Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Украйна намалява зависимостта си от Газпром

25 коментара
Украйна намалява зависимостта си от Газпром

Като пренебрегна прогнозите за намаляване на търсенето на газ в Европа, руската държавна газова компания Газпром не се отказва от плановете да построи скъпи нови газопроводи, заобикалящи Украйна. Москва иска да притисне Киев, като транспортира синьото гориво, предназначено за ЕС, покрай проблемния съсед.

Тази политика обаче нехайно тласка Украйна към това, което тя отдавна трябваше да е направила - да намали зависимостта си от внасяния от Русия газ чрез диверсификация на източниците и повишаване на енергийната ефективност. Годишните доставки на руски газ вече се свиха от 50 милиарда кубични метра преди едно десетилетие до под 30 млрд. тази година. При това те са на път да намалеят още повече.

След като миналата седмица бе получено окончателното одобрение на България, която протакаше решението си, Русия и нейните европейски партньори вече са с развързани ръце да започнат да строят газопровода "Южен поток" на стойност 19 милиарда долара по дъното на Черно море до Югоизточна Европа - проект близнак на газопровода "Северен поток" за транспортиране на газ през Балтийско море до Германия.

Двете трасета ще позволят на Газпром да намали износа на газ за ЕС през Украйна до незначителен минимум. Москва се надява, че изправен пред перспективата да изгуби милиарди долари приходи от транзитни такси, Киев ще последва примера на съседна Беларус и ще отстъпи на Газпром контрола върху газопреносната си мрежа.

Само че вместо да принуди Украйна да падне на колене, руският натиск накара най-големия клиент на Газпром да намали рязко все по-скъпия внос чрез мерки за диверсификация на източниците и енергийна ефективност.

Преди едно десетилетие Украйна консумираше годишно около 50 млрд. куб. м руски газ, доставяни отделно от близо 100-те млрд., транспортирани през нейните газопроводи към Европа. Откакто обаче Русия започна да вдига цените за Украйна до равнища, по-високи от предвидените за много европейски страни (към днешна дата около 430 долара за 1000 куб. м), страната съкрати вноса наполовина.

Киев ще внесе тази година около 35 млрд. куб. м руски газ, въпреки че те ще ѝ струват почти 12 милиарда долара, колкото плати за 40 млрд. куб. м през миналата година. На украинската държавна газова компания Нафтогаз, която преди имаше монопол, се падат под 30 млрд. куб. м, а 8 млрд. ще бъдат внесени от Остхем - групата, контролирана от милиардера Дмитро Фирташ, която разширява своя пазарен дял и внася газ от Централна Азия през мрежата на Газпром.

Представители на Нафтогаз твърдят, че компанията ще намали догодина вноса на руски газ до под 20 млрд. куб. м и е възможно да го сведе почти до нула до едно десетилетие. Делът на Фирташ може и да нараства, но общият внос през мрежата на Газпром продължава да спада.

Суровата действителност за Газпром започна да придобива реални очертания този месец. Украинските власти съобщиха, че вече внасят газ от Европа на цени, които са с 20 % по-ниски от предлаганите от руската компания. В съответствие с договор с германския енергиен концерн RWE Украйна ще започне да внася от догодина 4-5 млрд. куб. м газ годишно от Запада. Представители на властите информират, че се водят преговори и с други европейски доставчици, така че да се увеличи общият внос от Европа през идната година до над 8 млрд. куб. метра.

От всичко това има само едно сериозно усложнение за Украйна - транзитните такси, които тя получава от транспортирането на руския газ за ЕС, вече намаляват. Нафтогаз изпомпа близо 63 млрд. куб. м руски газ до Европа през първите 9 месеца на тази година - с близо 20 % по-малко, отколкото миналата, в резултат на пускането в експлоатация на "Северен поток" и на спадащото търсене на континента. Приходите от транзита през посочения период са около 2 милиарда долара - с 5,2 % по-малко на годишна основа.

Представители на украинските власти настояват, че националният транзитен газопровод ще остане надежден транспортен път за Русия. Ясно е обаче, че Газпром не строи нови газопроводи, за да ги държи неизползвани.

Междувременно усилията на Украйна да повиши енергийната ефективност на затруднената си икономика набират скорост. Колосалният стоманодобивен сектор, например, преминава от захранвани с газ открити пещи към пещи, работещи на принципа на електрическата дъга.

Има още много неща, които трябва да се променят и по-специално потреблението на домакинствата, които купуват на ниски цени 20-те милиарда куб. м газ, които Украйна добива. Като изолира по-добре своите жилища и вземе широк кръг мерки за енергийна ефективност, страната може да освободи след години част от синьото гориво, потребявано от домакинствата, за промишлеността и така да намали още потребностите от руски газ.

