Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Върху дюни няма да се строят хотели, по изключение – магистрали

Парламентът остави вратички за застрояването на Черноморието

9 коментара
Снимка: БГНЕС

Парламентът забрани всякакво строителство върху крайморските дюни, с изключение на национални и военни обекти, както и на техническата инфраструктура. В действащия в момента закон не се допускат никакви изключения.

Парламентът одобри окончателно в четвъртък промените в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, договорени след политическите консултации при президента Росен Плевнелиев. Целта беше да се наложи пълна забрана на строителство върху дюни. Промените бяха вкарани след серия протести на екоактивисти и граждани, особено след избухналия точно преди Нова година скандал със застрояване на дюни край Несебър.

С текстовете ние защитихме тотално дюните, въпреки че и в досегашния закон беше записано, че върху дюните не може да се строи, каза депутатът от ГЕРБ Любен Татарски, председател на комисията по регионална политика. Според Димчо Михалевски от БСП обаче на практика режимът се либерализира с допускането на десетина изключения.

Промените в закона не решават проблема със застрояването на Черноморието

Гласуваните промени в Закона за Черноморското крайбрежие повтарят стари, нeсработили забрани. Те не са решение и нямат да прекратят стихийното застрояване на Черноморието. Това е позицията на коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България"

Природозащитниците са против предвидените три изключения за застрояване на дюните.

“За да остане природа в България“ отново повтаря шестте стъпки, които могат да осигурят опазване на Черноморието. Те бяха изпратени преди повече от месец до парламента и правителството. Природозащитниците ще настояват за тяхното приемане пред всеки следващ парламент и правителство:

Още


“Режимът вместо да се опрости се усложнява. Дават се някакви гаранции за дюните, но останалата територия по Черноморието остава незащитена”, коментира природозащитникът Тома Белев пред Mediapool.

"Гласуваните промени в закона повтарят стари, нeсработили забрани. Те не са решение и нямат да прекратят стихийното застрояване на Черноморието", обяви в позиция коалицията неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България"

Дюните вече са в две зони

С направените промени дюните вече попадат в зона А и Б. Досега те бяха само в зона А, забранена за всякакво строителство. Природозащитниците настояваха за запазване на стария текст. Аргументите на управляващите бяха, че така се дава по-голяма сигурност, че дюните няма да бъдат застроени.

Депутатите решиха върху дюните да може да се строи в три случая - когато става въпрос за обекти на техническата инфраструктура, обекти от национално значение и обекти, свързани с националната сигурност.

Национални обекти са например магистрали, газопроводи, нефтопроводи, пречиствателни станции и други, за които правителството гласува да бъдат обявени за такива.

Техническа инфраструктура пък са прокарването на електричество, ВиК и газопроводи. При обсъжданията в комисията като пример беше даден проектът "Южен поток", за да бъдат гласувани изключенията.

Депутатите записаха и ново определение за дюни, като разликата с предишното не е толкова съществена. Направихме го нарочно, за да се съобразим с исканията на еколозите, посочи Татарски. Според новата дефиниция "пясъчни дюни" са образувания, формирани от насипване на пясъци под въздействието на вятъра. Основните видове дюни са зараждащи се подвижни дюни, подвижни (бели) дюни, неподвижни дюни с тревна растителност (сиви дюни) и облесени дюни.

Вратички за инвеститори

Прекратяват се започнатите и неприключили до влизането в сила на този закон процедури за изключване на площи от горския фонд, които попадат в границите на зона А и Б, реши парламентът. Същото важи и за включени в защитени територии и зони по Натура 2000.

Оставени са обаче и около десетина изключения, с които се дава възможност за промяна предназначението на земи и гори от горския фонд. При влязъл в сила подробен устройствен план и ако има заявление от инвеститор клас А, земите от горския фонд ще могат да променят предназначението си 14 чл.17), посочи Димчо Михалевски. По думите му тази поправка ГЕРБ са се опитвали да я прокарат и при приемането на промените в Закона за горите, но тя не е минала.

