Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Управляващите се отказаха от различни ставки на ВЕИ-таксата

С част от постъпленията ще се подпомагат бедни, президентско вето щяло да е "удар срещу народа"

11 коментара
Управляващите се отказаха от различни ставки на ВЕИ-таксата

Управляващите се отказаха да определят различни ставки на 20-процентната такса върху приходите на слънчевите и вятърните централи, както и да разширят обхвата ѝ върху всички възобоновяеми източници. Те също така напълно се омотаха относно това за какво ще се използват събраните пари от таксата. След като постъпленията първо щяха да отиват в НЕК за покриване на разликата на скъпия зелен тока, сега се оказва, че с част от тях ще се дават енергийни помощи на социално слабите. В същото време никъде не е разписано за какво точно ще се ползват прогнозните 150 млн. лв., споменати само като приход в бюджета за 2014 г.

Миналия четвъртък председателят на парламентарната енергийна комисия Рамадан Аталай (ДПС) и заместникът му Явор Куюмджиев (БСП) обещаха, че още на следващия ден одобрената такса ще бъде модифицирана с поправки в Закона за енергията от възобновяеми източници.

Таксата обаче остава в гласувания ѝ вече вид, а част от предвидените от нея приходи ще отидат за подпомагане на енергийно бедни българи, съобщи във вторник министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, но не посочи каква част. Той също така предупреди чрез медиите президента Росен Плевнелиев да не налага вето върху таксата, какъвто намек държавният глава направи. "Това няма да е толкова удар срещу правителството, а удар срещу българския народ", коментира Стойнев, който както винаги, когато няма обосновка за някое решение, го оправдава с "българския народ".

Депутати от мнозинството коментираха пред Mediapool, че не са успели да се разберат дали и как да се диференцира таксата за ВЕИ-проектите по видове и по мощности, както и според година на влизане в експлоатация. Евентуалните поправки се нуждаели от още анализи. Други народни представители са скептични, че въобще ще се стигне до поправки. В същото време слънчеви и вятърни централи се заканват да обжалват таксата в съда.

Вместо очакваната информация за различните ставки, във вторник на "трибунка" в парламента министър Стойнев даде брифинг пред репортери, адресиран най-вече към държавния глава.

"Разбирам, без да се бъркам в работата на президента Росен Плевнелиев, че той готви вето на Закона за държавния бюджет или смята да сезира Конституционния съд (КС). Аз лично смятам, ако слуша моя съвет, да не сезира КС”, призова Стойнев. След което дръпна реч, издържана в духа на считания от него за най-добър български държавник Тодор Живков.

"Тук става въпрос за работата на едно социално правителство, което иска най-накрая да има справедливост. Този негов ход ще бъде не атака срещу правителството, а атака срещу българските домакинства. И сегашната цена е прекалено висока, и хората едвам си плащат сметките. Само че, българската икономика тръгна, България вече е по пътя на икономическия растеж. Не случайно и данните, които показаха на годишна база увеличаване на промишленото производство, го доказват - 4.1%. Виждаме, че и прогнозите на Европейската комисия, на МВФ, на Световната банка се доближават до нашите прогнози за следващата година. Ние не можем да имаме конкурентоспособна икономика без конкурентоспособна енергетика”, заяви още министърът на икономиката и енергетиката.

"Не виждам нищо лошо в това както българският бизнес да има достъп до евтини енергийни ресурси, така и българските домакинства. Дебатът не трябва да бъде единствено върху тази такса. Дисбалансът е благодарение на предишното управление. Тук се надминаха всякакви граници – че таксата е нещо лошо и че заради тази мярка, трябва да има вето върху държавния бюджет. Този път българските граждани трябва да протестират не пред парламента, а пред президентството може би", продължи Стойнев.

"Тази мярка я има в Европа, България не прави изключение, няма да доведе до фалит на инвеститори. Просто това, което ние изкупуваме и което е на гърба на българския народ, трябва да влезе в конкретна рамка”, продължи той да свири по струната за бедните хора и богатите ВЕИ-инвеститори.

Министърът обясни, че част от събираната от слънчевите и вятърните централи ще отиде за подпомагане на енергийно бедните домакинства. "Приходите от тази такса ще отиват в бюджета. България е държавата, според доклада на Световната банка, с най-голямо енергийно бедно население. Тези пари могат да отидат за подпомагане на тези домакинства. Едно вето на президента не е толкова удар върху правителството, а удар върху българският народ", заяви министърът. "Така че президентът да прецени дали да налага вето или да сезира КС”, допълни той.