Като гледа напред в бъдещето, украинското правителство планира да диверсифицира допълнително източниците си, като построи терминал за втечнен газ на черноморското крайбрежие. Министърът на енергетиката Юрий Бойко съобщи, че първоначалното строителство ще започне този месец. При завършването на терминала, предвидено за 2015 година, евентуално преди "Южен поток" да бъде въведен в експлоатация, Украйна ще може да внася годишно 5 млрд. куб. м втечнен газ от Азербайджан, Египет, Катар и Алжир.

Междувременно страната отвори тази година потенциално огромните си неконвенционални залежи на газ за проучвания и добив. Енергийни гиганти, сред които Chevron, ExxonMobil и Shell, бяха избрани да проучат потенциалните находища, включително на шистов газ, на сушата и в Черно море.

Международната агенция за енергия (МАЕ) оценява запасите на Украйна на метан във въгледобивни мини на повече от 3 трилиона куб. м, а на шистов газ - на около 1,3 трлн. куб. м, съобщи заместник-изпълнителният директор на МАЕ Ричард Джоунс. Възможно е страната да стане в бъдеще нетен износител на газ за Европа.

Очевидно Украйна я чака дълъг път преди да стигне толкова далеч, но един ден Газпром може да се чуди защо е изразходвал толкова много време и пари, за да отблъсне един от най-големите си клиенти.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #25

    Валерия Новодворская „Единственото, което Източна Европа очакваше от нас, беше покаяние. Нещо такова: „Простете ни, грешни сме. С нищо не сме по-добри от хитлеристите. Обидихме ви, изтерзахме ви. Не сме достойни да се нареждаме сред победителите над фашизма, защото нашият режим не беше по-добър от фашисткия. Сталинизмът е равен на фашизма, Хитлер е равен на Сталин, СССР е равнозначно на Третия райх. Кажете къде да отидем на нов Нюрнбергски процес. Молим на колене Източна Европа, Балтика, Финландия за прошка." И трябваше наистина да паднем пред всички европейски стени на колене, защото тези стени станаха заради нас Стени на плача."

  2. Анонимен
    #24

    №19, освен това набъркваш и Хитлер в словесния си тюрлюгювеч. Знае се, че поради стари настроения срещу руснаците и причинените страдания от Сталин, украинците доста масово си сътрудничат с нацистите. Значи те могат, а комунистте през 39-та не? Доста мръсничка позиция, не си ли съгласен?

  3. Анонимен
    #23

    №19, верно е за Голодомора и човекоядството. Обаче ти, за твоите нужди, приписваш престъпленията не на болшевиките, не и на грузинеца Сталин, а директно на руснаците. Сякаш те не са страдали от болшевишката диктатура. Това е дълбоко неморална позиция, №19.

  4. Анонимен
    #22

    po pravedni podlogi ot nas njama

  5. Анонимен
    #21

    ami da, Ukrajna da, ama nie ne, po pravedni poslogi njama

  6. Анонимен
    #20

    18 учехме че колониите били "суровинен придатък" на метрополиите

  7. Анонимен
    #19

    Рушняците открадват всичката реколта на Украйна и ги довеждат до човекоядство! Господ ще ги убие до един! Те са чудовища! Не случайно фамилните им имена са на диви животни! Те са причинили злини и на българите - А за това, какво са преживели българите в СССР като жертви на още 2 Гладомора, организирани от Сталин специално за тях, освен Големия през 1933/34, слушайте това интервю:
    http://radioshumen.bnr.bg/chui-oshte/aktualno/Pages/Gladomorut–nai-chernoto-prestuplenie-na-komunizna.aspx - те са

  8. Анонимен
    #18

    4, "На всяки ъгъл заведение - и обикновенно са пълни." Така е във страните от третия свят. В цивилизованите страни хората са на работа, а не в кръчмите. Ако може да ми обясни някой как една държава става велика като не произвежда нищо друго освен суровини за цивилизования свят ??? Такава държава се нарича "ресурсен придатък" и са налице всички свойствени й характеристики - диктатура, държавен монопол, корупция която е генерирана предимно от държавните структури, бедни, унизени и манипулирани граждани

  9. Анонимен
    #17

    “По времето на възхода на Велика Волжка България, Москва е все още никому непознато село” - Карта на Волжка България, унищожена по-късно от Русия. Ще ги оставим ли да унищожат и Дунавска България? - http://www.balkanmedia.bg/2012/10/30/id_11199/ --- http://samoistina.com/2/volga-zemedelie.htm

  10. Анонимен
    #16

    Е сега в Украйна управляват проруски сили, но братството си е братство , но сиренето било с пари. Не знам какво се разбира под братство , но в миналото отношенията между украинци и руснаци са били много сложни и обременени. Сиренето винаги се е плащало , но някога с кръв , а сега с пари. Та от статията става ясно , че Украйна има 4.3 трилиона кубически метра неконвенционален газ и ако го разработи , би покривала нуждите си от природен газ самостоятелно. Та при една смяна на "караула" в Украйна при едни избори, страната вероятно би имала основата за една независима политика. Дали тя ще бъде евроориентирана? Трудно е да се гадае.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.