Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

В ход е популистки диктат под “закрилата” на национални ценности

163 коментара
В ход е популистки диктат под “закрилата” на национални ценности

Университетските преподаватели и културолози проф. Владимир Градев (доскорошен посланик на България при Светия престол, Ватикана) и доц. д-р Александър Кьосев (ръководител на катедра “История и теория на културата”, СУ ”Кл. Охридски”) са сред групата учени и общественици, които защитиха в открито писмо свободата на научните изследвания след в България бе осуетено провеждането на конференцията "Батак като място на паметта". Повод за писмото стана разразилата се истерия около разработка на двама учени от Берлинския свободен университет.

Ще бъдем ли твърде мнителни, ако в добре разгърнатите масови “обединяващи” и патриотарски кампании видим тоталитарни тренировки или най-малкото уж забравени рефлекси?

Владимир Градев: Действително, кампанията напомня за 80-те години, спомняме си как и с какви псевдо-исторически аргументи същите тези псевдо-учени обосноваваха тогава “възродителния процес”. Не случайно, Цвятко Цветков, бивш служител на Шесто управление, заяви, че един от участниците в тъй охулвания проект е бил разработван от тайните служби още от осемдесетте години.

Александър Кьосев: По-скоро това е нова разработка на нови, ще ги нарека “елити в сянка”, съобразена с настоящите несигурност и страхове и омрази на съвременното българско общество. Омрази към етническия “Друг”, омрази към Европа, която ни прие официално, но не изпита нужда да  “признае” колко сме велики, омраза към официалните политически партии, които се провалиха, омраза към всякакви публично видими официални елити. Омрази и страхове, които бяха манипулирани така, че да добият националистическа форма. В определен смисъл това е манипулирана атака срещу свободите на демокрацията: популистки диктат под закрилата на национални ценности. Същественото е, че официалните институции – президент, председатели на научни институции, граждански организации и пр. – капитулираха пред този популистки натиск и започнаха да говорят по същия начин: т.е. популистко-националистически.  

Какво може да се каже за общество, което е равнодушно към отсъствието на морал в политическия и ежедневния живот, но се разтърсва из основи от резултатите, получени при гласуването за песен на Евровизия или изпада в истерия по повод едно научно изследване и заплашва научните работници с линч?

Владимир Градев: Публичният морал до голяма степен намира израз в медиите. Не е тайна, че те са контролирани от хора от някогашните тайни служби и близки и днес до БСП, с ясно определени политически и икономически интереси. Те естествено нямат никаква нужда от нормално публично пространство и свободна разследваща журналистика, която в България така и не се появи. Та кой ще даде гласност на неспособността да се усвоят еврофондовете и на гигантските злоупотреби по програма САПАРД, когато в тях са въвлечени видни леви бизнесмени? Кой ще привлече вниманието, че докато в съседна Румъния има реален икономически растеж, повишаване на доходите и изобщо преобразяване на обществото благодарение на присъединяването към ЕС, то България тъпче на едно място?

Александър Кьосев: За това общество може и трябва да се каже единствено истината – че е медийно манипулирано, че наблюдава само и единствено собственото си reality show.

Една доста шарена компания, доминирана от соц - интелектуалци, милиционери и доносници, между които Иван Гранитски, Леда Милева, генерал Владо Тодоров, Божидар Димитров, Кръстьо Петков, Петър Берон, Анжел Вагенщайн, Недялко Йорданов и други излезе с призив Република Турция да се извиняла на България за петвековното робство. Не беше ли по-редно първо живите все още съветски еничари от БКП/БСП да се извинят за половинвековната съветска окупация на България, която обслужваха?

Владимир Градев:  По тази логика (Турция да се извини на България) и България би трябвало да се извини на Гърция (тя е толкова приемник на Византия, колкото днешна Турция на Османската империя) за нахлуването на ордите на хан Аспарух. Тревожно е, че все по-често и все по-широки кръгове от нашето общество са обхванати от националистичния плам. Същевременно, няма не само публичен дебат, но и никаква идея за една последователна, активна и просмислена позиция на България по отношение на днешна Турция, особено сега, когато сме членове на ЕС.

Александър Кьосев: Всеки, който малко познава историята, знае, че Република Турция не смята себе си за наследник на Османската империя – основна линия на кемалистката идеология е скъсването с османското и имперско наследство. Така че от Република Турция трудно може да се иска да се извини за нещо, което според собствената ѝ идеология не е нейно. Що се отнася за социалистическото и комунистическо наследство на България, многократно съм твърдял, че е необходимо да се случи онова, което в Германия наричаха Vergangenheitsbewaeltigung и което включва и морално осъждане. Извиненията не вършат работа. Но отсъствието на такова преодоляване на миналото води до това, че до власт – икономическа, политическа и културно-медийна – се докопаха хора, подобни на цитираните по-горе. 

130 години след Освобождението дали не са повече темите табу за периода на османското владичество, отколкото в “Записките” на Захари Стоянов или в “Княжество България” на Г. Димитров?

Владимир Градев:  Отстъплението днес е не само по отношение на “Записките” на Захари Стоянов, но дори и по изследванията за Българското възраждане на проф. Николай Генчев. Мисля, че причината е преди всичко в самите историци, които и до днес схващат историческата наука единствено като апологетика на нацията. Дори по-младите съзнателно избягват всички по-парливи теми, за да нямат проблеми със своята академична кариера. Да не говорим, че не само не личи никакво познаване, но няма и никакъв интерес към развитието на съвременната историография: например на конференциите на Козелек или Жилбер Дагрон, Жил Вайнщайн (професори в Колеж дьо Франс, най-големите френски специалисти по история на Византия и Османската империя) предизвикват много по-голям интерес сред философите, например, отколкото сред историците. На тях не само че не се виждаха маститите ни историци, но само тук там се мярваше някой докторант или студент от Историческия факултет.

