Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Университетите търсят още студенти заради незаети бройки

Признават се изпити от други училища, предлага се финансов бонус за непопулярни специалности

2 коментара
Университетите търсят още студенти заради незаети бройки

Университети масово търсят студенти преди началото на новата учебна година. Местата в повечето висши училища не са запълнени на редовните класирания. Заемането на свободните бройки в повечето университети става с оценки от матурите, предварителни или редовни кандидат-студентски изпити и с тестове и събеседвания на място. Признават се и оценки от конкурсите в други университети.

Някои записвания стават при подаването на документите за кандидатстване и приключват на принципа "първият по време е пръв по място". Предлага се дори освобождаване от една семестриална такса на записалите се в определени специалности, показа проверка на Mediapool.

Свит прием

Тази година се очакваше около 54 000 младежи да завършат училище. В държавните университети бяха обявени 38 555 свободни места за кандидат-студенти след завършено средно образование. Броят им беше намален с 8.4 на сто спрямо 2016 г., когато отново се прибягваше до извънредни класирания за запълване на бройките.

Одобрени бяха и още над 7000 места за платено обучение.

Запълването на бройките е важно за бюджетите на университетите, тъй като от това зависи субсидията им от държавата, а и влизат постъпления от таксите на бъдещите висшисти.

Незаети бройки и в най-големите университети

По традиция най-много места за нови студенти имаше в Софийския университет "Св. Климент Охридски", за който кандидатите са и най-много. Дори и в най-старото висше училище обаче след третото класиране незаети остават около 10 на сто от субсидираните от държавата 4916 бройки. За тях кандидатстваха 6499 души, което според университета било увеличение спрямо предишни години. По информация на offnews.bg за свободните места ще могат да кандидатстват и хора, които са полагали изпити в друг университет. Традиционно свободни места има в специалности като "Физика" или "Педагогика", но освен това и във филологиите.

Второто по големина висше училище у нас - Университетът за национално и световно стопанство, също пуска допълнителен прием след редовните класирания. До него се допускат хора, положили изпити в други университети. Кандидатства се и с оценки от матурите, а освен това е обявена и допълнителна дата за кандидат-студентски тест.

В Пловдивския университет също се приемат студенти извън редовната кампания. Тези от тях, които не са се явявали на изпити тази година или са завършили преди 2008 г., когато нямаше задължителни матури, могат да кандидатстват след полагане на изпит и събеседване на място.

Във Велико Търново освобождават от такса

Интересна стратегия за заемане на свободните места има Великотърновският университет "Св. св. Кирил и Методий". Записалите се в някои от непопулярните специалности ще бъдат освободени от една семестриална такса, като сумата варира от 250 лв. до 380 лв. Бонусът е за професионалните направления "Педагогика на обучението", "Филология", "История и археология", "Философия", "Религия и теология", "Наука за земята", "Приложна математика".

Общо свободните места във Великотърновския университет са около 200 при обявен прием за държавна поръчка за 1733 студенти. Те могат да бъдат заети от хора, които са изкарали поне 3 на изпитите в университета или на подобно препитване в Софийския университет. Приемат се и оценките от матурите. Кандидати, завършили преди 2008 г., полагат изпит по български език или история преди да се запишат.

"За кандидатите за някои специалности със специфични кандидатстудентски изпити (музика, изобразително изкуство, физическо възпитание, теология, говорно-комуникативни способности и др.) в деня на подаване на заявленията се организират събеседвания и проверки на знанията и уменията", пише на сайта на университета. "Записванията стават веднага и продължават до изчерпване на свободните места", уточняват от висшето училище.

Незаети места и допълнителен прием има още в Техническия университет в София, Югозападния университет "Неофит Рилски", в Шуменския, Русенския, Тракийския университет и други.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #2
  2. симпатяга
    #1

    Ха сега да видим!-:) Учители търсят ученици,защото 21000 не го посещавали. Университети търсят студенти. Бизнес търси работници. Питам се - кой ще се сети за данъчни и всякакви други облекчения за младите семейства,които да поощряват раждането на деца от образовани и интелигентни родители?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.