"В България спрямо Чехия, Гърция, Испания ние имаме най-висока средна цена за изкупуване на електроенергия, произведена от фотоволтаици. В същото време тази енергия се разпределя върху потребителите. В най-бедната държавата – България, средната цена е 238 евро на мегаватчаса произведена електроенергия. За сравнение в Чехия средната цена е 112 евро, 132 е в Германия, 173 евро е в Гърция, в Испания е 231 евро”, защити тезата си за таксата Стойнев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    На това министерско недоразумение-Стойнев, да му обясним-няма нищо лошо в таксата, ако е била обявена предварително, както в другите европейски страни в които има такава. Но посред играта да смениш правилата....То си е чист разстрел на инвестиционния интерес. ---------------------------------- Ти по-големи глупости не можа ли да напишеш? Навсякъде където се въвеждат подобни такси Чехия,Германия,Испания,Гърция и т.н. е по-средата на играта,защото ВЕИ спекулантите са си осигурили железни договори.Какъв инвестиционен интерес бълнуваш,това си е чист спеклулативен интерес на разни тарикати,които с подкупи си нагласиха цени на ВЕИ от 80 стотинки за киловат.

  2. Анонимен
    #10

    На това министерско недоразумение-Стойнев, да му обясним-няма нищо лошо в таксата, ако е била обявена предварително, както в другите европейски страни в които има такава. Но посред играта да смениш правилата....То си е чист разстрел на инвестиционния интерес. Как да обясниш на комунист, че без инвестиции няма растеж, няма икономика, няма никой.

  3. Анонимен
    #9

    Валентин Златев 17 – 18 млн. лв от ВЕИ,Иво Прокопиев 9.4 млн. лв,Николай Вълканов 9.4 млн. лв годишно,Цветелина Бориславова 9.1 млн. лева,Тодор Начев, общински съветник на ГЕРБ от Сливен, с 7.6 млн. лв. на година,Владимир Аличков, пряко свързан със зам.-министър Евелина Василева в МОСВ, взема 6.7 млн. лева,Светослав Донев (свързан с Румяна Желева),получава годишно 4.6 млн. лв.

  4. Анонимен
    #8

    ало,*мъжката секретарка* на хамстера,ние не сме чак толкова глупави!

  5. Анонимен
    #7

    Най-големия удар срещу народа е да сложиш този заекващия за министър. Не стига, че не е никакъв експерт ами е и глупав. За сметка на това е изключително нагъл, каквито може да възпита само партията хранилница, пардон кърмилница на крадльовци.

  6. Анонимен
    #6

    Пак ни баламосват, пак ние ще плащаме и пак само проклетата енергийна мафия ще е на кяр... Да не си измиват ръцете с президента, а да видят първо себе си!

  7. Анонимен
    #5

    Г-н Стойнев, 1. Защо след като отидохте в САЩ заговорихте за Уестингхаус а не за Белене. 2. Защо след САЩ забравихте за Американските Марица-1 и Марица-3. 3. Защо си даваш г.за под наем по този начин. 4. Защо лъжете хората ,че с тези пари ще подпомагате бедните хора ,а в същност ще наливате обратно в НЕК за да краде ХРИСТОЗОВ пак. 5. Защо питам вие сте кумонист. амин!

  8. Анонимен
    #4

    Цената в Бг е два пъти по-висока от немската, докато доходите там са 6-7 пъти по-високи. Изводът е един -откато социализъма приключи, по-вредно от нещо не е имало, нито у нас нито в Европа. Предлагам: към всеки фолтоволтаик - един електрически стол за собственика.

  9. Ken Lefkowitz
    #3

    Данъкът експроприра 2/3 от стойността на българската вятърната индустрия. Любов към народа не е никакво оправдание за такава нагла кражба. Не ги ли спрем, утре ще дойдат и за Вашето имущество и Вашите права. Повече енергийни помощи са нужни, но това трябва да дадат луфт за прекратяване на субсидиите, чрез изкуствено ниски цени, за консуматорите (болшинството) които не са бедни. Иначе кашата в енергийния сектор става още по объркана.

  10. Анонимен
    #2

    Орешареца ясно каза - за капитализиране на енергийната система. Т.е. трябва да отиват в НЕК. Разбира се трябва така да бъде направено, че да се заобиколят европейските закони срещу държавната помощ. Т.е не може от данъци/такси/ да се субсидират корпорации, макар и държавни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.