    Е те се сетиха! Да бяха почакали още няколко години. Ще го намерите май колкото намерихте и дупнишките мутри, и другарката Цецка от Южна Африка. Разбойник разбойнику арест не прави!

  7. Наблюдаващият прокурор по делото за източването на КТБ Иван Гешев както се е засилил конкуренция на Цацаров ли е решил да прави!? Може и цялата афера около КТБ да не е една театрална постановка за отвличане на общественият интерес, защото може Пеевски и Ц.Василев пак да се прегърнат(парите сплотяват). Тогава единствените потърпевши ще са хилядите частни лица , частни и дъжавни фирми вложили парите си в тази банка.

  8. Kiril Kovatchev
    #12

    КТБ не е банка в истинксия смисъл на думата. Това е куха структура създадена за финансиране на проекти мафията. Мафията е създадена от бивши офицери от комунистическите тайни служби. Цветан Василев е такъв със сигурност. Ще е голяма грешка банката на мафията да се оздравява с държавни пари, защото всичко после пак ще си тече по старому. Банката на мафията няма партийна принадлежност. Тя ще подкрепи всеки политик който и помага да граби, даже ще му осигури медиен комфорт.

  9. stoyang3_deactivated_1412236001
    #11

    А парите,дадени на Бареков-(и на другите съучастници на Василев) за мафиотската му партия ,няма ли да бъдат запорирани!?

  10. pinocchio
    #10

    нямам нищо против, ако по неоспорим начин се докаже, че собственици и служители на банката са извършили тежки престъплания, да си понесат наказанията, но не и прокурори и банкери да дрънкат небивалици чрез медиите. защото ако се докаже, че са злонамерени, следва и те да понесат съдебна отговорност. неадекватните и незаконни действия на държавните органи (да не ги изреждам) обаче също подлежат на санкция, ако се наложи и от чужбина. а вложителите в ктб имат право на такава след като държавата до последно

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.