Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Улиците в София ще се мият всеки месец догодина

Общинско предприятие поема чистенето на столицата от 2017 г.

2 коментара
Улиците в София ще се мият всеки месец догодина

Няма да има вдигане на такса смет за столичани през следващата година, а реализираната икономия от депонирането на отпадъци ще отиде за миенето на улиците всеки месец.

Това стана ясно при представянето на план-сметката за чистотата за 2016 г. от столичния кмет Йорданка Фандъкова. По този начин тя опроверга критиците си, че с пускането на завода за преработката на битовите отпадъци на софиянци такса смет ще скочи.

Амбициите на Столична община са от 2017 г. сама да поеме чистенето на София по примера на парковете и градините. За целта ще се прави общинско предприятие. Догодина ще бъдат купени първите сметосъбиращи машини, като са предвидени 3.6 млн. лв. за това.

След две години изтича договорът с австрийската компания "Заубермахер", която чисти столичните райони "Витоша", "Люлин", "Младост", "Овча купел" и част от "Триадица". Все още не е ясно дали общината ще влезе във всичките едновременно, по-вероятно е да започне с един-два и постепенно да ги увеличава. Петгодишните договори за чистене за останалите столични райони бяха подписани през март тази година и изтичат чак през 2020 г.

Такса смет без промяна

Такса смет остава на нивата от 2009 г. и столичани ще продължат да плащат 1.6 промила върху данъчната оценка на имота. Планираните приходи са в размер на 187 млн. лв. Така столичният кмет Йорданка Фандъкова изпълнява поетия по време на предизборната кампания ангажимент.

"Въпреки постоянните политически внушения по време на предизборната кампания, че пускането на завода за битови отпадъци ще доведе до увеличаване на такса смет, ще се убедите, че това не се случва. Тя запазва размера си и за гражданите, и за бизнеса. Поне нашето предложение към общинския съвет е тя да запази размера си", каза Фандъкова.

Бизнесът ще продължи да избира от трите опции за плащане. Едната е 10 промила от данъчната оценка на имотите. Другата на база декларирани контейнери, а третата възможност е чрез пряко договаряне с фирма за отпадъци.

В момента тече кампанията за подаване на декларациите от фирмите за направения от тях избор, като крайният срок е 30 ноември, напомниха от общината. До момента 1773 компании са избрали да плащат на база контейнери, а други 924 са се договорили с почистващи фирми, каза зам.-кметът по финансите Дончо Барбалов.

Ефектът от пускането на завода за отпадъци и изграждането на компостиращата инсталация е намаляване на разходите за депониране с 5 млн. лв. - от 12 млн. лв. през 2012 г. на 7 млн. лв. в момента, каза Фандъкова.

За да бъдат принудени общините да намалят отпадъците, беше приет закон, с който се увеличава таксата за депониране с всяка изминала година. Така за тази година разходите бяха 28 лв./т, за 2016 г. - са 36 лв/т, през 2017 – 47 лв./т, а през 2018 – 61 лв./т. Това означава, че ако не бяхме направили инсталациите, тези увеличения щяха да доведат до повече разходи на общината, посочи Фандъкова.

Другият ефект от пускането на завода е производството на редица продукти, като компост, рециклируеми материали, електрическа енергия, които носят приходи, като за 2016 г. прогнозите са за близо 1.1 млн. лв., посочи Фандъкова.

Спестените пари отиват за миене на улици

Спестените пари от депонирането на отпадъците ще отидат за по-често миене на улиците – вместо три пъти годишно, това ще става 13 пъти в годината. За целта се отпускат 8 млн. лв. допълнително.

"Заложили сме увеличение в пъти на миенето на улиците, като освен големите булеварди и улици за масов градски транспорт, залагаме и на миенето на кварталните улици", каза Фандъкова.

Така Столична община ще се бори със замърсяването на въздуха с фини прахови частици. По-честото миене на улиците беше препоръчано от Министерството на екологията, като министър Ивелина Василева се закани да глобява кметовете при превишаване на нормите на запрашаемост. За целта беше променен и законъта, а Еврокомисията отмени наказателната процедура срещу страната ни за мръсния въздух.

Така средните кратности за миене през 2016 г. се увеличават за улици за масов транспорт от 3 пъти на 13 пъти, а на улиците с обществена значимост от вътрешнокварталните – от 2 пъти на 13 пъти, обеща Фандъкова.

Половин милион повече за междублоковите пространства

Половин милион лева повече се отделят за почистване и поддържане на междублоковите пространства. Това пак е свързано с изпълнение на поето предизборно обещание да се обръща повече внимание и на кварталите.

"Във връзка с новия ни приоритет – поддържане и грижа за кварталите, сме заложили увеличение на средствата за поддържане и почистване на междублоковите пространства от 3.5 млн. лв. за 2015 г. на 4 млн. за 2016 г.", каза Фандъкова.

По-големите разходи за чистота ще бъдат осигурени от т.нар. недобори – събиране на стари задължения за такса смет, уточни Барбалов. Обикновено това са около 30 млн. лева годишно.

Планира се да бъдат отворени три пункта за предаване на големи отпадъци, като мебели например.

Зам.-кметът по екология Мария Бояджийска съобщи, че са завишени изискванията към фирмите по чистотата - за повече техника, включително за машинно чистене на тротоари от сняг и от отпадъци през топлите месеци, по-високи санкции при неизпълнение, както и възможност при трикратно нарушение договорът да бъде прекратяван.

Продължава рекултивацията на депата

През следващата година Столична община ще продължи с рекултивацията на старите депа в Суходол и Долни Богров, както и с програмата за инвестиции в тези населените места. Подготвя се проект за рекултивация и на депото във "Враждебна", каза Фандъкова.

В план сметката е включена и подготовката на проекта за изграждане на инсталация в "Топлофикация София" за оползотворяване на RDF горивото от завода за отпадъци. Този проект ще се финансира от оперативна програма "Околна среда".

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pstoychev
    #2

    Поправете ме ако греша: През 2013 г. се прие закон за промяна начина на формитане на такса смет - от процент върху данъчната оценка към такса съобразена с количеството отпадъци. Това следваше да влезе в сила от 2014 г. но се отложи "защото общината не може да измисли правилна методика" (цитата е на Фандъкова). Вече 2 години общината си прави оглушки за за тази промяна. ДОКОГА!!!!

  2. С.Тачев
    #1

    СУПЕР! Вече дупките ще са чисти!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам