Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Университетите искат по-високи такси за студентите

0 коментара
Университетите искат по-високи такси за студентите

Масово държавните университети са поискали увеличение на семестриалните такси за новата учебна година. Повишението е с между 40 и 300 лева и се предлага дори по специалности, за които няма достатъчно желаещи, а в същото време те са сред търсените от пазара на труда. Изключение от общата тенденция е само Софийският университет, които вече обяви, че ще намали таксите по 20 специалности, за да ги направи по-атрактивни за кандидат-студентите, а парите за повечето ще останат непроменени.

Това става ясно от проект на постановление за определяне на таксите за кандидатстване и обучение в държавните висши училища, публикувано за обществено обсъждане от Министерството на образованието и науката. То трябва да бъде гласувано от Министерския съвет, но практиката показва, че рядко окончателният вариант се разминава с първоначално предложения.

По-високи такси за доста от специалностите си предлагат Пловдивският, Русенският и Югозападният университет.

Въпреки че държавата се опитва да стимулира приема по някои специалности като педагогика и увеличава средствата за издръжка на студентите в тях, университетите не са сметнали за нужно да намалят таксите. Нещо повече - 6 от 8-те висши училища, които предлагат такова обучение искат увеличение на цената с 40 - 60 лева на семестър. В същото време министърът на образованието Красимир Вълчев лансира идеята за безплатно обучение по приоритетни за държавата специалности като педагогиката, а заради недостига на студенти миналата година някои университети предлагаха промоция един безплатен семестър.

При икономиката, по която държавата за поредна година ще намали бройките, университетите предпочитат да задържат таксите. Такава политика следват УНСС, Икономическия университет във Варна, Югозападния, Русенския университет и др. Стопанската академия в Свищов обаче вдига цените - от 420 на 462 лв. за редовни бакалаври и от 380 на 462 лв. за задочниците.

Увеличение има и в някои технически университети, както и в 3 от 4-те медицински. Обучението по медицина, дентална медицина и фармация в Медицински университет - Пловдив поскъпва от 950 на 1200 лв., а това по обществено здраве в задочна форма - от 800 на 1200 лв. С 300 лева повече ще плащат второкурсниците в Медицинския университет във Варна за медицина, дентална медицина и фармация. И там таксата става 1200 лева. В Медицинския университет в Плевен пък по-високите такси ще са само за първокурсниците - 100 лева вместо 900 лева за фармация и медицина.

Националната музикална академия планиравеличение за третокурсниците - от 1250 на 1300 лв. (както за бакалаври, така и за магистри). Националната художествена академия пък ще повиши цената на обучението по реставрация (редовни магистри) - от 1050 на 1190 лв., както и за всички други свои специалности в редовна бакалавърска степен - от 920 на 1060 лв. В УАСГ ще поскъпне таксата за докторантите и специализантите по архитектура - от 1000 на 1300 лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.