Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В България държавата изземва от икономиката през данъци само 29%, в ЕС – 40%

5 коментара
В България държавата изземва от икономиката през данъци само 29%, в ЕС – 40%

България е сред трите държави в ЕС, които изземват най-малко от гражданите си и бизнеса през данъци и социални осигуровки. Това сочат данни на Евростат, обявени в четвъртък.

Делът на събраните данъци и осигуровки у нас спрямо брутния вътрешен продукт (БВП) е 29%, докато средно за ЕС е 40% през 2016 г., показва статистиката.

По-малко изземват от икономиките си единствено Ирландия (23.8%) и Румъния (26%). Специално в Румъния се регистрира рязък спад на показателя – от 28% през 2015 г. на 26% през 2016 г. В същото време страната регистрира висок растеж, но и задълбочаващи се проблеми с бюджетния си дефицит, поради което ЕК ѝ постави срок до 15 април 2018 г. да докладва за мерки за справяне с проблема.

Франция е страната, която изземва най-много от гражданите си и бизнеса през данъци и осигуровки – 47.6% през 2016 г., следвана от Дания (47.3%) и Белгия (46.8%). В скандинавските държави нивото на показателя като цяло е високо – към 44%-45%.

Наред с България и Румъния другите държави с ниски нива на данъците и осигуровките спрямо БВП са Литва, Латвия и Словакия, но при тях процентът е между 30% и 32%.

Въпреки че и без това събира малко данъци на фона на средното в ЕС, българската държава през 2016 г. е продължила да се свива и е сред 9-те държави в съюза, които са намалили съотношението си на събраните постъпления спрямо БВП. При повечето от страните в съюза тенденцията е в обратната посока – към увеличаване на дела на данъчно-осигурителните постъпления.

През 2016 г. делът на данъците върху производството и вноса е бил най-висок в Швеция, Хърватия и Унгария, а най-нисък – Ирландия, Словакия и Германия. По отношение на данъците върху доходите и богатството най-голям е делът в Дания (30%), Швеция (18.8%), Финландия (16.5%) и Белгия (16.3%), а най-нисък – в България (5.4%) и Литва (5.7%).

Освен данъците в България на много ниско ниво спрямо ЕС са и социалните осигуровки. Делът им спрямо БВП на страната е едва 7.8% през 2016 г. при средно 13.3% в ЕС. По-малък дял на социалните осигуровки имат пет държави - Дания (1%), Ирландия (4.4%), Малта (6.4%), Швеция (3.3%), Великобритания (7.7%).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #5

    Пак ни дразнят?! Процентите не показват на каква ниска база се взимат данъците. Ако получавате 500 лв. и сте платили 150 лв. данъци на държавата, как това се превръща в положителна новина?! Ако един работник получава 3500 евро, а е платил на държавата си 1200 евро данъци, все пак има много по-добър жизнен стандарт и те не го натоварват?!

  2. Pesho Valkov_deactivated_1516474286
    #4

    това са пълни глупости - всеки може да си направи сметка -данък ,осигуровки,ддс 20 % на всеки разход, различни косвени данъци,такси и таксички и накрая половината пари са ти обрани.

  3. dgd
    #3
  4. Лизи Гугуткова
    #2

    А ДДС-то!? ОТ всичко ни взимат по 2О% Таблица на ДДС ставките в държавите членкиДържава членка Стандартна ставка Намалени ставкиБелгия 21% 0%, 6%, 12%Чехия 19% 5%Дания 25% 0%Германия 16% 7%Естония 18% 0%, 5%Гърция 19% 4.5%, 9%Испания 16% 4%, 7%Франция 19.60% 2.1%, 5.5%Ирландия

  5. tim
    #1

    Чрез статистика - към мистика!
    Съотношение на данъци към БВП?? А какво е съотношението на данъците към пиенето на ракия или броя на кариеси.
    В България данък върху труда е приблизително 50% - т.е. между това което струва работник на фирма и това което слага в джоба си. Ако получава 1000 лв, той струва на фирмата около 1500, т.е. 50% от чистата сума. Към това се добавя ДДС, акцизи, други данъци и подкупи, картелни цени (толерирани от държавата) и др.
    Майките на получават детски (с изкл. на ромите),

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.