Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Великобритания замразила отпускането на студентски заеми за българи и румънци

5 коментара

Великобритания замрази студентските заеми за българи и румънци след подозрително нарастване на броя на записващи се в британски висши учебни заведения граждани от тези две страни, пише в. "Дейли телеграф", цитиран от БТА в сряда.

Британският министър за университетите и науката Дейвид Уилътс заяви, че е преустановил отпускането на заеми на студенти от тези две страни след констатирано необичайно увеличение на броя от такива студенти, които получават заеми от Компанията за студентски заеми (КСЗ). Според някои източници до три четвърти от тези студенти до момента не са могли да докажат, че имат право на заеми, отбелязва изданието.

При сегашните условия КСЗ отпуска два вида заеми - за университетски такси и за издръжка. Всички граждани на ЕС могат да кандидатстват за заем за покриване на студентски такси. Това означава, че макар и на българите и румънците да не се разрешава да работят във Великобритания, те могат да следват в кралството.

Същевременно обаче само граждани на ЕС, които са пребивавали във Великобритания най-малко три години, имат право да получават студентски заеми за издръжка по време на следването, пояснява "Дейли телеграф".

След установяването на значителния скок в броя на българи и румънци, които кандидатстват за студентски заеми, от тях е поискано да предоставят допълнителна информация за получаване на заем за издръжка преди да се отпускат повече държавни средства за тях или учебните им заведения, заяви Уилетс. Тази година около 5500 българи и румънци са получили първа вноска по заеми за издръжка, което според вестника е значително увеличение в сравнение с миналата година.

Повечето от тези студенти са регистрирани в малки висши учебни заведения, които предлагат по-ниски степени за висше образование и други неуниверситетски удостоверения за образование. Смята се, че техните молби за заеми са съсредоточени в малък брой такива институции.

До момента само около една четвърт от българските и румънските студенти, от които е поискано да докажат срока си на пребиваване във Великобритания, са го направили. Очаква се властите да си върнат около 1 милион лири от неотпуснати заеми за издръжка. В някои случаи парите ще бъдат възстановени чрез заемите за студентски такси, на които тези студенти продължават да имат право, отбелязва "Дейли телеграф".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    Защото у т.н. обединено кралство университетите са изцяло и предимно голям бизнес,както впрочем вече и у нас.А какндидатите от БГ студенти трябва да са едновременно много умни и много богати/родителите им/ иначе кой ще връща тези заеми-кредити. Ако се върнат в БГ с дипломи, останат безработни или с мижави заплати трябва да ги връщат за 15-20 год. А и ние българите не сме много по връщането на пари и заеми, поне доброволно.

  2. Анонимен
    #4

    Отнемането на право на хората от двете страни да учат е престъпление, винаги може да се спре заема, ако не са взети изпитите, след като България плаща своите вноски в ЕС това е отвратителна дискриминация, явно европейците показват вече истинското си лице на омраза и ненавист, каквато е била политиката им векове наред, в Северна Америка може да се види неистовата злоба от страна на емигранти от западна европа към успели имигранти от балканите

  3. Анонимен
    #3

    Именно. Затова трябва те самите да си защитят системата, а не да търсят под вола теле. Плюс това има милиони други тарикати, които са се закачили да цоцат десетки години преди нашите. Ама ако отбиеш маймуната от хранилката, започва да подскача и да издава непоносими звуци.

  4. Анонимен
    #2

    1, защото във Великобритания тарикатлъкът не е толкова разпространен. Че те и задължителни лични карти даже нямат!

  5. Анонимен
    #1

    Ами няма ли кой да го попита гусин министъра защо се отпускат заеми без кандидатите да са проверени предварително? Раздават кинти на килограм без никаква проверка, после пищят, че тарикатите се възползвали> Малоума история.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.