Александър Кьосев: Смятам, че избухването на национализъм в България е имитативно, всъщност, както казах,  става дума много повече за популизъм – като под това разбирам медийно и институционално ласкаене на широките и непросветени маси, които искат техните клишета да останат непокътнати. В този контекст е възможно и налагане на нови табута и нови цензури – а това ми се вижда страшно. Ще се борим то да не се случи.                                                          

*На 1 юни 2007 в Червената къща се проведе изключително интересен дебат на тема ”Симптом на какво е “случаят Батак”. Видеозаписът е на разположение в мрежата на адрес: http://redhouse-sofia.org/video/video_bg.htm

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

163 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мнение
    #166

    Цялата тази статия е евтина протурска пропаганда.Турция не била наследник на Османсата империя. По-голяма идиотщина не бях чел.Че защо тогава преди 2 години турската полиция чества 160 години от създаването си през 1845 година. http://www.tipsonline.org/component/option,com_zoom/Itemid,17/page,view/catid,13/PageNo,1/key,0/hit,1/Във всичко Турция търси корените си в Османската империя.Двамата продажници проф. Владимир Градев и доц. д-р Александър Кьосев да ходят в Анадола и там да обясняват, че Турция не е наследник на Османската империя.

  2. И.Иванов, Швеция
    #165

    "Една доста шарена компания, доминирана от соц - интелектуалци, милиционери и доносници, между които Иван Гранитски, Леда Милева, генерал Владо Тодоров, Божидар Димитров, Кръстьо Петков, Петър Берон, Анжел Вагенщайн, Недялко Йорданов и други излезе с призив Република Турция да се извиняла на България за петвековното робство."А пък И.Иванов, Швеция им предлага да излезат и с призив Република България да се извини на славяните за продължаващото четиринадесетвековно българско робство над славяните ...

  3. Милен
    #164

    Пародията на национализъм си е пародия - по това спор няма и всяко теоретизиране на тази тема е излишно и добива дори комични нюанси.По-травмиращо е човек да стане свидетел на закърнялата сетивност за понятия като национално достойнство и родова памет у двама прононсирани интелектуалци.

  4. М. Калева-Балева
    #163

    Интересно е как всеки от двата лагера -на батакозащитниците (Гоце, Боце и прочие анти-митолози и истерици) и батакоразобличителите (анти-гоце, анти-боце и вся асталная постмодерна сволач) продължават да правят от некадърната муха (в случая - едно посредствено, манипулативно псевдонаучно творение) - медиен слон. Не ви ли писна вече?! То не бяха заключения, то не беше народопсихология, то не бяха вопли и стонове... Баси досадните търтеи - и едните, и другите, като неприятността на единия лагер не е никакво оправдание за другия!

  5. Турретт
    #162

    не мога да бъда национално горд, че някой ме е клал. Една сексапилна студентка ми се оплакваше, че един от професорите по история в университета така я преследвал, че тя се притеснявала да не му стане нещо. Щото не му ставало.Тоя дядка гледал да загащи мацето в някоя празна канцелария както башибозукът е загащил батачаните в църквата. Поне по официалната версия:))Глобализъм - свят без граници!Спасението се нарича Полковник Бил Килгор!

  6. Aleko
    #161

    защо не проведете някаква научна конференция, засягаща чувствата на някоя муслиманска, ваша подзащитна любима нация. Теми дал господ. Тогава да видите какво ще стане. Няма да има къде да се скриете.

  7. wute
    #160

    да стегнат редиците и да се напънат още...Много вяло го дават.Мнение да ги поведе...

  8. baba Leda
    #159

    gorespomenatite komunisti4eski intelektualzi-mekereta i dalgogodishni hrantutnizi na komunisti4eskija rejim oba4e ne obelina i duma za ekskurziantite ot Turzija ,dokarani da glasuvat za tehnija patron Goze,nito sreshtu DPS i liderat i Ahmed Dogan,kojto polu4i nevijdana vlast ot "patriota" Goze, a naso4vat abstraktni pretenzii kam Turzija. Tova si e 4ist opit za nasajdane na mejduetni4esko naprejenie 4rez bombasti4ni predlojenija i kadesarski razrabotki, zeljashti prehvarljaneto na sozialnoto naprejenie

  9. Mickey
    #158

    Точно на тези подивели араби с карикатурате на Мохамед заприличахте, с този Батак! СРАМ,СРАМ, СРАМ! Ама туй Гоцевци , Дебел Божовци , Сидеровци са ГОЛЕМА РАБОТА ,ей!

  10. G-n Nikoj
    #157

    Всъщност фактът, че хора с такива разбирания са ръководители на катедра в СУ и посланици във Ватикана показва, че страховете им за тоталитаризъм и патриотарщина в българската наука никак не са обосновани.А иначе, историческата наука си е най-политическата наука. Миша Глени в своята История на Балканите споменава, че според консервативно ориентираните издания на Британската преса, жертвите на мюсулманското население през Априлското възстание били повече от тези на християнското. Обратното твърди либеалната

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.