Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Учещите възрастни у нас са шест пъти под средното за Европа ниво

България изостава и в борбата с ранното отпадане от училище и професионалната квалификация

2 коментара
Учещите възрастни у нас са шест пъти под средното за Европа ниво

Броят на българите между 25 и 64 години, които учат или се обучават, е близо шест пъти под средните европейски нива и близо три пъти под целите, които страната ни си е поставила да изпълни до 2020 година. У нас липсва напредък и по отношение на ключови цели като обхващането на децата в предучилищна подготовка, ранното отпадане от училище и повишаване на хората с професионална квалификация в техническите специалности. Това сочат данните в приетия в сряда от кабинета доклад за изпълнението на Националната стратегия за учене през целия живот.

Най-неблагоприятна е ситуацията при хората между 25 и 64 години. По този показател България заема последно място в ЕС през 2008, 2009, 2011 и 2013 г. или предпоследно място през 2012 и 2014 година. През 2012 година делът на обучаващите се възрастни е бил 1.5%, а през 2014 година е незначително повишен на 1.8%, като целта е до 2020 година да надхвърли 5%.

Най-същественият проблем на образованието на възрастни е голямото намаление на броя на учещите – от 60 500 през 2013/14 учебна година на 48 600 за 2014/15 учебна година или с 19.8%. По-важните причини за това са нежеланието на работодателите да инвестират в дългосрочно обучение на заетите и ниската мотивация на потенциалните учещи относно личния им просперитет, който биха постигнали след завършване на обучението.

Докладът отчита, че е постигнат напредък при постигане само на една от целите - повишаване на дела на завършилите висше образование на възраст от 30 до 34 г. от 26.9% през 2012 г. на 36% през 2020 г.

С дял от 12. 9% през 2014 година, България влошава представянето си по отношение на преждевременно напусналите училищната система, както спрямо предходните две години, така и спрямо средната европейската стойност. Планираните задачи в тази област на въздействие са крайно недостатъчни за преодоляване на негативната тенденция, свързана с увеличаването на относителния дял на преждевременно напусналите образователната система, отчита докладът. Стратегическата европейска рамка предвижда делът на младите хора, напускащи преждевременно училище, да бъде намален до под 10%

Единственият индикатор, по който страната е над средното равнище за страните от ЕС, е делът на завършилите средно образование на възраст 20-24 г., но и делът на тази група намалява през последната година. По този показател за 2014 г. България пада от 13-та на 15-та позиция спрямо 2013 г., но остава в по-предна позиция спрямо страни като Германия, Финландия, Великобритания, Италия и др

През 2014 година по показателя заетост във възрастовата група 20-34 г., наскоро завършили висше или средно образование, разликата между средната стойност за България и ЕС се увеличава на 9.4 пункта., след измерени разлики 7.5 пункта за 2012 г. и 6.7  пункта 2013 г.

Увеличаването на тази разлика може да се счита признак за по-бавното възстановяване на българската икономика.

Друг негативен резултат е свързан с професионалната квалификация в направленията "Информатика","Техника", "Производство и преработка" и "Архитектура и строителство", за които е записано в стратегията, че трябва да обхващат най-малко 60% от професионалното обучение през 2020 г. Обаче от 2011 г. насам делът на завършилите в четирите области непрекъснато намалява и през учебната 2013/2014 г. достига малко над 45% от всички придобили професионална квалификация.

Сред препоръките в доклада са необходимостта от реформа и от нов подход в образованието и обучението, които да обхващат всичките му степени – от предучилищната подготовка до висшето образование и обучение за възрастни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #2
  2. анита хегерланд
    #1

    Държавата трабва да "стимулира" и "наказва" фирмите, организациите, институтите за извършване на обучение на своите кадри. Нима в университетите се извършва "преобучение" на преподавателския състав, за да върви в крак с новостите в науката? Нима учителите за били обучени след завършването си как да ползват нови стратегии и методи в обучението? Това може да се смята за държавна политика, но ако не се отделят пари, няма как тя да се осъществи само с пожелания.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.