Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ускорява се строежът на нови депа за боклук и закриването на стари

16 коментара
Ускорява се строежът на нови депа за боклук и закриването на стари

Министерството на околната среда и водите ще ускори изграждането на новите регионални депа за съхранение на отпадъци и рекултивацията на старите сметища, които не отговарят на изискванията на Европейската комисия, след като в четвъртък от Брюксел съобщиха, че завеждат дело срещу България заради 113 незаконни сметища у нас. Това съобщи министърът на околната среда и водите Искра Михайлова на извънредна пресконференция след информацията от Европейската комисия.

Крайният срок, в който страната ни трябваше да закрие опасните за хората и околната среда сметища, беше юли 2009 година. Веднага след това от Европейската комисия предупредиха писмено българските власти, че срокът не е спазен и предстои наказателна процедура, която и бе започната през април 2012 г. въпреки съставения от екоминистерството план за действие. Седем месеца по-късно София бе предупредена, че ще бъде дадена на съд заради 124 незаконни сметища.

Сега от Брюксел констатират, че все още има опасни сметища, а обещаните от правителството 23 нови регионални депа за отпадъци, отговарящи на екоизискванията на ЕС, не са изградени, вероятно заради проблеми с обществените поръчки по проектите, финансиране от еврофондовете.

Михайлова коментира в отговор, че екипът ѝ приема стъпката на ЕК като ясен сигнал, че направеното дотук не е достатъчно, изискват се повече усилия и ще се работи в тази посока.

В същото време тя призна, че проблемът е сериозен, защото до построяването на новите депа, няма къде да се депонират отпадъците. Закъснението с изграждането на новите депа дава отражение и на закриването на старите, посочи екоминистърът.

Тя припомни, че към момента по оперативната програма "Околна среда" са изградени само две депа за отпадъци – в София и в Ботевград. В изпълнение са 19 проекта, но договорите за тях са сключени през последните месеци, а последният контракт бе парафиран миналата седмица за депото на Велико Търново и Горна Оряховица. По думите ѝ за седем месеца не може да се преодолее натрупаното вече закъснение, но се прави максималното.

Министърът припомни, че от еврофондовете вече са отпуснати 97 млн. лв. за закриване и рекултивация на стари сметища, която да се изпълнява от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда. Сега ведомството се опитва да увеличи бюджета на проекта на 165 млн. лв., но все още няма одобрението на Европейската комисия. Ако това стане, ще се увеличат сметищата за рекултивация, посочи Михайлова, но призна, че докато не се построят новите депа, част от старите няма как да се закрият, защото няма къде да се вози боклукът.

"Трябва много добре координирана работа с Националното сдружение на общините за приоритетизиране на управлението на отпадъците, инвестиране на усилия на държавата и на местните власти", коментира още Михайлова.

Според нея, проблемът с отпадъците е преди всичко проблем на българските граждани.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #16

    Каквото се направи по ИСПА двете споменати депа по ОПОС това беше. Страната ни е осеяна със сметища, законните - препълнени и стари, както и много незаконни. Инициативата обаче трябва да е от общините, а на тях хич не им дреме. Наистина има проблем с депонирането на отпадъците по време на строежа на ново депо, но тдосегашните проекти и да се поучи от грешките. Иначе си трябва много работа - методично и с добра организация. Дали ще се справим не е ясно и бъдещето ще покаже, обаче въпросът не търпи отлагане! В Европа ли сме или в Анадола?

  2. Анонимен
    #15

    До 11. В грешка се приятел. В Ботевград кръгъве от №1 до №100 са на Барези, шурея и шуренайката му. Кмета е само касичка или пощенка кутия. Както по ти харесва.

  3. Анонимен
    #14

    Борисов преди да стане кмет обеща не един, за какъвто настояваха от ЕС, а два завода за преработка на отпадъци, които щял да ги направи за нула време. А после се изхули, както винаги, забравил и обещания и фукарлък. Остави Фандъкова да се оправя. Но колкото пъти си отвори устата ще чуете, как е бил най-великия кмет и как е оставил София цъфтяща, докато всички помним, че неговото кметуване е запомнено с дупките, които така и не успя да запълни, с най-скъпият боклук-турист, разхождан из цяла България

  4. Анонимен
    #13

    мноо тъпи пърчета сме хасане

  5. Анонимен
    #12

    САМО ОСТЕНА НИ ОПРАВЯ ИНАЧЕ САМО ДАЛАВЕРИ ПРАВИМ!

  6. Анонимен
    #11

    Отдавна се знае, че депата и водния сектор са печатници за пари. Чудя се обаче на Бойко - орева орталъка за дупката в Белене, а даде 20 милиона за дупката в Ботевград. Даже и мажоретки му играха.Ама нали строителя е от обръч №1?

  7. Анонимен
    #10

    Айдеее, пак ще има муфта за някои кметове. Нашия в Ботевград прибра поне един милион и построи една клетка и една дупка. Сега може да кандидатства по европейска програма за зарибяване.

  8. Анонимен
    #9

    Ще бъде ли създадено или не депо за боклучивото управление на тройната коалиция (Сергей Станишев- потомствено комунистче, Лютфи Местан-агент Павел, Болен Лидеров-руски агент) и марионетното правителство на Олигарски-Оглушарски. Това е въпросът(по Хамлет от Шекспир).

  9. Анонимен
    #8

    Аз да напомням с какво запомнихме Борисов и времето, когато беше Гл. секретар на МВР, но и след това чудовищно време - нищо.. А той, както винаги пак голям и бял. Ако нещо процъфтя тогава, това бяха Цветелина, ТИМ и подобни и се постави началото на българската олигархия от попадналите в благоприятни условия мафиотски структури. И ченгесарски такива, но това е едно и също.

  10. Анонимен
    #7

    Трябваше ЕС да ни даде под съд,за незаконните сметища,за да променят нещо!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.