Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Управляващите приеха своя антикорупционен закон и бламираха БСП

2 коментара
Шефът на правната комисия Данаил Кирилов

Депутатите от управляващата коалиция и ДПС подкрепиха в четвъртък единствено правителствения проект за създаване на нов орган за борба с корупцията по върховете на властта и отхвърлиха този на БСП. С общо 14 гласа “за“ и 7 “против“ проектът на управляващите мина на първо четене през правната комисия, а този на БСП бе отхвърлен с 14 гласа “въздържал се“ и 7 “за“.

И ГЕРБ, и БСП предлагат да се създаде структура, която ще проверява/разследва всички корупционни афери на властта. В техните проекти фигурира идеята за вербуване на граждани за целите на тази кауза.

Двете партии обаче имат пълно разминаване по въпроса кой да назначава ръководството на новата институция.

БСП предлага това да прави президентът, а неговите трима заместници да бъдат назначавани от парламента с квалифицирано мнозинство. ГЕРБ настоява председателят да се избира от парламента, а след като веднъж е избран, той да предложи на Народното събрание останалите четирима членове на ръководството. Аргументът на ГЕРБ е, че България е парламентарна република.

Проектите на правителството и БСП предвиждат създаване на нова репресивна държавна структура, която ще се превърне в четвъртия орган в държавата, който да използва специални разузнавателни средства след прокуратурата, МВР и ДАНС. Тя ще може да ползва и всички други способи за оперативно-издирвателна дейност като изземване, белязане, наблюдение, внедряване на агенти, оперативни комбинации и пр.

БСП се фокусира върху създаването на разследващ орган, който да разполага със "специални разследващи агенти", създавайки нещо като смесен модел между ДАНС и ГДБОП. Социалистите искат всяко несъответствие между декларираното имущество и реалното положение да се разследва. ГЕРБ предлага комисията само да може да "проверява" несъответствия между имуществото и доходите на високопоставените служители в размер над 20 000 лв,.

Според управляващите в новата антикорупционна комисия трябва да влязат Комисията за борба с конфликта на интереси, БОРКОР, Комисията за конфискация, както и отделите на Сметната палата, който се занимава с декларациите на високопоставените служители, и в ДАНС, който разследва корупцията по върховете на властта. БСП е против сливането на комисиите за конфликта на интереси и за конфискация с аргумента, че те работят нещо съвсем различно и нямат място там. За другите три структури има съгласие.

Дебатът

При представянето на законопроекта на управляващите правосъдният министър Цецка Цачева обясни, че антикорупционната комисия трябва само да проверява случаите на корупция, а след това случаят трябва да бъде пращан на компетентните органи.

“Предвижда се корупционните престъпления да бъдат разследвани от следователите. Те са достатъчно компетентни да се справят“, обясни Цачева. От БСП обаче не са съгласни. Според тях самата антикорупционна комисия трябва да може да разследва. “Разследване и само разследване. Това му е цаката“, обясни Крум Зарков (БСП).

Последва кратка препирня между ГЕРБ и БСП по въпроса дали проектът на социалистите да бъде игнориран, защото няма подробна финансова обосновка колко ще струва новият разследващ орган. Депутатуите от БСП отговориха с дълго изброяване на проекти на ГЕРБ, които са били вкарвани без финансов план. “Дори в Изборния кодекс бяхте записали, че законопроектът ще струва значителни средства и толкова“, каза Явор Божанков.

Христиан Митев (“Обединени патриоти“) обяви, че ще гласува против проекта на БСП. Той каза, че президентът не бива да се меси в назначаването на шефа на разследваща институция, тъй като България е парламентарна република. Филип Попов (БСП) отговори, че така се гарантира независимостта на антикорупционната агенция. Той каза, че ако шефът се назначава от парламента, това ще е все едно управляващите да разследват себе си. От ГЕРБ отговориха, че президентът също може да бъде проверяван за корупция, което означава същото.

В този момент в дебата се намеси ДПС и обяви, че ще подкрепи управляващите. Хамид Хамид каза, че партията приема философията на проекта на Министерския съвет. Той допълни, че ДПС никога не би подкрепило идеята президентът да назначава шефа на антикорупционния орган. Данаил Кирилов (ГЕРБ) допълни, че БСП предлага създаването на “изключително репресивен орган“, който ще е подчинен на волята на един човек. С това дебатът бе приключен.

Адвокатурата вече обяви законопроекта на ГЕРБ за противоконституционен в частта му за конфискацията на незаконно придобитото имущество. "Програма Достъп до информация" и Асоциация "Прозрачност без граници" също обявиха, че проектите и на двете партии имат сериозни недостатъци. Те предупредиха, че антикорупционният закон може да "създаде шайка платени доносници" и да увеличи подслушването.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #2

    И двата проекта са shit и такъв ще бъде и закона.

  2. Sgt. Pepper
    #1

    Скъпи списвачи на медиапуул, Много ви се ще БСП да е бламирана, както оня ден се съдрахте да пишете, че Нинова била "почти" бламирана, но изпадате в смешно положение, като използвате чуждици, без да разбирате значението им. А то е: бламирам: 1. Свалям от ръководен пост чрез гласуване; 2. Провалям БСП в момента не е на ръководен пост и не може да бъде бламирана.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.