Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Учени: Светът има само 3 г. да намали вредните емисии, преди да стане прекалено късно

6 коментара
Учени: Светът има само 3 г. да намали вредните емисии, преди да стане прекалено късно

Светът има само три години, за да намали емисиите на въглероден диоксид, преди да стане прекалено късно. Група от климатолози и учени отправя това предупреждение седмица преди срещата на Г-20 в Хамбург, предаде ДПА.

Ако годишните емисии продължат да нарастват след 2020 г. или дори ако те останат на стабилно ниво, температурните цели, установени в Парижкото климатично споразумение, ще бъдат почти неизпълними, казват учените в статия, публикувана в списание "Нейчър".

Според тях до 2020 г. в шест сектора - енергетика, инфраструктура, транспорт, промишленост, финанси и използването на земята може да бъде постигнат значителен пробив в намаляване на емисиите.

Авторите на статията призовават лидерите на Г-20 да признаят, че 2020 г. е критична година за установяване на амбициозни цели в областта на климатичните промени и да обсъдят как да гарантират просперираща, всеобхватна, взаимносвързана, гъвкава и устойчива глобална икономика.


Статията е дело на шестима специалисти по климата. Сред тях е и Кристиана Фигерес, бивш изпълнителен секретар на Рамковата конвенция за климатичните промени на ООН. Под статията подписа си са поставили и 60 учени, икономисти, бизнесмени и политици. Фигерес е начело на нова кампания, наречена Мисия 2020, която работи за спешни действия за намаляване на парниковите емисии.

Експертите казват, че глобалните емисии на въглероден диоксид от фосилните горива са се уравновесили през последните три години след покачване в продължение на десетилетия, което е добър знак, че политиката в областта на климата дава резултат.

САЩ, Китай и други страни заменят въглищата с природен газ и засилват възобновяемите енергийни източници. Но има почти единодушно международно съгласие, че рисковете от изоставяне на планетата на климатичните промени са прекалено големи, за да бъдат игнорирани, се казва в статията.

Авторите ѝ признават, че е в ход преход към нисковъглеродна енергия, но допълват, че предстои дълъг път към пълното декарбонизиране на световната икономика.

Според експертите през 2020 г. възобновяемите енергии трябва да съставляват най-малко 30 процента от световните енергийни доставки. Към 2015 г. те бяха 23,7 процента.

Авторите на статията казват, че след 2020 г. градовете и държавите по света трябват да започнат работа по планове за действие за пълното декарбонизиране на сградите и инфраструктурата до 2050 г. и че електрическите коли трябва да съставляват най-малко 15 процента от продажбите на нови коли в глобален план. Към 2016 г. делът им е едва 1 процент.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #6

    Не сме се хванали за Тръмп(#4), той като президент на САЩ напуска споразумението - за това се хващаме, а напускането е безобразие срещу Кълбото на което се вози, но не иска да плаща за "удобствата"! Свръх егоист!

  2. dimitardi100
    #5

    Добре , че има и такива учени, че ако работат остане в алчните ръчички на тръмпофеновете човечеството добри дни не го чакат !

  3. Васил Митов
    #4

    До #№2. Пак се хванахме за Тръмп. Тръмп не е казал, че емисиите от въглероден двуокис и други замърсявания на атмосферата не трябва да се ограничават, но не иска да плаща на други държави за ограничаването на техните емисии.

  4. Васил Митов
    #3

    Защо пишете "въглероден диоксид", а не "въглероден двуокис"? Може би си мислите, че "диоксид" звучи по-страшно?

  5. ivancho ivanov
    #2

    Около 190 държави са се разбрали да само-ограничават въглеродните емисии в атмосферата! Държави, голями и малки между които Китай, Индия и т.н. Президентът Тръмп изтегля САЩ от споразумението, но щати и голями градове в страната ще го спазват и могат тъй като САЩ са федерална държава, а за Тръмп остава мръсната слава, да поставя финансовите си интереси над тези на човечеството! Изглежда Ай Сиктир не вярва, че човечеството реже клона на който е седнало, утешението е, че има много малко трвърдо вяващи, че земята е плоска!

  6. Коментарът е изтрит в 21:14 на 30 ноември 2021 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.