Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кристалина Георгиева отново е актуален кандидат за "външен министър" на ЕС

Влиятелни членове на ЕСВП призоваха "силен и опитен играч" да ръководи европейската дипломация

15 коментара
Сн.: БГНЕС

Кандидатурата на Кристалина Георгиева за външнополитически представител на ЕС отново е актуална, след като италианският външен министър Федерика Могерини, считана за основен претендент, излиза от надпреварата. Могерини не получи очакваната подкрепа от останалите страни членки, предимно защото е считана за неопитна и прекалено отстъпчива по отношение на Русия. Италианският премиер Матео Ренци смята да предложи за същия пост бившия премиер и външен министър Масимо д'Алема.

В тази ситуация избраният председател на следващата Европейска комисия Жан-Клод Юнкер е загрижен заради отказа на държавите членки да номинират жени за неговия екип и се опасява да не би заради това Европейският парламент да откаже да одобри състава на Комисията на насроченото за октомври гласуване, предава Франс прес.

На 31 юли изтича срокът, в който правителствата трябва да излъчат кандидатите си за еврокомисари, а досега женското име сред официално заявените кандидати е само едно: това на чешкия министър на регионалното развитие Вера Юрова.

Две държави се очаква да потвърдят решението си да номинират за втори мандат своите сегашни комисарки: България с Кристалина Георгиева и Швеция със Сесилия Малмстрьом, са казали пред Франс прес от кабинета на Юнкер.

Бъдещият председател на ЕК разчита на още две женски кандидатури в добавка, но от кабинета му не разкриха за кого става дума.

С пет дамски номинации Жан-Клод Юнкер обаче ще остане далеч от желаната цел, отбелязва Франс прес. В сегашната комисия девет от 28-те комисари са жени, а председателят на ЕП Мартин Шулц предупреди, че ако Юнкер предложи за гласуване Комисия, в която жените са по-малко, тя няма да бъде подкрепена и ще се наложат промени в състава ѝ.

Юнкер залага надежди на шест държави членки, които все още не са обявили номинациите си за еврокомисари. Това са Италия, Белгия, Холандия, Португалия, Словения и Румъния. Но след като не получи очакваната подкрепа от останалите страни членки за кандидатурата на външния си министър Федерика Могерини за поста на върховен представител на ЕС за външната политика и сигурността, италианският премиер Матео Ренци смята да предложи за същия пост бившия премиер и външен министър Масимо д'Алема, припомнят европейски източници.

На срещата си на 16 юли европейските лидери не постигнаха съгласие за новия върховен представител по външната политика и сигурност, както и за председател на Европейския съвет. Изборът ще стане на 30 август.

Основните възражения срещу социалистката Могерини бяха от източноевропейските страни, най-вече балтийските и Полша, които я упрекват за прекалено мека политика спрямо Русия. Влошените отношения между ЕС и Москва заради кризата в Украйна обаче навлязоха в качествено нова фаза след като на 17 юли малайзийският Боинг -777 се разби в Източна Украйна и всички доказателства сочат, че е бил свален с руска ракета, изстреляна от проруските сепаратисти. В началото на тази седмица ЕС за пръв път наложи икономически санкции спрямо Русия.

И докато вървят номинациите за висшите постове в новата Еврокомисия, авторитетни световни политици и дипломати излязоха с открито писмо до европейските лидери. В момент, когато над Украйна свалят самолети, Близкият Изток затъва в сектантство и напрежението в Азия нараства, не е време за новаци. Европейските граждани очакват да видят на поста човек, който Жан-Клод Юнкер описа като "силен и опитен играч", който да координира европейската политика и да преразгледа глобалната ѝ стратегия, се казва в писмото.

Европейските лидери трябва да окуражат председателя на ЕК да подкрепи този кандидат с нови специализирани постове за южното Средиземноморие и източните съседи, с правомощия да координира работата на другите комисари, чиито ресори имат досег с външната политика и сигурността – като търговия, развитие и хуманитарна помощ. Съветът на министрите трябва да загърби тесните интереси за геополитически баланси, квоти и личности и да избере най-силният кандидат. Позицията, която ще заема Европа в света, е в техни ръце, се казва в декларацията, подписана от над 30 известни членове на Европейския съвет за външна политика - бивши правителствени и държавни лидери от Европа, бивши дипломати, академици, законодатели, бивши евродепутати и водещи представители на бизнеса.

Сред тях са милиардерът филантроп Джордж Сорос (основател на Фондация "Отворено общество"), бившият президент на Латвия Вайра Вике-Фрейберга, бившият испански външен министър Ана Паласио, гръцкият финансист Стелиос Завос, бившият финансов министър на Германия Ханс Айхел, бившият еврокомисар Ерхард Бузек. Декларацията е подкрепена от бившия външен министър на България Николай Младенов, както и от първия български еврокомисар Меглена Кунева.

Според различни източници, в новосъздалата се ситуация Кристалина Георгиева възвръща шансовете си. Тя бе сочена като възможна консенсусна фигура, приемлива и за източноевропейците, които имаха сериозни възражения срещу Могерини. Дългогодишният опит на Георгиева в Световната банка, която е базирана във Вашингтон, също се отчита като предимство, а освен това тя получи отлична оценка за работата си като еврокомисар по хуманитарната помощ и реакция при кризи.

