Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Чернобил ускори разпадането на Съветския съюз

Международната общност продължава да отделя средства за обезопасяване на района на катастрофата

3 коментара
Чернобил ускори разпадането на Съветския съюз
  • Така изглежда авариралият четвърти блок на централата под саркофага.
  • Украинският президент Порошенко по време на паметна церемония в Киев.
  • Някогашна детска градина на броени колиметри от централата.
  • Работещи днес в зоната на централата се насочват към нейния четвърти блок.
  • "Грийнпийс" отбеляза 30-годишнината от ядрената катастрофа в Чернобил като прожектира послания в подкрепа на оцелелите върху саркофага на разрушения реактор.

Най-голямата в родната ни историята техногенна авария повлия не само на отношението към атомната енергия за мирни цели и сигурността на потенциално опасните обекти. Чернобилските събития предизвикаха в съветската политика информационна катастрофа, ликвидирането на последици от която доведе до смекчаване на цензурата и позволи на печата да говори открито за проблемите, обгърнати дотогава от плътната завеса на военната, държавната и ведомствената тайна, посочва руският в. "Ведомости" в статия, посветена на годишнината, озаглавена "Пределната доза за Съветския съюз".

На 26 април 1986 г. неизправност при проверка на системите на Четвърти реактор на Чернобилската АЕЦ "Ленин" в СССР, на територията на днешна Украйна, предизвика поредица от експлозии, при които в атмосферата бяха изхвърлени хиляди тонове радиоактивни вещества.

 

Чернобилската катастрофа е едната от двете аварии от максималното - 7-мо равнище, според Международната скала за ядрените събития. Другата е ядреното бедствие във Фукушима, Япония, през 2011 г.

Радиоактивният облак минава над обширни части от Съветския съюз и Европа. Непосредствените жертви в чернобилската АЕЦ са 30 - работници в централа, загинали при експлозията или в резултат на остра лъчева болест в първите няколко месеца, пожарникари и спасители.

Изпратените за потушаване на възникналия при експлозията пожар и за почистване на зоната около 600 000 ликвидатори са изложени на високи равнища на радиация с минимална защита.

Вследствие на радиационно облъчване умират 4000 души. Облъчени с радиация са 8,4 млн. души в Беларус, Украйна и Русия. Най-малко 100 000 души умират от ракови заболявания, нарушения на имунната система, сърдечни болести и други вредни въздействия на радиационното заразяване.

Около 155 000 кв. км са заразени с радиоактивни материали, от които почти 52 000 кв. км - със силно радиоактивните елементи цезий-137 и стронций-90, които са с период на полуразпад съответно 30 и 28 години.

Изхвърлената в атмосферата радиация е с еквивалента на най-малко 200 ядрени бомби като тези, пуснати над японските градове Хирошима и Нагасаки през август 1945 г. Чернобилската АЕЦ е окончателно затворена на 15 декември 2000 г.

 

Работата по разчистване на следите в Чернобил продължава


Тридесет години след най-тежката ядрена катастрофа в света край Чернобилската атомна централа едновременно цари отчаяние и кипи трескава дейност, витае усещане за унищожено минало и тежко бъдеще.

Централата е изоставена. След експлозията в четвърти блок в ранните часове на 26 април 1986 г. останалите реактори постепенно бяха изведени от експлоатация и от 2000 г. насам обширният комплекс не е произвел нито ват енергия.

Още

 

Около 350 000 души са евакуирани от района на експлозията в първите дни след катастрофата, включително 45 000 жители на близкия град, обслужващ централата - Припят.

Около 5 милиона души продължават да живеят в заразени по време на бедствието територии в Украйна, Беларус и Русия, припомни "Грийнпийс".

 

В първите дни след аварията не само местните партийни власти, но и академици, а дори ресорния министър на средното машиностроене Ефим Славски убеждаваха Кремъл, че няма голяма опасност, припомня вестник "Ведомости". Едва на третия ден след аварията СССР потвърди факта пред западните си съседи, при които от два дни имаше радиационна тревога. Чак на 29 април съветските ръководители решиха да предоставят дозирана информация на собственото си население.

