Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ученици възкресяват живота на свои предци в конкурса "Съкровища от миналото“

0 коментара
Ученици възкресяват живота на свои предци в конкурса "Съкровища от миналото“

В седем училища от шест общини на Софийска област се провежда регионален ученически конкурс "Съкровища от миналото – животът и трудът на хората от моя край“. Целта на конкурса според организаторите от дружествата "Геотехмин" и "Елаците-Мед" е учениците да направят опит сами да "възкресят“ миналото, като открият и разкажат интересна история за живота и труда на своите предци.

Те трябва да потърсят и научат за вълнуващи събития, места, хора, занаяти, ритуали, песни, рецепти или предмети, които са били част от всекидневието на хората от родния им край в миналото. Когато намерят "зрънцето“ на своята история, да изберат дали ще бъдат художник, който ще я пресъздаде с четка или молив, или ще бъдат журналист, който ще разкаже в статия или ще я представи чрез интервю с подходяща личност.

Конкурсът се провежда в периода от март до май сред учениците от първи до седми клас в училищата-партньори на инициативата СУ "Христо Ясенов“ и ОУ "Христо Ботев“ в гр. Етрополе, СУ "Св. Паисий Хилендарски“ в гр. Златица, СУ "Любен Каравелов“ в гр. Копривщица, ОУ "Георги Бенковски“ в с. Мирково, ОУ "Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Чавдар и ОУ "Св. Св. Кирил и Методий“ в с. Челопеч.

Учениците от училищата вече имат опит от предишните конкурси "Родният край в моите очи“ и "Мечта за свобода“, но този път трябва да се справят с интересната и необичайна за тях задача – да направят интервю или да напишат статия по темата. За да им помогнат, инициаторите срещнаха потенциалните участници с младите тв водещи на предаването "Историята оживява“ по телевизия BIT Иван Кънчев и Марио Мишев.

Срещите с младите журналисти започнаха от историческия град Копривщица и продължиха в Челопеч, Мирково, Етрополе, Чавдар и Златица. Иван и Марио споделиха през аудиторията своите "неразказани“ истории от миналото на България. Това са истински истории за вдъхновяващи хора и герои, които са имали силата да постигнат нещо значимо в живота си.

Учениците от І до ІV клас видяха кратки видео материали за природата на България, за националните празници на страната и за български учени-изобретатели, чието дело излиза отвъд пределите на България: създателя на първия електронен часовник инж. Петър Петров, откривателите на най-отдалечената планета Димитър Съселов и на млечно киселата бактерия д-р Стамен Григоров, създателя на първия компютър Джон Атанасов и на петстепенната автоматична скоростна кутия Румен Антонов. По-големите ученици от V до VІІ клас видяха историите на четирима герои от Априлското въстание - Поп Харитон Халачев, Кольо Войновски, Спас Гинев и Васил Петлешков. Кратките видеа, подготвени от екипа, напомнят, че трябва да обърнем поглед към миналото и историята, за да черпим вдъхновение и сила. Изнесените беседи бяха съчетание на урок по родолюбие, възпитаване на чувство за национална гордост и споделен опит.

Победителите в конкурса от седемте училища по традиция ще бъдат наградени в навечерието на 24 май.


Децата с тв водещи Марио и Иван

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.