Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Уведомителният режим за износ на лекарства обявен за противоконституционен

0 коментара
Уведомителният режим за износ на лекарства обявен за противоконституционен

Конституционният съд (КС) отмени текст от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, въвеждащ уведомителен режим за износ на лекарства. Приетият през пролетта на миналата година текст задължава търговците на едро да уведомяват Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) за планиран износ на лекарствени продукти, като при определени условия износът може да бъде отказан.

Мярката беше прокарана с цел да се избегне недостиг или изтегляне на лекарства от пазара. Паралелният износ представлява продажба на медикаменти от европейски държави с по-ниски цени в други с по-високи. България е една от страните с най-ниски цени в Европа, поради което определени медикаменти стават предмет на паралелен износ за страни от Западна Европа. Това пък е неприемливо за фармацевтичните фирми, чийто финансови интереси за засегнати и затова те понякога изтеглят медикаменти от страната.

Уведомителният режим беше оспорен пред Конституционния съд от 83 депутати от ГЕРБ, които в петък приветстваха решението.

"Преди почти една година заявихме, че внасяме жалба в КС, тъй като законотворчеството в рамките на 42-то НС не само от страна на тогавашния здравен министър Таня Андреева, но и от страна на депутати от БСП и ДПС се изявяваше единствено и само в лобистки текстове и закони или в протиковоконституционни норми", каза пред журналисти депутатът от ГЕРБ и бивш здравен министър Десислава Атанасова.

Основният проблем на отменения текст, според юристи, цитирани от "Правен свят", е, че маскира разрешителен режим като уведомителен. От него излиза, че търговецът на лекарства трябва да има вече сключен договор за износ и след това да чака 30 дни, за да получи одобрението на директора на ИАЛ. Мотивите, с които може да му бъде отказано са дефицит на лекарството у нас, евентуален дефицит, който може да възникне след износа и опасност за живота на населението.

Проверка на КС в агенцията по лекарствата е показала, че досега текстът не е създавал практически проблеми, тъй като не са били постановени откази на директора на ИАЛ за износ на медикаменти.

Пациентски организации обаче поддържат уведомителния режим и посочват, че той не е прецедент в ЕС. В страни като Словакия, Гърция, Чехия, Унгария, Португалия, Испания и други институциите са защитили правата на пациентите чрез контрол на износа.

Те твърдят, че се е стигало до дефицит на лекарства за лечение на диабет, онкологични заболявания, таласемия, множествена склероза, астма именно поради паралелния износ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.