 

Същевременно печатът отвръща на "злостната антисъветска кампания на Запад", а в Киев и Минск се провеждат масови първомайски манифестации.

 

Събитията в Чернобил обаче се случиха на фона на новата политика на гласност. Лъжата в съветските вестници и по телевизията породи слухове и паника, увреди здравето на десетки хиляди хора и засили недоверието към укриващите истината власти, отбелязва вестникът.

По-късно генералният секретар Михаил Горбачов писа, че животът му се разделил на две части - преди чернобилската авария и след нея. Рамката на гласността след Чернобил се разшири значително, а цензурата се смекчи. Новата информационна политика се използваше и като инструмент в борбата за власт срещу реакционерите.

Чернобилската катастрофа и ликвидирането на последиците от нея изложиха на показ неефективността на съветската икономика и механизми на управление и активизираха стремежа на Горбачов и обкръжението му към реформи и намаляване на ядрената конфронтация, казва пред "Ведомости" политологът Борис Макаренко.

В добавка Чернобил стана важно звено в поредица провали и бедствия (кампанията срещу алкохола, Афганистан, жп катастрофи и междуетнически конфликти), които подкопаха вярата на хората в способността на съветското ръководство да управлява успешно страната.

Едно от последствията от Чернобил бяха законите, които забраняват скриването на информация за природни и техногенни аварии, застрашаващи живота и здравето на хората (например чл. 7 в закона за държавната тайна) и въвеждат официална отговорност за отказ да се предостави информация на гражданите.

Впрочем сегашната трактовка на разгласяването на държавни тайни в наказателния кодекс и приетият през 2015 г. от президента указ за забрана да се публикуват данни за военнослужещи, загинали при специални операции, повдигат големия въпрос за това какво бихме научили днес за хипотетичен нов Чернобил, допълва вестникът

Светът продължава да отделя средства за района на катастрофата

 

Днес украинският президент Петро Порошенко участва в церемония в чернобилската АЕЦ за отбелязването на трагичната годишнина. Присъстват и представители на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и на 28-те страни, отпуснали средства за обеззаразяването на района.

Около 600 000 съветски ликвидатори работиха за обеззаразяване на територията и изградиха "саркофаг" от олово и бетон, който да ограничи радиацията до вътрешността на авариралия реактор.

Но построеният набързо "саркофаг", винаги е бил смятан за временно решение. Сега се изгражда нова, стоманена конструкция за по-добра изолация на реактора, наречена Убежището, но както подчерта по-рано този месец природозащитната организация "Грийнпийс", работата още е в началната си фаза. Международната общност трябва да осигури дългосрочна адекватна помощ на Украйна за събиране на всички ядрени отпадъци от централата и надеждното им съхраняване, посочи в комюнике организацията.

 

Международната общност вече е дала повече от 2 милиарда евро за почистване и предотвратяване на по-нататъшно замърсяване на Чернобил, се казва в съобщение на ЕК. 730 милиона евро от тази сума са отпуснати от ЕК.

В навечерието на годишнината ЕС обеща около 20 милиона евро допълнително финансиране за овладяване на последиците от ядрената катастрофа. "ЕС беше в челната редица на международните усилия за преодоляване на последиците от ядреното бедствие в Чернобил", отбеляза в комюнике европейският комисар за международното сътрудничество и развитието Невен Мимица.

Общото събрание на ООН ще се събере на специално заседание, посветено на 30-ата годишнина от аварията. На срещата ще направят изказвания генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, председателят на 70-ата сесия на Общото събрание Могенс Люкетофт, както и представителите на Русия, Беларус и Украйна.

Общото събрание приема на всеки три години резолюция, чиято цел е укрепването на международното сътрудничество за възстановяване на пострадалите райони и за информиране за последиците от радиационното замърсяване. Последната такава резолюция беше приета през декември 2013 г., а обновената ѝ версия ще се гласува в края на тази година.