Поради всички тези причини Жан-Клод Юнкер настоя за номинирането ѝ за върховен външнополитически представител на ЕС. След срещата си с него на 16 юли премиерът Пламен Орешарски я предложи официално като кандидат на България за този пост.

В същото време лидерът на ПЕС Сергей Станишев и българските социалисти работеха и продължават да работят усърдно срещу кандидатурата на Кристалина Георгиева. Стигнаха дотам да обясняват, че било "нелепо" дори да се говори, че България може да получи такъв висок пост в ЕК (външнополитическият представител е и зам.-председател на ЕК).

На последното си редовно заседание преди оставката, правителството на Орешарски не взе решение за еврокомисар и остави това на служебното правителството. След това лидерът на ДПС Лютви Местан заяви, че стоят зад кандидатурата на Георгиева, която се ползва и с подкрепата на ГЕРБ, които я издигнаха за еврокомисар през 2009 г.

Така гласената от БСП кандидатура на външния министър Кристиан Вигенин окончателно пропадна.

В сряда самият той обясни пред БНТ, че президентът Росен Плевнелиев е щял да саботира всяка номинация за еврокомисар на кабинета ”Орешарски”, извън тази на Кристалина Георгиева. Държавният глава е казал на европейските лидери, че ако правителството на Пламен Орешарски издигне друга номинация, то служебното правителство ще я смени с Георгиева.

"За мен беше странен начинът, по който беше направен опит да се предпостави това, което се случва, през една конкретна личност", каза Вигенин.

Той обясни, че винаги е подкрепял действията на Кристалина Георгиева, но подчерта, че преди да се издигне конкретна личност е трябвало да има дебат какъв ресор точно ще получи България. Вигенин допълни, че целта е била да се издигне най-подготвеният човек за въпросния ресор.

С уговорката, че не би искал думите му да се тълкуват като работа срещу кандидатурата на Георгиева или че я подценява, Вигенин оцени като минимални шансовете ѝ за поста върховен представител на ЕС за външната политика и сигурността.

"Имаше отказ на политическите лидери и на премиера да се проведе дебат и беше по-лесно да се остави на служебното правителство", каза Вигенин. Той предупреди, че така се създават прецеденти, с които постепенно да се създаде впечатление, че служебният кабинет е пълноценен, а той не е".

Ясно е обаче, че дори да имаше консултации, БСП щеше да остане в изолация и нямаше да успее да наложи свой кандидат, при положение, че против са не само ГЕРБ и ДПС, а и Пламен Орешарски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. zachariev
    #15

    Към анонимния коментар № 12/news/: Благодаря за оказаното внимание към моя коментар. Търсените факти са достояние на всички в нашата и чуждата преса. Достатъчно е да се прочетат. Както и изказванията на не посочени официално български кандидати за европейски комисари. Последните събития потвърждават шансовете на К.Георгиева. Дори да не получи визирания пост, тя има шансове за друг подобен. Фактът че се говори положително за българска гражданка е положителен. Тя има много шансове и е по-добре да спечели тя, отколкото да се говори как България затвърдява последното си място в Европа по всички съществени показатели.

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #14
  3. BlueWater
    #13
  4. news
    #12
  5. Kiril Kovatchev
    #11

    Всички ние които сме родени по време на комунистическата диктатура по един или друг начин носим вина за нейното 45 години и кусур съществуване. По тази причина и Кристалина не е идеална. Много хора заети със спомените си по изгубеното старо не научиха ниищо ново. Кристалина не е от тях, тя се развива, учи се и работи много. Факт е че тя е уважавана както в световната банка, така и в европейските институции. Дълг е на необременените, свободни и мислещи хора да подкрепят такъв човек.

  6. t_o_m_o_v
    #10

    А данно!

  7. Kurt_deactivated_1433320998
    #9

    до 6 - а с какво Ирина Бокова е допринесла за БГ, че президент, превиер всички напираха за нея .....С подобна байганювска позиция нищо добро не чака България. Хора като Ирина, Кристалина и тн са БЪЛГАРСКОТО ЛОБИ по света. Това са хора достатъчно авторитетни и компетентни, за да защитават бг интересите, ако имаме политица на нужното ниво и знаят как да използват подобен межд потенциал.

  8. Vasil Georgiev
    #8

    "Вигенин оцени като минимални шансовете на българката" - неговите биле по-големи..хахаха

  9. zachariev
    #7

    "да се създаде впечатление, че служебният кабинет е пълноценен, а той не е"-за некомпетентния автор на претенции всички са некомпетентни и непълноценни. Международната оценка на дадени заслужили българи е трън в очите на самооценяващите се некадърни пионки чието самочувствие не надминава границите на селски мегдан-достойнството е в мегдана а не този който се мери с него.

  10. news
    #6

    Може ли "компетентно" коментиращите по-долу да посочат ЕДНО, ЕДНИЧКО НЕЩО - постъпка, акт, похвала, помощ за нас, с което да отличат пребиваването на Кристалина Георгиева като наш комисар - от България, в ЕС?! Само не ми се обосновавайте с рейтинга, посочен за нея от НАШИТЕ "СОЦИОЛОГИЧЕСКИ" агенции?!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.