Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Вашингтон пост": Тилърсън като че ли подари на Пекин дипломатическа победа

1 коментар
Държавният секретар на САЩ Рекс Тилърсън, сн: ЕПА/БГНЕС

Докато началникът му сипеше критики към Китай в Туитър, новият държавен секретар на САЩ Рекс Тилърсън опитваше да изгради конструктивни и ориентирани към постигане на резултати отношения с ръководството в Пекин, пише в. "Вашингтон пост".

И въпреки че предупрежденията му за евентуални военни действия заради Северна Корея предизвикаха гняв в Китай, Тилърсън беше топло посрещнат от президента Си Цзинпин. Но според някои критици той се е поклонил твърде ниско и е подарил на Китай дипломатическа победа, както се изразяват китайски медии, цитирани от "Вашингтон пост".

След като се срещна в събота с китайския външен министър Ван И, Тилърсън изрече на всеослушание някои често използвани от властите в Пекин изрази, включително за избягването на конфликт и конфронтация, за нуждата да изгради взаимно уважение и сътрудничество, от което и двете страни да извличат изгода.

Изразът "взаимно уважение" е ключов, защото според Пекин той значи, че всяка страна трябва да уважава "основните интереси" на другата. С други думи САЩ трябва да стоят настрана от въпроси като Тайван, Тибет и Хонконг и изобщо от всичко, което Китайската комунистическа партия смята за проблем от ключово значение за националната сигурност. Изглежда все в по-голяма степен това включва китайските териториални претенции в Южнокитайско море, допълва американското издание.

Няколко експерти по китайска външна политика нарекоха казаното от Тилърсън "много позитивно" и в унисон с разбиране, което Пекин отдавна защитава - за т.нар. от него "нов модел на отношенията между големите сили", който поставя двете държави кажи-речи на равни позиции. Според Бони Глейсър, старши съветник за Азия в Центъра за стратегически и международни изследвания, САЩ трябва да използват собствената си терминология, когато говорят за двустранни отношения, а не да заимстват от китайската.

Това ще се окаже грешка, защото Пекин не дава признаци, че приема американските "основни интереси" като съюзите на САЩ с азиатски държави, допълва Глейсър.

В същото време Тръмп, който в предизборната кампания описваше Китай като заплаха за сигурността и като крадец на работни места на американци, в петък разкритикува в "Туитър" Пекин, че не помага за налагане на ограничения на севернокорейската ядрена програма, пише "Вашингтон пост".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Когато говорим за Крим и Украйна, да си спомним за Тибет, Тайван и Хонконг?! Така ще излезем от двойните стандарти.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.