Депутатите намалиха параметрите за застрояване на зона А – това е ивицата на 100 метра от брега. Плътността на застрояване се намалява двойно - от 20% на 10%, а височината от 7.5 метра на 6 метра. Тези текстове обаче няма да влязат в сила веднага, а ще има двегодишен отлагателен срок.

По този начин се дава възможност да бъдат одобрени редица нови подробни устройствени планове и разрешителни за строеж, смята Михалевски отчитайки опита, който са имали с предишния гратисен период от 6 месеца по действащия в момента закон.

Отсрочка за кадастъра на Черноморието

Депутатите дадоха още година и половина за изготвянето на специализирания кадастър на Черноморието, в който трябва да влязат дюните и защитените територии. Отсъствието на такъв бе посочено от природозащитниците като една от причините да се случи безобразието с дюните в Несебър. Кадастърът се прави вече четвърта година от Министерство на околната среда и водите, въпреки че трябваше да е готов още преди две години.

Докато кадастърът стане готов, всички инвестиционни проекти и издаване на разрешения за строеж ще се съгласуват и одобряват след изрично становище на министъра на екологията, което да удостоверява, че в имота не попадат дюни, решиха още депутатите.

Облекчава се концесията на плажовете

С промените се въвежда и по-облекчена процедура за концесиониране на плажовете. Сегашната е твърде дълга и тъй като става въпрос за сезонно ползване, няма време да се проведат всички процедури по закона, така че в срок да могат да бъдат отдадени плажовете, които не са обект на концесиониране до момента, посочи Татарски.

С новите текстове се дава право на свободен и безплатен пешеходен достъп до морските плажове. Въведени са допълнителни изисквания към активната плажна площ за свободно разполагане на плажни принадлежности от страна на посетителите на морския плаж. Площите за свободно разполагане на плажни принадлежности се включват в активната плажна площ на плажа и са равностойни като достъп до морето с площите, с разположени от концесионера или наемателя на плажа плажни чадъри и шезлонги.

Природозащитниците настояваха за право на гражданите да обжалват пред съда общите и подробните устройствени планове, както и повече прозрачност и достъп на обществото до информацията за инвестиционните проекти. Тези предложения обаче не бяха включени в проектите за промяна в законите.

 

Повечето от спорните поправки бяха приети само с гласовете на ГЕРБ и независими депутати. Депутати от БСП казаха, че обмислят да призоват президента да наложи вето.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #9
  2. Анонимен
    #8

    Значи Алея 1 става магистрала 1 ?

  3. Анонимен
    #7

    Не зная какво точно са приели в НС,но промените могат да отърват кожите на кмета и гл.арх. на Несебър...Ще видим...

  4. Анонимен
    #6

    Некомпетентна статия. Магистрала през дюни няма и едва ли е възможно да има. Дори и прословутият Южен поток не преминава през дюни по цялото си трасе у нас, за което вече има официална информация, достъпна за всеки (най-малкото в доклада за обхвата и съдържанието на ОВОС, огласен преди повече от месец).

  5. Анонимен
    #5

    Планираните за строеж магистрали за мандата на ГЕРБ бяха всичко на всичко 165 km. Кажете колко от плануваното до момента (28.02.2013 г.)е реализирано. Ако не знаете проверете и го оповестете.

  6. Анонимен
    #4

    Както си минава магистралата по дюните,ще вадим чадърите и шезлонгите, и ще се опъваме близо до нея.Хем ще се печем,хем ще се опушваме.Кеф на буци!Малко ще е шумно само,ама кой ти гледа.Нали ще имаме твърд асфалт под себе си.Другари,представяйте си,че сте на Албена.

  7. Анонимен
    #3

    А Алея 1? Или не искат да ги избираме никога вече?

  8. Анонимен
    #2

    Свърши се вече с магистралите, отиде си Бащицата.

  9. Анонимен
    #1

    Медиапул, колкото и да се мъчите да защитавате глупотевините на Това Белев, няма смисъл. Аре чао

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.