Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Училищните бюджети ще зависят и от образованието на родителите

Политиката "парите следват ученика" отива в историята

8 коментара
Училищните бюджети ще зависят и от образованието на родителите

Училищата, които обучават деца на родители с ниско образование, ще получават повече пари от бюджета. Средствата могат да се използват за увеличение на заплатите на персонала или за бонуси към възнагражденията.

Те може да отиват и за преподавателите, които са включени в екипите за връщане на отпаднали ученици в клас, за заплата на социален работник, на помощник на учителя в проблемните паралелки, или за допълнителни часове по български, ако за голям процент от децата този език не е майчин. Целта е преподавателите да са по-мотивирани да работят с тези деца и да се направи опит да се намали процентът на отпадащите от училище.

Това са част от промените в наредбата за финансиране на училищата и детските градини. Те се правят, за да се разпишат механизмите за разпределяне на допълнителни 90 млн. лева към парите за предучилищното и училищното образование за тази година. С тях се слага край и на делегираните бюджети, при които финансирането на училищата и детските градини зависеше само от броя на записаните в тях деца.

Повече средства има и за училищата в отдалечени общини в региони като Северозапада, Родопите, Странджа-Сакар, както и за такива в малки погранични райони. На този критерий отговарят 112 общини, а допълнителното финансиране за тях ще зависи от броя на жителите и отдалечеността от град с над 100 000 души население или от областен център. Колкото по-малки и по-отдалечени са общините, толкова повече пари допълнително получават за всяко дете в училище или детска градина. Отново се цели задържане на преподавателите в тези райони.

Дава се възможност и за съществуването на паралелки с по-малко от минималния към момента брой деца, ако те са в училища с много ученици от уязвими групи. Причината е, че работата с тези деца е по-трудна и големия брой деца я прави недостатъчно ефективна, обясни министърът на образованието Красимир Вълчев. Подобна възможност се дава и за професионалните гимназии, които обучават по определени от министерството професии, в които се очаква недостиг на кадри в следващите години.

Районът има значение

Измененията предвиждат училищата да получават различна по размер субсидия за обучението на един ученик в зависимост от допълнителни критерии. Общините, които покриват тези критерии, са разделени по групи и тези в най-неблагоприятни позиции ще получат най-много средства.

Промените в делегираните бюджети бяха обявени още при приемането на Закона за държавния бюджет в края на миналата година. Затова и част от допълнителните средства вече се отразени в сумите, които те получават от държавата и които са записани в бюджета. Става въпрос за 55 млн. лева повече от парите за издръжка за миналата година. Други 35 млн. лева трябва да бъдат разпределени за обучение на деца от уязвими групи и на специалисти по приоритетни професии.

Според образователния министър парите от бюджета за някои общини нарастват с до 30%. В други, като Ивайловград, ръстът е 16 - 17%. Само по критерия за отдалеченост и големина на общината допълнителните средства са средно около 12% за местните власти в най-неизгодни позиции. А в тази група влизат общини с население до 5000 души, чиито общински център е на над 100 км от град с население от над 100 000 души и над 16 км от областен град. По тези критерии се разпределят само училищата в уязвимите региони - Северозападна България, Родопите, Странджа-Сакар, пограничните райони.

Образованието на родителите

Фактор за финансирането на училищата ще има и образованието на родителите на децата. Ако преобладават ученици, чиито родители са с основно или по-ниско образование, бюджетът на училището или детската градина трябва да е по-висок, предвиждат правилата. Най-голямо увеличение по този показател ще получат образователни институции, в които над 60% от децата са с родители с основно образование или в които над 50% от децата са от семейства с начално и по-ниско образование. В тези категории ще попаднат основно училища от райони с етнически малцинства и слабо икономическо развитие.

Допълнителното финансиране за обучението на тези деца образователният министър оправда с това, че с тях се работи по-трудно, а и те са най-застрашени от отпадане от образователната система. За това и в такива училища ще е възможно да съществуват паралелки под определения минимум за брой деца. За класовете от І до ІV той е 16 ученици, а за по-горните класове - 18. Вълчев добави, че към момента не се предвижда минимален брой на децата в паралелка в тези училища, което на практика означава, че може да съществува и клас с двама души.

Същото изключение ще се прави и за обучението по търсени на пазара на труда професии. За такива са определени 55 специалности от 12 професионални направления като машиностроене, металообработване и металургия, електротехника, енергетика, хранителни технологии, строителство, пътностроителна техника, стругарство и др.

В същото време в новата наредба е записано, че бюджетите на училищата и детските градини ще зависят и от броя на паралелките или групите.

Допълнителните средства - 90 млн. лева за цялата година, могат да се изразходват само за заплащане на учители или специалисти в образователните институции. Техните заплати ще нараснат с различни проценти за всяко училище. Това увеличение е извън вече повишените възнаграждения на преподавателите с 15% от септември миналата година.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #8

    Това е противоконституционно. По конституция всички имаме еднакви права и задължения. Да вменят на нискообразованите мургавелци конституционните им задължения.

  2. анита хегерланд
    #7

    Ще ги задържат или ще ги обучават?!

  3. karabenanhel
    #6

    Барво бе Красимире! Значи замангалчетата ще даваме пари /пари на вятъра/. Те на 14 годишна възраст започват да се размножават, след което се редят за социални помощи. И през цялото си съществуване не допринасят с нищо за България, не си плащат водата, тока и данъците. Те живеят на гърба на трудещите се нещастници, които търпят тебе и политици като теб. Добре и зле е, че талантливите ни деца отиват в по-свестни държави. А на теб и съмишлениците ти пожелавам да те хранят тези, на които раздаваш оскъдния ни залък.

  4. pepe
    #5

    Министерството на образованието отново се е проявило блестящо. :) Новата "стратегия" цели децата на интелигенцията ще бъдат превърнати в нежелани "парии", за сметка на "ромите" и "мутрите" - вече ще е "офицЯлно" - т.е. няма да е само косвен резултат от това, че децата на голяма част от културната интелигенция живеят в семеиства със сравнително невисоки доходи /"умните и красивите" никога не са били богаташите в България, въпреки режисираните твърдения на руските тролове/, но и официална политика на образованието в България под ръководството на правителството на ГЕРБ.

  5. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #4
  6. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #3
  7. fantom
    #2

    Добият учител иска да направи своите ученици проспериращи. Той едва ли ще се измъчва с калпазани, които не го разбират, за 100 лв. А калпавите ученици нямат нужда от калпави учители. Нашето училище винаги се е грижело за изоставащите, и е оставяло на произвола на съдбата талантливите.

  8. Горскио
    #1

    Щом е така аз съм ром с 4-и клас. В нормалните държави бюджетът на училищата зависи от това колко данъци плащат родителите ( за дома си ) В БГ либерастията е в небивал подем

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.