През 2008 г. в ООН беше представен план за действие за Чернобил, включващ множество мерки за екологично и икономическо възстановяване на пострадалите райони. Две години по-рано Общото събрание прие резолюция, с която обяви периода 2006-2016 г. за Десетилетие за възстановяване и устойчиво развитие на пострадалите райони.

 

Путин: Чернобил стана сериозен урок за цялото човечество

 

В деня, когато се навършват 30 години от най-тежката ядрена катастрофа в света - Чернобилската, се очаква да бъде обещано ново финансиране за обезопасяване на района, за което светът вече е дал над 2 милиарда евро.

Мащабът на чернобилската трагедия бе сведен до минимум само благодарение на себеотрицанието, проявено от специалистите, изпълнявали своя граждански дълг. Това посочва руският президент Владимир Путин в телеграма до участниците в ликвидирането на последиците от катастрофата, предаде ТАСС.

"Чернобил стана сериозен урок за цялото човечество, а последиците все още се отразяват като страховит отзвук и на природата, и на човешкото здраве. Мащабите на трагедията можеше да са безмерно по-големи, ако не бяха безпримерното мъжество и себеотрицание на пожарникарите, военнослужещите, специалистите, здравните работници, изпълнили с чест своя професионален и граждански дълг. Мнозина от тях жертваха собствения си живот, за да спасят други", се казва в телеграмата, публикувана на сайта на Кремъл.

"С пълно право смятаме участниците (. . .) за истински герои и свеждаме глави пред светлата памет на загиналите", добавя руският президент.

 

ПААЕ: Ядрената сигурност не е гарантирана веднъж завинаги


Ядрената сигурност изобщо не е гарантирана веднъж завинаги, припомни във вторник шефът на Международната агенция за атомна енергия Юкия Амано в специално комюнике по повод годишнината.

"Основната поука от Чернобил и Фукушима за всички, занимаващи се с ядрена дейност - оператори, правителства и регулаторни органи, е, че сигурността никога не бива да се смята за даденост", посочи Амано.

Нещастните случаи не признават граници, затова е от жизнено значение да се развива ефикасно международно сътрудничество в ядрената сигурност, изтъкна той.

След катастрофата от 26 април 1986 г., убила хиляди и заразила част от Европа, международната общност повиши критериите за ядрена сигурност, но въпреки това последва друг тежък инцидент - с АЕЦ "Фукушима" в Япония. "Това бе мъчително припомняне, че тежък инцидент може да се случи дори в технологично напреднала страна с вече зряла ядрена програма", отбеляза шефът на МААЕ.

Природозащитната организация "Грийнпийс" предупреди миналата седмица за повишен ядрен риск поради остаряване на световния машинен парк и по-специално на оборудването в западните страни, където повечето АЕЦ са изградени през 60-те и 70-те.

"Стигнахме фазата, в която са износени повечето реактори по света" и по-специално във Франция, заяви Шон-Патрик Стенсъл, експерт от "Грийнпийс". Освен това става дума за реактори, конструирани още преди "някой изобщо да помисли" за опасността от ядрен тероризъм, каза той пред АФП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #3
  2. Miau
    #2

    Русия - ПРОПАДНАЛА държава от наркомани и клептократи, особено милиардера най-отгоре на пирамидата с МНОГОТО ЧАСОВНИЦИ.Страна без гражданско общество, състоящо се от овце.Репресии, корупция, контролирана преса, никаква свобода Горна волта с ракети.

  3. В СССР имаше една държава-Русия и много територии, като Украйна напр. СССР се разпадна, русия пордължава да е ДЪРЖАВА, а Украйна по признания на западни експерит продължава да е ТЕРИТОРИЯ=провалена ПРОВАЛЕНА държава! В този смисъл разпадът на СССР не донесе нищо добро! Освен за дузина олигарси, които по неведоми пътища кагебистки, станаха собственици на ВСИЧКО!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.