Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Управляващите наново се разбраха за антикорупционния закон

10 коментара
От ляво надясно: Кирил Цочев от АБВ, Радан Кънев от РБ, Цветан Цветанов от ГЕРБ, вицепремиерът Румяна Бъчварова, вицепремиерът Меглена Кунева и Найден Зеленогорски от РБ, сн. БГНЕС

Четирите партии в управлението се разбраха да приемат закон за борба с корупцията по върховете на властта, съобщи в петък съпредседателят на Реформаторския блок и лидер на ДСБ Радан Кънев в "Туитър". По същото време вицепремиерът Меглена Кунева обяви, че законът ще бъде внесен в Народното събрание на 3 декември и ще бъде още по-строг от отхвърления досега вариант. В него ще фигурират специални текстове за "корпоративната корупция", които досега ги е нямало.

Съветът за развитие на управляващата коалиция бе свикан спешно в петък, след като преди ден Патриотичният фронт и АБВ бламираха приемането на ключовия закон за борба с корупцията по върховете на властта. Това предизвика гневните реакции най-вече на Реформаторския блок, от където идва инициативата за приемането му.

"Остър дебат на Съвета за развитие‬ на коалицията, съгласие закон "Антикорупция"да бъде приет скоро, с допълнителен диалог в мнозинство в ‪43-о Народоно събрание", обяви Кънев в социалните мрежи веднага след приключването на заседанието.

Законът предвиждаше създаването на ново Бюро за борба с корупцията, което трябваше да обедини БОРКОР, Комисията за конфликт на интереси и отдели от Сметната палата и да започне работа от началото на 2016 година. Реформаторският блок определя този закон, съдебната и здравната реформа като трите ключови приоритета, които ги държат във властта.

ДБГ обяви, че с това решение върху парламента се е лепнало "историческо петно".

"Антикорупционното законодателството е необходимо, за да може да съществува управляващото мнозинство. Това е смисъла на нашето участие в управлението", каза Радан Кънев след заседанието на Съвета за развитие.

Лидерът на ДСБ обясни, че най-вероятно анонимните сигнали за корупция по върховете на властта ще отпаднат от закона, вместо тях ще бъдат въведени "защитени сигнали". Отхвърленият проект предвиждаше възможност за подаване на анонимни сигнали, което бе основен аргумент за Патриотичния фронт да не подкрепи проекта.

Кънев посочи, че предстоят още разговори и по въпроса кой да избира ръководителя на бюрото за борба корупцията. Това е друг спорен момент, заради който ДПС на свой ред не подкрепи закона.

Партията на Лютви Местан е против премиерът да предлага шефа на Антикорупционното бюро, а президентът да го назначава. Според партията така се създава абсурдната постановка премиерът да разследва сам себе си. Реформаторите отхвърлят тези аргументи, защото бюрото ще бъде поставено под изключително интензивен парламентарен контрол.

Умиротворителят

В четвъртък вечерта премиерът Бойко Борисов пак влезе в модерната си роля на помирител и обяви, че ще съдейства за приемането на важния закон. Той гарантира, че ще говори с партньорите, за да ги убеди в нуждата от този закон и гарантира до три месеца той да бъде внесен в НС и гласуван. "Говорих с Меглена Кунева и я поуспокоих", каза той по повод разговорите си с вицепремиера. Преди това от ДБГ вече бяха обявили, че обмислят напускане на управлението. Премиерът обаче не присъства на заседанието на Съвета за развитие в петък.

"След разговора ми с министър-председателя Бойко Борисов нямам съмнение, че законопроектът ще бъде силен", каза Кунева в петък след заседанието на Съвета за развитие. "Зад такъв законопроект трябва да стои цялото мнозинство, което подкрепя работата на правителството, това е тема, по която не можем да имаме различия", отбеляза тя.

Съветът се председателства от вицепремиера и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова. На заседанието присъстваха председателят на парламента Цецка Цачева, вицепремиерите Меглена Кунева и Томислав Дончев, министри от кабинета, сред които правосъдният Христо Иванов и финансовият Владислав Горанов. Участваха и представители на парламентарните групи – от ГЕРБ Цветан Цветанов, от Реформаторския блок - Радан Кънев и Найден Зеленогорски, от АБВ - Борислав Борисов и Кирил Цочев, както и представители на ПГ на Патриотичния фронт.

