Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Университетските такси по изкуства, медицина и корабоводене - най-високи

Само Софийският университет намалява цената за непопулярни специалности

0 коментара
сн: Архив

Университетските такси за обучение по медицина, дентална медицина, фармация, изкуства, както и за корабоводене остават най-високи. В сряда правителството прие годишната цена на обучението в държавните университети. Те се определят по предложения на самите училища.

Голяма част от университетите запазват или увеличават таксите за студенти. Намаление има единствено в най-голямото висше училище - Софийския университет "Св. Климент Охридски". Там по-евтино ще е обучението по непопулярни сред кандидат-студентите специалности.

Най-скъпо

Традиционно най-скъпо остава обучението по изкуства, медицина, дентална медицина, фармация, както и по корабоводене. Най-висока е таксата за студенти в Националната академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ) - 1500 лева. Размерът ѝ остава непроменен в сравнение с миналата година. Без промяна е и цената на обучението в Националната музикална академия (НМА) "Проф. Панчо Владигеров" - 1300 лева за всички специалности без педагогика на обучението. Над 1000 лева са таксите и в Националната художествена академия (НХА), както и в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство (АМТИИ) в Пловдив.

Най-скъпо през следващата учебна година ще е обучението по медицина, дентална медицина и фармация в специализираните университети в Пловдив и Варна - 1200 лева, но не за всички курсове. Цената на образованието в Пловдив се вдига с 250 лева за първи курс редовно обучение. Повишение има и в Медицинския университет в Плевен - с между 50 и 100 лева в различните професионални направления.

По-скъпо през новата учебна година ще е и обучението по корабоводене във Висшето военноморско училище във Варна. Годишната такса ще е 1100 лева, а с включен допълнителен курс - 1600 лева. Тази година цената беше съответно 1000 и 1400 лева. За същата специалност в Техническия университет във Варна се плаща 1293 лева. Ако обучението е на чужд език, таксите скачат драстично - до 2500 евро във военния университет.

Намаление

По-ниски такси за непопулярни специалности ще събира Софийският университет "Св. Климент Охридски" от следващата учебна година. Най-голямо е намалението при специалностите от професионалното направление "Физически науки", както и за специалността ядрена химия.

В редовна форма на обучение годишните такси са 200 лв. (при 750 лв. за настоящата учебна година), а в задочна форма са 100 лева (при 300 лева за тази година). Увеличава се обаче цената за новоприети студенти в професионалните направления "Администрация и управление", "Право", "Психология" и "Филология". Поскъпването е в границите 40-61 лева, а за задочна форма – 100-160 лева. Единствено в професионално направление "Социални дейности" се отчита по-голямо увеличение в задочната форма – 300 лв.

Без промяна

Без промяна остават таксите в 17 държавни висши училища – Университет "Проф. д-р Асен Златаров" – Бургас, Шуменския университет, техническите университети във Варна и София, Университета по архитектура, строителство и геодезия, Минно-геоложкия университет, Лесотехническия университет, медицинските университети в София и във Варна, Университета за национално и световно стопанство, Икономическия университет - Варна, Националната музикална академия, НАТФИЗ, АМТИИ, НСА, Висшето строително училище и УниБИТ.

Повишение

В 16 висши училища се увеличават таксите в някои професионални направления средно с 11.7 на сто.

В Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" поскъпването е с по 40 лева във всички професионални направления, с изключение на "Администрация и управление", "Туризъм", "Икономика" и специалностите от природните, техническите науки, както и математика и информатика.

Във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" ръстът е с 50 лева и важи за новоприети студенти в професионално направление "Педагогика".

В техническите университети увеличение има в Габрово – от 100 лева до 240 лева в редовна форма и до 30 лева в задочна. Студентите в ХТМУ – София, ще плащат 50 лева повече.

От 6% до 8% е увеличението на таксите за всички специалности в Русенския университет "Ангел Кънчев". Изключение правят само социалните, стопански и правни науки.

С между 11 и 24 на сто повече ще се плаща за обучението в Югозападния университет "Неофит Рилски".

При сравнителния анализ на досегашните такси за докторанти и предложенията на висшите училища за новата учебна година е установено, че при девет държавни висши училища размерът на таксите за тях се увеличава средно с 13.1% (от 20 лв. до 300 лева). При 24 държавни висши училища и БАН няма промяна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.