Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Турският парламент ратифицира "Турски поток"

14 коментара
Турският парламент ратифицира "Турски поток"

Закон за ратификацията на споразумението с Русия за проекта за строеж на газопровода "Турски поток" прие в петък турският парламент, съобщиха руските медии. Документът е бил подкрепен от 210 депутати, седем са гласували "против", а шестима са се въздържали.

Следващата стъпка е подписването на закона от президента Реджеп Тайип Ердоган, след което ще бъде публикуван в турския еквивалент на държавен вестник и ще влез ев сила.

Междуправителственото споразумение за реализацията на "Труски поток" бе подписано в началото на октомври в Истанбул и според документа по дъното на Черно море ще бъдат изградени две линии на магистралния газопровод с мощност от 15.75 млрд. куб. м годишно. Първата тръба ще доставя природен газ за турския пазар, а втората трябва е транзитна и да захранва европейския пазар.

Проектът за изграждането на "Труски поток" бе обявено то руския президент Владимир Путин през декември 2014 г. в Анкара като замяна на прекратения проект за строеж на "Южен поток" до България, Сърбия, Унгария и Австрия. Тогава се планираха четири тръби, но след редица преговори и влошаване на отношенията между Москва и Анкара заради сваления от турските ВВС руски изтребител в Сирия, в крайна сметка са договорени две тръби.

Докато за тръбата за нуждите на Турция е записан срок за изграждането до 30 декември 2019 г., за втората тръба е договорена възможна отмяна при решение на "Газпром". За тръбата за Европа ще се съгласува отделен протокол между "Газпром" и БОТАШ.

Проект предвижда "Труски поток" да по дъното на Черно море до европейската част на Турция и оттам да продължава до гръцката граница. Морското трасе ще е дълго около 910 км, а сухопътното – 180 км. Общата стойност на газопровода се изчислява на 11.4 млрд. евро.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. С.Славов
    #14

    Докато турската валута е в свободен полет, властите мислят за това как да се съчетаят две взаимно изключващи се неща: по-ниски лихвени проценти за стимулиране на икономиката и в същото време да се спре разпадането на лирата. В петък, президента Ердоган по телевизията призова гражданите да поемат отговорност за ситуацията, а местните банки да понижат лихвените проценти. "Този, които притежава чуждестранна валута под дюшека, да дойде и да го смени със злато и турски лири. Нека стойността на турската

  2. анита хегерланд
    #13

    Закон за проект?!

  3. Jack Daniels
    #12

    Ратифицирали строеж на мост за никаде.
    Ето едно интересно четиво:

    США угрожают обрушить цены на газ в Европе

    Американские компании готовы бесплатно построить в Европе плавучие терминалы по приему сжиженного природного газа ради того, чтобы заключить долгосрочные контракты и потеснить “Газпром” на европейском рынке, заявил в интервью EurActiv спецпосланник США по энергетическим вопросам Амос Хохштайн.

    По его словам, уже идет строительство плавучего терминала по хранению и регазификации СПГ у берегов

  4. Bлaдo
    #11

    .. е колко ще да го е ратифицирал? :-) И най-вече: ДО КЪДЕ ??? го е ратифицирал ;-)) Ами, най-много до ... българската граница може да го е ратифицирал, а от там нататък (към Европа) ще може да ратифицира само ... плащанията на таксите, които пак тука ще им определим на аркадаш-таваришите от рУс-тУрцЭя ;-))

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #10
  6. Илиев Пешо
    #9

    Бладо, май някак изтърваш че .... Турция също купува газ. Съвсем случайно и то много. Та е ратифицирала за собствените нужди (което е написано в статията, ма Бладо нИ чИте). А продължението за ЕС може да мине и през ... (внимание) Гърция, която изобщо не е против да й се плаща за транзит

  7. Коментарът е изтрит в 16:50 на 2 декември 2016 от автора.
    #8
  8. Илиев Пешо
    #7

    Мони, питам за сравнение на разходите за строеж на газопровод а ме стойностите на фирмите. Според написаното в №1 -"Златен". Цени на километр, съобразено с капацитет при строеж в ЕС примерно, няма ли ? Статията в блиц не е актуална, защото "Турският парламент ратифицира "Турски поток"". По тролски пишеш извън темата (друго не можеш).

  9. Коментарът е изтрит в 15:36 на 2 декември 2016 от автора.
    #6
  10. Лизи Гугуткова
    #5

    През 2008 година "Газпром" струваше 365 милиарда, а Путин обеща, че стойността му ще достигне 1 трилион долара през 2014 година. През 2015 година обаче "Газпром" вече струва само 41 милиарда долара, тоест близо 10 пъти по-малко. За сравнение Apple струва 619 млрд.,

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.