Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В четвърт от държавните училища заплатата става 650 лв.

13 коментара
В четвърт от държавните училища заплатата става 650 лв.

Средната брутна работна заплата в една четвърт от държавните училища ще достигне 650 лева през месец май, а месец по-късно същата сума трябва да получават повечето учебни заведения в страната. Това стана ясно след среща на министъра на образованието и науката Даниел Вълчев и директори на училища в сряда.

Този размер на възнагражденията беше основно искане по време на учителската стачка миналата есен.

Просветният министър съобщи, че от началото на следващата учебна година се предвижда да бъде въведен втори стълб в диференцираното заплащане в образованието.

През миналата година при първия стълб са се падали средно претеглено по 22 лева на учител месечно допълнително към заплатата, а през тази година сумата е 34 лева.

С въвеждането на втория стълб от септември, за който в държавния бюджет са заложени 12.2 млн. лева, средно претеглено на учител ще се падат по още около 34 лева.

Два са най-общо вариантите за втория стълб на бонуси. Единият е плащането да е на база рейтинг на училищата. Вторият, който е по-вероятен, е обвързан с кариерното израстване на учителите. МОН и в момента работи по въвеждането на скала за рейтинг на училищата.

Председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета Самуил Шейнин съобщи, че и в момента има учители, които получават средна брутна работна заплата от 750 лв. Той каза още, че трима учители от Професионалната гимназия по строителство взимат средна брутна работна заплата от 1000 лв.

От Асоциацията на директорите обявиха, че не са съгласни с предлагания от синдикатите Колективен трудов договор в образованието. Основно директорите са против годишният платен отпуск на учителите да се увеличи с 8 работни дни. В момента той е 56 дни и дори те са прекалено много и в много училища не могат да се ползват. Директорите алармираха, че на повечето места отпуските не се ползват в пълния им размер и през годините се натрупват неизползвани дни. При напускане те се заплащат, което коства огромен финансов ресурс. Ето защо директорите ще преговарят със синдикатите отпуските да не се увеличават, тъй като и без друго съсловието има безпрецедентно големи почивки. Те са наясно, че това няма да се хареса особено на учителите.

Директорите считат за хубаво, но нереалистично, исканото от синдикатите увеличение на учителските заплати с 24% от 1 юли.

Училищните началници са против и залегналото в предлагания от синдикатите Колективен трудов договор увеличение на процента за прослужено време, тъй като по този начин несправедливо повече пари ще отиват при по-възрастните учители. Синдикатите настояват за 0,2 %, които да бъдат добавени към сегашния 1 %. Според директорите няма гаранция, че по-дългото присъствие в системата на образованието предполага по-качествена работа, а и по този начин се обезсърчават младите хора.

Заради недостатъчния брой деца за обучение през тази година ще бъдат закрити 270-290 училища. От Асоциацията на директорите заявиха, че е недопустимо да съществуват училища, в които пет учителя преподават на 10-15 ученика. Според директорите обаче това не застрашавало учителите, тъй като те щели да бъдат "погълнати" от други учебни заведения.

Колкото до опасността децата в малки населени места, където училищата подлежат на закриване, да останат необразовани, директорите са категорични, че това няма да бъде допуснато.

Там, където може, ще бъде осигурен превоз за децата. Има закупени 700 училищни автобуса. В селищата, където пътуването до друго населено място ще бъде крайно затруднено, училищата ще бъдат обявени за "защитени", нищо че в тях учат малко деца. Пътуването като цяло обаче не е претекст да не се ходи на училище според директорите, тъй като в София много деца пътуват километри от единия до другия край на града, за да ходят на училище.

От Съюза на работодателите са внесли искане в Министерски съвет за увеличение на годишната издръжка на един ученик от 1150 на 1350 лева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. М.Цветкова
    #14

    не пишете колко високи заплати ще вземат учителите,а колко съкратени ще има в близките няколко години.

  2. e
    #13

    чисто около 500.

  3. гражданин
    #12

    НАРОДЪТ СРЕЩУ МАФИЯТА Ние, гражданите на Република България: Обвиняваме Президента! Обвиняваме Народното събрание! Обвиняваме Правителството! Обвиняваме Главния прокурор! Обвиняваме Кмета на София! Обвиняваме цялата политическа върхушка! Обвиняваме ги за престъпността, за корупцията, за бедността, за липсата на правосъдие, за емиграцията на младите!Обвиняваме ги за това, че продадоха държавата на мафията!Обвиняваме ги за това, че са част от мафията! Искаме незабавна оставка на Президента! Искаме

  4. Starshel
    #11

    Absurdna durjava!

  5. гражданин
    #10

    НАРОДЪТ СРЕЩУ МАФИЯТА Ние, гражданите на Република България: Обвиняваме Президента! Обвиняваме Народното събрание! Обвиняваме Правителството! Обвиняваме Главния прокурор! Обвиняваме Кмета на София! Обвиняваме цялата политическа върхушка! Обвиняваме ги за престъпността, за корупцията, за бедността, за липсата на правосъдие, за емиграцията на младите!Обвиняваме ги за това, че продадоха държавата на мафията!Обвиняваме ги за това, че са част от мафията! Искаме незабавна оставка на Президента! Искаме

  6. MG42
    #9

    Защо не си наясно как се формират заплатите на професорите? Ако основоната професорска заплата е 400 лв, то върху нея се прибавят добавки за стаж, научна степен и т.н. и реалната му брутна заплата е 850-950! Правете разлика между основна и брутна заплата!

  7. гражданка
    #8

    Как не им омръзна на тези чиновници все за "големите" заплати на учителите да пишат. Знаят ли всички, които пак са против учителите какви безумия се искат от тях от страна на министерството. Аз се чудя и на директорите - как е възможно да мълчат и да не се опълчат срещу явни идиотщини, които се изискват от учителите (напр. да седиш в определен ден цял час и да чакаш някой родител да се появи. На всички е ясно, че когато един родител има проблем той намира начин да се срещне с кого трябва.Кому е необходимо

  8. даскал
    #7

    Тогава скоро СУ ще изпадне в голяма криза, защото всички професори ще се натискат да преподават в Професионалната гимназия по строителство.Министърът по-добре да каже колко е и колоко ще стане стартовата основна заплата на млад учител!И още - как се отглежда дете с тази заплата.

  9. STEFAN D-R D TCHOLAKOV - SVERIGE
    #6

    НАРОДЪТ СРЕЩУ МАФИЯТА http://www.novinar.net/?act=news&act1=det&stat=left&mater=MjYxODs4Ние, гражданите на Република България: Обвиняваме Президента! Обвиняваме Народното събрание! Обвиняваме Правителството! Обвиняваме Главния прокурор! Обвиняваме Кмета на София! Обвиняваме цялата политическа върхушка! Обвиняваме ги за престъпността, за корупцията, за бедността, за липсата на правосъдие, за емиграцията на младите!Обвиняваме ги за това, че продадоха държавата на мафията!Обвиняваме ги за това, че са

  10. Катерина
    #5

    Един доцент във ВУЗ има основна заплата 570 лева.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.