Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Унгария блокира границата на ЕС, поемайки бежанския контрол в свои ръце

Хиляди бежанци напират от Сърбия, Австрия въвежда контрол от полунощ, Словакия е готова да задържи всеки преминал

15 коментара
Унгария блокира границата на ЕС, поемайки бежанския контрол в свои ръце

Унгарското правителство затвори във вторник основния сухопътен маршрут на имигрантите към Европейския съюз, поемайки в свои ръце възпирането на бежанския поток, предаде Ройтерс. Междувременно Австрия съобщи, че ще започне да контролира източните и южните си граници в полунощ (22.00 ч. по Гринуич), за да се справи с притока от мигранти.

Усилията на Германия и други европейски страни да накарат останалите да приемат задължителни квоти за разпределение на бежанци пропаднаха заради несъгласия. Берлин заговори за финансови санкции срещу нежелаещите да поемат своя дял от бремето с имигрантите, с което си навлече бурна реакция от централноевропейските страни. Висш чешки представител обвини Берлин, че отправя кухи закани, а Словакия обяви, че подобни финансови санкции ще доведат до "край на ЕС".

Съгласно новите извънредни мерки, които влязоха в сила от полунощ, Унгария заяви, че всеки мигрант на границата ѝ със Сърбия (която е външна граница на ЕС), автоматично ще бъде връщан. Всеки, който се опита да премине, го очаква арест.

Напрежението по границата между Унгария и Сърбия опасно се покачва. Тълпа от стотици мигранти се опита да събори бариерата, издигната от унгарската полиция на главното шосе от Сърбия и скандира "Отворете границата!".

Хиляди хора вече са се събрали в района, след като Унгария обяви извънредно положение в две от южните си области по границата със Сърбия и стана поредната европейска страна, която засилва контрола въпреки критиките на правозащитни организации.

Сърбия протестира, Унгария започва да вдига стена и по границата с Румъния

Сръбският министър на труда и социалната политика Александър Вулин, който отговаря за миграционната криза, заяви, че Будапеща ще "трябва да отвори границата", а външният министър Ивица Дачич допълни, че "Сърбия не е събирателен център и иска да бъде част от решението, не жертва". Засега обаче няма сигнали, че Унгария е готова да отстъпи. Напротив, по-късно във вторник министърът на външните работи Петер Сиярто съобщи, че Унгария планира да построи ограда и по границата с Румъния, за да се справи с евентуална промяна на маршрутите на мигрантите.

Извънредното положение в Унгария дава възможност да се изпратят военни части да помагат на полицията в граничния контрол и свързани с имигрантите задължения. Това може да стане със съгласието на парламента, което се очаква следващата седмица.

Група от 16 мигранти все пак успяха да прережат във вторник сутринта оградата от бодлива тел и да влязат в Унгария, но веднага бяха задържани от полицията.

Новият унгарски закон за държавната граница предвижда до три години затвор за тези, които преминат нелегално границата.

Унгарската граница със Сърбия е блокирана и по въздух

Границата е напълно блокирана, тъй като след вдигането на оградата бе затворен и последният път, използван от мигрантите - ж.п. линията Суботица-Сегедин, на която в понеделник следобед бе поставен вагон с бодлива тел.

Унгария затвори и въздушното пространство над 20-километров участък по сръбската граница на височина до 1350 м., съобщи транспортното министерство. Целта е да се гарантира безопасното използване на въздушното пространство от полицията, армията и службите за спешна помощ за справяне с мигрантската криза, се посочва в съобщение на министерството, цитирано от Ройтерс.

Затварянето, което остава в сила до ново нареждане, не засяга международните пътнически полети.

Стълпотворение от бежанци

На граничния пункт Хоргош 2 от сръбска страна се събраха голям брой мигранти, които искат да влязат в Унгария и продължават да пристигат нови и нови. Голяма част от тях пренощуваха в палатки в района.

В "ничията земя" се образуваха дълги опашки пред металните контейнери, изградени на унгарската граница, където се очаква мигрантите да се регистрират. Кореспонденти съобщават, че малцина са забелязани да влизат.

Унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че очаква голям процент от молбите за получаване на убежище да бъдат отхвърлени след влизането на по-строгите нови правила.

"Като се има предвид, че унгарското правителство смята Сърбия за сигурна страна, на бежанците ще бъде задаван въпросът дали са подали молби за убежище в Сърбия. Ако не са го направили, молбите им ще бъдат отхвърляни", каза Орбан.

Само за няколко часа във вторник бяха отхвърлени всичките постъпили 16 молби за убежище по силата на новия граничен режим на границата си със Сърбия. Внесени са и са обработени още 32 молби, каза на пресконференция Дьорд Баконди, съветник по сигурността на премиера. 174 души са били заловени да пресичат незаконно границата и от тях ще се търси наказателна отговорност, добави Баконди.

В понеделник унгарската полиция задържа рекорден брой мигранти - 9380, опитали се незаконно да влязат от Сърбия. Срещу петима са повдигнати обвинения за фалшифициране на документи, а 13 са арестувани по подозрение в трафик на хора.

Критики към Орбан

Говорителката на Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН) Мелиса Флеминг коментира, че очаква да бъде открит нов маршрут за бежанците, търсещи убежище в ЕС.