"Няма принципни политически различия за приемането на законопроекта, има някои технически детайли, които трябва да бъдат обсъдени", обясни вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова. "Започваме диалог за подобряване на законопроекта и, след като всички разбираме, че имаме нужда от него, той да бъде приет във възможния законов срок", добави тя.

Напрежение в управлението

До днешното заседание се стигне след многобройни сигнали за пропукване на парламентарното мнозинство още преди парламентарната ваканция. В четвъртък пък парламентът отхвърли на първо четене законопроекта за предотвратяване на корупцията сред лицата, заемащи висши публични длъжности. ГЕРБ и Реформаторския блок подкрепиха законопроекта, но Патриотичният фронт и АБВ гласуваха "въздържал се". Така се оказа, че с гласовете на партньорите антикорупционният закон бе отхвърлен още на първо четене.

В коалицията се създаде допълнително напрежение, защото в сряда АБВ обяви, че ще гласува срещу приемането на конституционните промени в съдебната власт. Това на свой ще забави с най-малко два месеца дебата по съдебната реформа. Тези гласувания започнаха да поставят под съмнение смисъла от присъствието на Реформаторския блок във властта, защото всяка реформа засега се бламира.

В четвъртък ДБГ определи гласуването по антикорупционния закон като “историческо петно“ за парламента и обяви, че ще преосмисли оставането си във властта. Кунева обясни, че законът е бил отхвърлен заради политически интереси и липса на желание за борба с корупцията. Тя обвини партньорите на правителството, че са давали фалшиви сигнали за подкрепа по време на обсъжданията на закона.

"В разговорите в парламентарните комисии от Патриотичния фронт нямаше сигнали, че няма да подкрепят закона, АБВ бяха по-резервирани", каза лидерът на ДБГ. "АБВ си менят мнението по много въпроси", допълни тя.

"Унизи се българският парламент. Това е най-сериозният политически закон и това се видя от това гласуване. Да се каже, че органът по корупция е Гестапо е абсурд", каза Кунева.

_______________

Този документ е  създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ‟Инфо спейс“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #10

    Освен организацинни промени, съдебната и политическата система трябва да бъдат подложени на натиска на гласността, чрез използване на информационни и комуникационни технологии. Създаването на информационен портал за лоши практики в правната и политическата система ще даде информация на гражданските сдружения и организации за натиск по определени теми. Проблемът е, че ние се опитваме да решим корупцията като абстрактно понятие, а тя има конкретни измерения. Щом няма осъдени, ще има посочени.

  2. Иван Сусанин
    #9

    Не гласували, защото новият закон давал инструмент за политическа саморазправа... Хаха! То всеки елементарен бандит иска да се изкара политически. И тия бандити в НС и те са същите.

  3. Коментарът е изтрит в 20:24 на 30 май 2018 от автора.
    #8
  4. Васил Митов
    #7

    Абе добре, че е Европейският съюз да им начуква канчетата от време на време и да ги вкарва в пътя. Ама, голям зор, бе... Запъват се непрекъснато като магаре на мост.

  5. Българофил
    #6

    За Живковото МВР ли става дума?! Че точно тези сега са за разследване!

  6. анита хегерланд
    #5

    В МВР има кадри, които са подготвени за такава борба и които доскоро са се занимавали с подобна дейност. Защо негови структури не са включени?

  7. Доналд Дък
    #4

    Този парламент е съставен в основната си част от кадесари и червени бандюги. Никой от тях не иска , а и неможе да си отреже КОРУМПИРАНАТА опашка.

  8. Българофил
    #3

    Пак са им подхвърлили някакъв биберон-залъгалка на нашите хора! А през декември ще извадят от ръкава нов ,,заек", който пак ще обърка приемането му! И така до края на мандата! Не ми е ясно само, РБ не го ли разбира това, или се прави, че не го разбира!?..

  9. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Дискутирали са анонимните сигнали-през адвокат или депутат. Да бе, ще ходя при адвокат да си платя и да кажа какво знам? А нотариална заверка няма ли да поискат!? Ще пращам по мейла-та да ги видя! И кой да предлага и назначава.

  10. Коментарът е изтрит в 12:26 на 4 септември 2015 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.