Според ВКБООН някои елементи от новите правила за преминаване на границата будят тревога. Говорителят на комисариата Ерньо Шимон изрази загриженост, че молбите за убежище се разглеждат прекалено бързо - само за няколко часа. Това е прекалено малко време за оценяване на толкова сложни случаи, каза Шимон. Той спомена и решението Сърбия да бъде определена като "безопасна трета страна", в която да бъдат връщани бежанците, както и предвидената наказателна отговорност за заловените да пресичат незаконно границата.

Международната организация по миграция (МОМ) счита, че действията на Унгария са в нарушение на нейните задължения, произтичащи от правилата за бежанците и убежището на ООН и ЕС. Унгария бе призована да спазва международните си ангажименти и да позволи на хората да кандидатстват за убежище и да им предоставя подслон и закрила.

Австрия затяга контрола по границите

След като Германия стана първата шенгенска страна, която въведе паспортен контрол в неделя вечерта, Австрия, Холандия, Чехия и Словакия също обявиха, че затягат контрола по границите заради имигрантския прилив.

В писмо до ЕК, обявено във вторник вечерта, австрийското вътрешно министерство посочва, че затяга контрола по границите с Унгария, Италия, Словения и Словакия. Предвижда се гъвкав план "стъпка по стъпка", в зависимост от броя на пристигащите мигранти и активността на каналджиите.

"Интензивността на граничния контрол ще бъде поддържана на равнището, необходимо за гарантиране на сигурността", се казва в писмото до Брюксел.

Въпреки граничния контрол Германия приема още имигранти

Въпреки граничния контрол, стотици мигранти и бежанци продължават да влизат в Германия, макар и по-малко на брой, съобщи полицейски говорител в баварския град Фрайласинг.

"Управлението на федералната полиция в баварския град Розенхайм регистрира пристигането на около 1000 души след полунощ в неделя срещу понеделник", каза говорителят.

В неделя Германия възстанови временно контрола по границите заради масирания приток на мигранти, които влизаха предимно в Бавария. В Мюнхен от 31 август са влезли 63 000 мигранти.

Мнозинството са от Близкия изток. Те са минали през Турция, Гърция, Балканите, Унгария и Австрия.

"Досега всички са отведени в Мюнхен", каза говорителят на полицията.

"Ние правим нещо като предварителна регистрация, след което те се качват в автобуси и могат да бъдат изпратени из цяла Германия", добави той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. milan
    #15

    Сърбия,която тези дни вдигна шум до небето,че е най-хуманната държава в региона-"за пример" е в паника,защото трябва да приеме върнатите от Унгария мигранти.В сръбските медии усилено се коментира този въпрос,а сръбските политици не престават да критикуват ЕС,в руски стил,заедно с приятелите си от Сръбско-руския хуматитарен център в Ниш,който е всъщтност руска база под прикритието на център за борба с бедствия.Министър Вулин пред одобрителния поглед на руския посланник в Сърбия обвини запада,че бил

  2. Горскио
    #14

    Браво на унгарците

  3. senester
    #13

    Само ние сме послушковците в ЕС,държавите с достойни ръководители си защитиха националните интереси

  4. asigma
    #12

    Канцлерите на Германия и Австрия, дадоха пресконференция в Берлин по емигрантската криза (Euronews)

  5. Мони_deactivated_1480055728
    #11

    Според представителя на ВКБООН Магдалена Майковска-Томкин предприетите от Унгария мерки по отношение на мигрантите са нарушения на задълженията на страната пред ООН и ЕС, „Унгария е длъжна да съблюдава своите задължения. Новото ѝ законодателство противоречи на международните конвенции на ООН за бежанския статус и на законодателството на ЕС за даване на убежище“, каза тя. „Унгарските власти вече са арестували около 60 мигранти в съответствие с новите, по-строги закони за миграцията“, съобщи Дьорд Баконди, съветник по вътрешната сигурност на министър-председателя на Унгария Виктор Орбан.

  6. Емил Станоев
    #10

    И по-лошо ще става . Ако не се спре войната в Сирия , Либия и Ирак. И скоро Европейските лидери ще трябва да се конфронтират със Сащ за това ..

  7. Симеон Д.
    #9

    "Тълпа от стотици мигранти се опита да събори бариерата ..." Тези сладури напират сякаш се връщат у дома си, а после ще стане като с турците в Германия - няма да искат да си тръгнат.

    Мисля че в Словакия казаха, че са готови да приемат само бежанците християни, мисля че това е правилния подход. Ние с българските турци имаме културни различия, какво остава с тези хора, дори със светски настроените сред тях. Заедно с бежанците се движат и джихадисти, а мнозина обикновени след като не получат радушно

  8. pinocchio
    #8

    втората световна война започна когато германците изкъртиха бариерите на полско-немската граница през 1939...

  9. strobo
    #7

    Май са послушали съвета на Саркози да организират концентрационнни лагери (горещи точки) в Гърция и България като четем "важна тема а днешните разговори ще бъде организирането на "горещи точки" по границите, преди всичко в Гърция, за да бъде намален притокът на нови мигранти." Представям си гърците как ще подскочат....

  10. Мони_deactivated_1480055728
    #6

    НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ: Българска емиграция е имало още по времето на турското робство. Българската емиграция до 1944 г. с малки изключения е била икономическа емиграция. Българските емигранти до 1944 г. са общували с българските дипломати и посланици на приятелска основа. Нямало е политически деления между тях. От септември 1944 г. до ноември 1989 г. от България са избягали нелегално, или пък излезли легално, но не са се завърнали, стотици хиляди български граждани по политически причини. Насила въведената власт в България и терорът е била причината за това масово емигриране. След 1989г. още 2 милиона напуснаха България- икономически емигранти!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.